נא להמתין להופעת התפריט

 
חזרה לעמוד הפתיחה של מדור זה חברות לווינים ברחבי העולם
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
1Worldspace

15.3.2009

פרשת פשיטת הרגל של חברת Worldspace , המפעילה חבילת ערוצי רדיו באמצעות שני לוויני תקשורת - AsiaStar 1 ו AfriStar 1, הסתיימה בשבוע שעבר לפחות באופן חלקי בכל הקשור לנכסי הליבה של החברה לאחר בית המשפט לענייני פשיטות רגל במדינת דלאוור שבארצות הברית פרסם את החלטתו בדו"ח עב כרס הכולל 150 עמודים . בסופו של דבר, חברה בשליטת מנכ"ל ומייסד החברה נואה סמארה זכתה במכרז שפרסם בית המשפט ותשלם 25 מליון דולרים במזומן תמורת כל נכסי חברת Worldspace.

הצעת הרכישה במכרז שפרסם בית המשפט הוגשה על ידי חברה בשם Yenura Pte Ltd מסינגפור. עם זאת יש לציין , הרכישה עצמה טעונה אתגרים לא מעטים , מכיון שכל החברות הבנות של Worldspace, השקועות גם הן בחובות והתחייבויות פיננסיות, קשורות אף הן לפשיטת הרגל . בנוסף מרחפות מעל כל העסקה כמה שאלות לגבי זהותם של השותפות הקודמות בחברה ברחבי העולם ובמיוחד לגבי אופי הקשרים עם שותפות מרכזיות בעסקאות שחתמה Worldspace לאחרונה, ביניהן עם יצרנית המכוניות האיטלקית פיאט לגבי מיזם של רדיו לוויני באיטליה שעתידו לוט בערפל כבד.

חברת Yenura הרשומה בסינגפור הפקידה בעבר הון רב בקתופות בהם החל מצבה הפיננסי של חברת הלווין Worldspace להדרדר ולמעשה הלוותה כספים ל Worldspace מאז שנת 1998. באותה תקופה נחתמו הסכמים בין חברת Industrial Development Inc (הרשומה באיי הבתולה הבריטיים ) , סלאח אידריס וחברת Saifcom Establishment (מליכטנשטיין ) וחברת Yenura. בשלב מסויים העמידה Yenura לרשות חבילת הלווין סך של 40 מליון דולרים לרשות Worldspace, אבל לא כל הסכום הועבר בסופו של דבר לחשבונה של Worldspace.

Yenura כשלעצמה נמצאת בניגוד אינטרסים בשל בעלי המניות האחרים הקשורים בעסקיו של נואה סמארה. כך, למשל, סלאח אידריס מחזיק בכל המניות שאינן כוללות זכות הצבעה בחברת Yenura ומכאן הענין נובע העניין שיש לו בחברה.

אידריס עצמו הואשם בשנת 1999 על ידי הממשל האמריקאי ביצור נשק כימי במפעל תרופות שהיה לו אז בסודן , מפעל שהושמד על ידי טילי שיוט אמריקאיים . אידריס הכחיש מאז ומעולם כל מעורבות ביצור נשק כימי או קשרים שהיו לו כלאורה עם אוסאמה בין לאדן . הודעה שפרסמה חברת WorldSpace' באותה תקופה אמרה ין השאר ש "למיטב ידיעתנו להאשמות שהתפרסמו בתקשורת לא היתה שום אחיזה במציאות. בנוסף לכך, מר אידריס לא הופיע מעולם ברשימות הטרוריסטים שפורסמו על ידי הממשל האמריקאי". בחברה מעורבים גם משקיעים ערביים אחרים, ביניהם חליד בין מחפוז ומוחמד ה. אלעמודי . גם אלה היו חשודים בזמנו בתמיכה בטרור האיסלמי ואך הוגשו נגדם תביעות הקשורות בהתקפה על מרכז הסחר העולמי בניו יורק ב 11 בספטמבר 2001.


Yenura מצויינת בהצהרת פשיטת הרגל של חברת Worldspace לפי סעיף 11 המפורסם בתור בעל חוב ללא בטחונות החייבת כ 55 מליון דולרים.

חלק מהסכמת בית המשפט לפשיטות רגל של מדינת דלאוור מצהיר ש “אף צד לא יפרסם הודעה לעיתונות או הודעה ציבורית כלשהיא הנוגעת להעברות הכספים".

ההסכם כולל את כל הנכסים של Worldspace,כולל לוויניןם, פטנטים ותחנות פיקוח קרקעיות וכן את החברות הבנות שאינן מעורבות בהליכים אחרים של פשיטת רגל. החברות האחרות כמו Worldspace Europe, Worldspace UK, Worldsמעורבות כולן בהליכים נפרדים של הצהרה על פשיטת רגל .

מסמכי בית המשפט הנ"ל גם מציגים רשימה ארוכה של סכסוכים משפטיים שצפויים עדיין לחברת Worldspace , כולל תביעה יצוגית הקשורה להנפקת המניות של החברה .

עידכון קודם מ 19.10.2008 :

חברת הרדיו הלוויני WorldSpace הפועלת מחוץ לארצות הברית הודיעה ביום שישי ביחד עם החברות הבנות WorldSpace Systems Corporation ו AfriSpace, Inc. על הגשת מסמכים לארגון מחדש והגנה תחת סעיף 11 ("Chapter 11") של הקוד האמריקאי לפשיטת רגל בבית המשפט לפשיטות רגל במדינת דלאוור. מועצת המנהלים של WorldSpace קבעה פה אחד שיש צורך באירגון מחדש של החברה תחת המטרייה של Chapter 11 וזאת על מנת שהחברה תוכל לגייס את המימון הנחוץ לצורך החזרת חובותיה ופדיון אגרות החוב שלה או למכור את החברה על כל נכסיה . WorldSpace תמשיך לפעול ולהפעיל את נכסיה בתור "בעל חוב בהחזקה" על פי החלטת בית המשפט והתאם לתנאי קוד פשיטת הרגל והוראות אחרות של בית המשפט .

בשנת 2009 נרכשו האחזקות בחברת Worldspace hעל ידי חברה בת של חברתה מדיה האמריקאית הגדולה Liberty Media.

החברה מספקת רדיו לוויני למנויים באמצעות שני לווינים.
שידורי החבילה מופצים קצב נותנים של 128Kbps בפורמט MPEG 2.5 layer 3 . השידורים מבוצעים בקיטוב סיבובי ( circular) .לכל לווין שלוש אלומות היוצרות שלושה אזורי כיסוי חופפים ששטח כל אחד מהם נאמד ב 14 מליון קמ"ר. כל אלומה מסוגלת להפיץ עד 50 ערוצי רדיו שונים.

לוויני החברה

AfriStar

שיגור : 28.10.1998
מיקום : 21 מעלות מזרח
חברת יצרנית: Matra Marconi Space / Alcatel Espace
פלטפורמה : LS 1300
חברת שיגור : Arianespace
טיל משגר : Ariane 44L
אתר שיגור : גויאנה הצרפתית
משיבים : 3 ב L-band
משקל בעת השיגור : 2750 ק"ג
תוחלת חיים : 12 שנה

AsiaStar בתמונה למעלה
שיגור : 21.03.2000
מיקום : 105 מעלות מזרח
חברת יצרנית: Matra Marconi Space / Alcatel Espace
פלטפורמה : LS 1300
חברת שיגור : Arianespace
טיל משגר : Ariane 5
אתר שיגור : גויאנה הצרפתית
משיבים : 3 ב L-band
משקל בעת השיגור : 2750 ק"ג
תוחלת חיים : 12 שנה

היסטוריה
Space World היא החלוצה בעולם בהקמה והפעלה של מערכת לווינית לשידורי רדיו ישירות אל מקלטים ביתיים או ניידים קומפקטיים . המערכת מנצלת טכנולוגיה דיגיטלית חדשנית אשר פותחה במיוחד עבורה ואשר מנוצלת כיום בשני לוינים . השירות מספק ערוצי שמע ומולטימדיה למליוני משתמשים ברחבי אסיה ואפריקה, משתמשים אשר ללא מערכת זו ספק אם היו יכולים ליהנות מאפשרויות דומות בעתיד הנראה לעין. בכל לוין שלוש אלומות המסוגלות לשאת ולשדר למעלה 40-מ ערוצי שמע (אודיו) הנקלטים על פני כדור הארץ באיכות גבוהה ביותר.

בהקמתה חברו מספר רב של חברות ידועות שם מרחבי העולם: Intermetall Micronas Space, Matra- Marconi, Alcatel , Fraunhofer Institut Integrierte Schaltungen , Microelectronics ST ואחרות . את המקלטים עצמם מייצרות Hitachi ,Sanyo Panasonic ,JVC ועוד .

החברה הוקמה בשנת 1990 על ידי נואה סמארה . לאחר קשיים כלכליים וטכנולוגיים רבים ( אף אחד לא האמין ביכולתו להרים פרוייקט כזה ובפוטנציאל הכלכלי שלו ) שוגר הלוין הראשון AfriStar אשר החל לשדר בשנת 1999 לאפריקה ולמזרח התיכון . הלווין השני AsiaStar שוגר במהלך שנת 2000 . הטכנולוגיה שפותחה עבור החברה נמצאת כיום בשימוש בחברת XM Radio Company המשדרת את ערוצי הרדיו שלה בתחום S band לרחבי ארה"ב .
Stonehouse Capital Ltd מג'דה שבערב הסעודית היא ספקית האשראי הגדולה ביותר של החברה והיא בשליטת עבדולרחמן וסולטין בין מחפוז, שמשפחתם מעורבת בהשקעות בחברה זה שנים רבות

החברה הצליחה להגיע להסכמים עם מדינות שונות באזור המיפרץ הפרסי (בעיקר נסיכויות המיפרץ) ועם ממשלת הודו, על פרישה מסיבית של משדרים ( מגברים) מקומיים . במהלך 2006 תתאפשר קליטת חבילת הרדיו של החברה גם בעזרת משדרים כאלה במספר ערים מרכזיות ברחבי הודו, מה שיגדיל בצורה ניכרת את מספר מנויי החברה.

במהלך 2005 צמצמה החברה באופן ניכר את מספר הערוצים ללא תשלום בשירות אך במקביל היא הולכת ומגדילה בהתמדה את היצע הערוצים הייחודיים לאזורים שונים ( בעיקר בערבית ובשפות ההינדיות). עד שנת 2005 הגיעה סך כל ההשקעה בחברה ל 1.2 מיליארד דולר. מאז הקמתה ועד כתיבת שורותא לה בנובמבר 2006 ממשיכה החברה לרשום הפסדים מצטברים במאות מליוני דולרים.

למרות מצבה הכלכלי הקשה שלה חברה היא מקדמת את השקת חבילת הרדיו הלוויני המתוכננת באירופה , תחילה בשתוף פעולה עם חברה איטלקית מקומית באמצעות האלומה האירופית של Afristar .
בחודש פברואר 2008 הוענק לחברה רשיון מפעיל גם בשווייץ.

בשנת 2008 שקעה החברה בחובות כבדים.
ב 16 ביולי שינתה החברה את שמה ל 1worldspace.

מרכזי בקרה ושליטה
למעלה מרכז הבקרה של Afristar
למטה מרכז הבקרה של Asiastar באוסטרליה


לווינים מתוכננים
בתמונה : WorldStar 3 במתקני Astrium
AfriStar 2 ( מוכר גם בשמות אחרים : AmeriStar, CaribStar ו WorldStar 3)
שיגור : מעוכב מאז השלמת יצורו .לווין זה נחשב כיום למיושן ואינו מתאים לשימוש בקונפיגורציה המקורית.
מיקום : 21 מעלות מזרח
חברת יצרנית: Matra Marconi Space / Alcatel Espace
פלטפורמה : LS 1300
חברת שיגור : Arianespace
טיל משגר : Ariane 5
אתר שיגור : גויאנה הצרפתית
משיבים : 3 ב L-band
משקל בעת השיגור :
תוחלת חיים :

פרוייקטים שבוטלו

AmeriStar ו CaribStar
בוטלו
מיקום מתוכנן : מעל האוקינוס השקט
חברת יצרנית: Space Systems/Loral
פלטפורמה : LS 1300
חברת שיגור : Arianespace
טיל משגר : Ariane 5ESA
היה מיעוד לשרת את צפון אמריקה והאיים הקריביים.
 
WORLDSPACEלמידע נוסף

אתר החברה

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners