נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

בריטניה : Channel Four

Channel 4 הוא ערוץ טלוויזיה בריטי ציבורי המשדר בכל רחבי בריטניה ( וגם באירלנד , החל משנת 1982). למרות שהערוץ ממומן במלואו מפרסומות, הוא בבעלות ציבורית :בתחילת דרכו היה הערוץ יחידת סמך של רשות השידור הבריטית IBA - Broadcasting Authority ( ללא קשר ל BBC ) אך כיום הוא בבעלות חברת Channel Four Television Corporation ,שהיא חברה ציבורית שנוסדה בשנת 1990 במיוחד למטרה זו והחלה לפעול בשנת 1993, לאחר חיסול ה IBA והקמת הרגולאטור הבריטי לתקשורת OFCOM.

הערוץ הוקם על מנת להגדיל את היצע הערוצים הציבוריים הפתוחים בבריטניה ולחסל את הדואופול שהיה אז בידי BBC הציבורי הממומן מאגרה ו ITV המסחרי (שהיה הערוץ המסחרי היחיד בבריטניה עד אז ) . למרות התחרות ההולכת וגוברת שקמה לערוץ במהלך השנים מצד כבלים, לווין וערוצים קרקעיים ( דיגיטליים) אחרים, ממשיך Channel 4 ליהנות מכיסוי נרחב ופופולאריות גבוהה בקרב הציבור הרחב בבריטניה.

Channel 4 הוקם במטרה למלא צרכים ציבוריים ותרבותיים מסויימים כמפורט בחוק המתיר את הקמתו והרגולאטור לתקשורת מפקח כיום על מילוי תנאי הרישיון של הערוץ כמתחייב בחוק
המחוייבות של הערוץ כוללת גם תוכניות לבתי הספר וכמות נכבדה של תוכניות שמופקות מחוץ ללונדון רבתי.

מאז החל לשדר הערוץ המסחרי הראשון ITV בשנת 1955 היה ברור, שבריטניה זקוקה לערוץ מסחרי נוסף אחד לפחות . הערוץ , שרק דובר עליו ( וכונה בשם ITV2) לא קם עדיין ,אבל מקלטים רבים שנמכרו בשנות השישים והשבעים בבריטיניה כללו כפתור ייעודי שהיה שמור ל ITV/IBA 2 . כרגיל , ובריטניה לא שונה בכך ממדדינות ארחות, הפוליטיקה עשתה את שלה ונדרשו עוד שלושה עשורים ד שבריטניה תזכה בערוץ מסחרי נוסף.

היתרון הגדול ממנו נהנה הערוץ כשנחנך לבסוף באיחור ניכר היה העובדה, שלפחות מבחינה תכנונית כבר היו תדרים משוריינים עבורו בכל מקום והכיסוי של הערוץ היה כמעט מושלם זמן קצר לאחר שהחל לשדר.זאת, בניגוד משווע למה שקרה מאוחר יותר לערוץ המסחרי השלישי Channel 5 שהחל לשדר חמש עשרה שנה מאוחר יותר ( ראו כאן)

לפני הקמת Channel 4 ( וגירסה מיוחדת שלו ששודרה רק בוויילס) , היו בבריטניה רק שלושה ערוצים קרקעיים BBC1, BBC2, ו ITV. חוק השידורים משנת 1980 החל למעשה במהלך של הוספת ערוצים חדשים ,
השידורים החלו השידורים ב 2 בנובמבר 1982.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

מיד עם השקתו הדגיש Channel 4 את כוונתו לספק חלופה אמיתית לערוצים הקיימים תוך תשומת לב לקבוצות מיעוטים שונות ותכנים שלא הודגשו עד אז בערוצים האחרים . תוכניות רבות של הערוץ היו במשך שנים נושא לויכוחים וביקורת ציבורית נוקבת, אבל הערוץ המשיך להגדיל את אחוז הפופולריות שלו בקרב הציבור הרחב.

בד בבד החל הערוץ לממן הפקות עצמאיות של סרטי קולנוע וטלוויזיה שזכו לתמיכתו ונחשפו בו בפעם הראשונה.

לאחר העברת הפיקוח על הערוץ מ Channel Four Television Company אל Channel Four Television Corporation בשנת 1993 (חל גם שינוי באופי התוכניות . במקום להיות ערוץ שפונה לאוכלוסיות שוליים ,החל הערוץ להתמקד במרכז ובגרעין העיקרי של האוכלוסיה ובד בבד לשדר תוכניות רבות שנרכשו מארה"ב בשעות השיא. כן נוספו תוכניות ריאליטי שונות ( "האח הגדול" ודומיו)

ונרכשו זכויות שידור לאירועי ספורט פופולאריים כמו אליפויות קריקט ומירוצי סוסים שהביאו לעליה באחוזי הצפיה והכנסות מוגדלות מפרסומות.

בנוסף השיק הערוץ כמה ערוצי נישה חדשים בלווין ובמערכת הדיגיטלית הקרקעית, ביניהם : Film4, At The Races, E4 and More4 .

בשנת 2005 החליט הערוץ להכנס גם לעסקי הרדיו ורכש 51% בתחנת רדיו שנקראת כיום 4Radio.

Channel 4 לא קבל מעולם מימון ציבורי . בשנותיו הראשונות מומן הערוץ על ידי הערוצים שהריכבו בזמנו את הרשת המסחרית הראשוונה ITV . בתמורה קבלו הערוצים את הזכות לשדר פרסומות באזורי הרשיון שלהם בערוץ Channel 4 עצמו .
כיום ערוץ מתקיים בדומה למרבית מתחריו המסחריים : מפרסומות, חסויות, מכירת תכנים לשידור והקרנה ומכירת תכנים על גבי DVD .

 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners