נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

TV Koper-Capodistria
הטלוויזיה הסלובנית באיטלקית


ההיסטוריה של ערוץ הטלוויזיה TV Koper-Capodistria מתחילה בשנת 1968 בסוף אותה שנה החלו שידורים דו שבועיים של תוכנית מיוחדת בשפה האיטלקית בשם “La costiera” ( "החוף") שנועדו למיעוט דובר האיטלקית שהתגורר אז בחצי האי קפודיסטריה ( היוגוסלבים קראו לאזור קופר) שעבר לידי יוגוסלביה עם תום מלחמת העולם השניה וכן למיעוט איטלקי שהתגורר בקרואטיה . השידורים בוצעו באמצעות ערוץ הטלוויזיה הסלובני TV Lubiana . התוכנית התקבלה שחיוב ובשמחה על ידי הצופים . יש לזכור שבאותן שנים היו מעט מאוד ערוצי טלוויזיה ( שנים בלבד פעלו אז בכל באיטליה ).

בזכות המשדר טלוויזיה שניצב על הר נאנוס ( בתמונה ממול) בסלובניה התאפשרה קליטה של שידורי הערוץ גם בחלקים ניכרים של איטליה . עם ההחלטה לעבור לשידורים בצבעים בשיטת PAL הוחלט בהנהלת RTV לובליאנה וברדיו קפודיסטריה על פרוייקט להקמת ערוץ יחודי בשפה האיטלקית שישדר מקפודיסטריה .

שידורי הנסיון החלו בפברואר 1971 וב 6 במאי אותה שנה החלו השידורים הסדירים בצבעים ,חמש שנים לפני שהטלוויזיה הציבורית האיטלקית חנכה את שידוריה הסדירים בצבעים . לוח השידורים היומי הראשון כלל שלוש שעות שידור עם מהדורת חדשות ותוכניות שונות , כולן באיטלקית . הודות לרשת מגברים ומשדרים שנפרשה ביוגוסלביה ואר כוונו כולם לעבר איטליה נקלטו השידורים בחלקים ניכרים של צפון איטליה ובהמשך גם עד סיציליה הודות להסכם מיוחד עם ממשלת איטליה שהתירה את הקמת רשת משדרים ברחבי המדינה.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


בשנים ראשונות לקיומו היה הערוץ כפוף להנהלת תחנת הרדיו של קפודיסטריה אבל עם צמיחת הערוץ והעליה העצומה בפופולריות שלו והכנסותיו, הפך הערוץ לחברה עצמאית.

TV Koper-Capodistria רשם לעצמו מקום בהיסטוריה כערוץ הטלווזייה הראשון שנצפה באיטליה ושידר באופן סדיר בצבעים תוכנית מלאה ומגוונת שמשכה בתוך זמן קצר מליוני צופים שעברו לצפות בשידורים של הערוץ. לצמיחה הגדולה באחזוי הצפיה בערוץ היתה כמובן גם משמעות מסחרית מידיית .בעשור שבין 1975 - 1985 הפך ערוץ TV Koper-Capodistria fלערוץ השלישי הנצפה ביותר באיטליה . אבל מאמצע שנות השמונים החלה ירידה מתמשכת בנתח השוק של הערוץ, במיוחד בגלל הפריחה חסרת התקדים של ערוצי הטלווזייה הפרטיים שהחלו לפעול ברחבי איטליה . בעקבותה הירידה בפופורליות של הערוץ, הוא חתם על הסכים לשיתוף פעולה עם חברות שידור איטלקיות : תחילה עם רשות השידור RAI בשנת 1983 ובהמשך עם חברת הטלוויזיה איטלקית הפרטית הגדולה ביותר Fininvest ( בבשעלות משפחת ברלוסקוני) , שלקחה על עצמה את האחריות על הפצת השידורים ברחבי איטליה ומכירת פרסומות עבור הערוץ . בתקופה בה שיתף הערוץ פעולה עם חברת Fininvest הוא שידור בעיקר תוכניות ספורט ,בעיקר תחרויות בעלות אופי בינלאומי שהפכו את הערוץ למוביל בקרב חובבי ספורט באיטליה . אבל ההסכם בין הערוץ לחברת Fininvest הותר בשנת 1989 בעיקר בגלל בעיות של זכויות שידור וגם בגלל שינויים משמעותיים בחוק שידורי הטלווזייה באיטליה, שלא אפשרו את המשך שיתוף הפעולה בין שני הצדדים .


המשדר בהר נאנוס אפשר לתחנת הטלוויזיה היוגוסלבית להגיע הרחק לתוך איטליה בלי כל תחנות מימסר. בהצשך קבלה התחנה רשיון הפצה ממשלת איטליה והוקמה מערכת משדרים מסועפת שכסתה את כל איטליה ( מפת הכיסוי שלמטה היא משנת 1981) ופעלה עד 1989.

משנת 1990 ועד היום TV Koper-Capodistria ממשיך לפעול באופן מקומי ומשדר בעיקר עבור תושבי סלובניה דוברי איטלקית , עם אחזוי צפיה נמוכים מאוד .הערוץ משדר מדי יום תשע שעות ולוח השידורים כולל מגוון רחב של תוכניות חדשות, ספורט, בידור ותרבות וכמובן תוכניות לילדים ותוכניות מוסיקה , סרטים וסדרות שונות.

בתחילת 2006 החל הערוץ להתחיל לשדר לראשונה גם באמצעות לווין HotBird ב 13 מעלות מזרח , בדומה ליתר ערוצי הטלווזייה הסלובנים המפיצים את שידוריהם באמצעות לוויני HotBird מזה שנים רבות . בחודש מאי נאלץ הערוץ להפסיק את שידוריו בלווין בשל חוק חדש בסלובניה שחייב לספק את קליטת ערוץ הפרלמנט הסלובני בכל בית. מכיוון שלא נמצאו תדרים פנויים קרקעיים ( והמערכת הקדיגיטאלית הקרקעית עדיין לא פעלה במלואה) הוחלט על הפקעת תדר השידור הלוויני של הערוץ לטובת ערוץ הפרלמנט לפחות באופן זמני.

קישור : אתר הערוץ
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners