נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

בריטניה - FIVE

הערוץ המסחרי FIVE , שהחל לשדר ב 30 במרץ 1997, הוא גם הערוץ האנלוגי הקרקעי האחרון שהושק בבריטניה . תחילה היה שמו Channel 5 ובשנת 2002 שונה שמו ל Five.

הערוץ קבל רישיון שידור מממשלת בריטניה בשנת 1995 לאחר דיונים ציבוריים מייגעים ומיכרז מורט עצבים שנמשכו משנת 1993 ועד סוף שנת 1994. קבוצת המציעים הראשונה כללה חברה בראשה עמדה חברת Thames Television שנפסלה מיד עם פתיחת מעטפות המיכרז . בעקבות הפסילה הובע ב ITV - Independent Television Commission , וועדת הטלוויזיה העצמאית שפיקחה אז על כל הערוצים הלא-ציבוריים כבר חשש , שלא יהיה בכלל זוכה במיכרז.

הבעיה העיקרית בהקמת הערוץ ורשת המשדרים שלו נבעה מהעובדה,שכל מכשירי הוידאו שנמכרו אז בבריטניה השתמשו בתדר RF מסוים על מנת לחבר אותם למקלט הטלוויזיה ( "ערוץ וידאו") . על מנת לכסות את כל בריטניה ברשת משדרים עבור הערוץ החדש היה צורך להתקין במאות אלפי מכשירי וידאו ברשות בציבור סנן ( פילטר) מיוחד ועלות ההמרהנפלה כולה על הערוץ החדש...

באמצע שנת 1994 חידשה ITC את המאמצים לחלק את זכיון השידור לערוץ החמישי ופורסם מיכרז חדש. בד בבד, הושגה התקדמות טכנולוגית שהביאה לצמצום היקף מכשירי הוידאו שחייבו כיוון מחדש ובוצע גם תיכנון חסכוני יותר של רשת המשדרים הקרקעית הנחוצה להפצת שידורי הערוץ .

חברת Time Warner האמריקאית נכנסה לתמונה אבל מכיוון שאסור היה לחברה זרה להחזיק ביותר מ 25% מהבעלות על הערוץ נכנס הלורד הוליק ( נשיא חברת הטלוויזיה Meridian Broadcasting , ויותר מאוחר United Business Media ) לתמונה כשותף מרכזי . Iאבל לאחר שנשיא חברת Time Warner עבר לנהל את אולפני Paramount החליטה Time Warnerלצאת מהשותפות ומכרה את חלקה לקבוצת CLT/RTL מלוכסמבורג ששותפה מרכזית בערוץ עד היום .
את השידורים פתח ביום ראשון, ה 30 במרץ 1997 קליפ וידאו צבעוני ( ראו בהמשך) בו שרו בנות להקת ה Spice Girls גירסה חדשה ללהיט משנות השישים בשם t "5-4-3-2-1" ומיד אחריו הגישו שני מגישי הטלוויזיה טים ורן וג'וליה בראדבורי תוכנית שכללה למעשה הצגה של לוח השידורים המבטיח של הערוץתחת הכותרת "Give me 5!".

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

הערוץ נועד להיות חלופה צעירה ורעננה מהערוצים המסחריים והציבוריים הותיקים BBC , ITV ו Channel 4 הערוץ אבל הוא לא הצליח מעולם להגיע לאחוזי צפיה ניכרים אבל קשה לתלולת בערוץ עצמו את האשם היחיד. הוא החל לשדר בעידן של טלוויזיה רב-ערוצית והיה קשה לזכות באהדת הציבור ונאממנות הצופים כשמליוני בריטים החלו לשלטט ( לזפזפ) כל היום בשלט כשלרבים מהם חיבור לכבלים או לחבילת הלווין המצליחה SKY.

ב 23 ביולי 2005 רכשה קבוצת RTL מלוכסמבורג את 35.4% האחזקות שבידי United Business Media תמורת ה מליון ליש"ט והיא כיום בעלת מניות הרוב והשליטה בערוץ.

 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners