נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

גרמניה

על הטלוויזיה הגרמניה הנאצית ראו כאן
על הטלוויזיה במזרח גרמניה ראו כאן

הטלוויזיה בגרמניה המערבית שלאחר מלחמת העולם השניה החלה, כשבעלות הברית הקימו בשטחי הכיבוש רשתות שדור שתאמו לרשתות המקובלות במדינותיהן. המטרה העיקרית של רשתות אלה היתה למנוע מממשלת גרמניה להקים מערך\ שדור להפצת תעמולה עצמית. לפיכך, הפקוח על הרשתות המקומיות שהוקמו הוטל על הממשלות הפדרליות המקומיות במדינות השונות המרכיבות את
גרמניה.
בשנת 1948 התירו כוחות הכיבוש הבריטיים לרשת NWDR ( רשת צפון ומערב גרמניה ,שפוצלה יותר מאוחר לשתי רשתות ) לבצע שדורי טלוויזיה באזור הכיסוי שלה . שירות טלוויזיה נסיוני, שהוקם על ידי וורנר פלייסטר החל לפעול ב 25 בספטמבר 0591. פלייסטר וחברי וועדת טלוויזיה יצאו לארה"ב ולמדינות שונות באירופה, על מנת ללמוד ולהכיר תקני שדור טלוויזיה שונים. בשנת 1950 רשת NWDR החלה לשדר שעתיים יומיות מדי ערב. לוח השדורים כלל חדשות, תוכניות בידור, סרטי קולנוע ודרמה. שנה לאחר מכן נוספו תוכניות לילדים ולנשים ששודרו בשעות אחר הצהריים. במהלך שנות החמישים נוספו תוכניות נוספות שהחלו למלא את יתרת שעות השדור הריקות במהלך היום. במקביל, גם במדינות אחרות החלו שדורי טלוויזיה ראשונים. הערוץ הראשון התחילת לשדר ב 27 במאי 1951 תחת השם RDWN. השדור הראשון היה סקירה של תערוכה חקלאית שנערכה באותו חודש בהמבורג. בסתיו אותה שנה הוזמנה יחידת שדור ניידת ראשונה, שהותקנה על גבי אוטובוס. בתערוכת התעשיה שהתקיימה באותה שנה בברלין היתה הטלוויזייה אחד החידושים הבולטים שמשכו מבקרים רבים.
בשנת 1953 הוקמו עבור NWDR אולפני הטלוויזיה חדשים ,שהיו אולפני הצילום יחודיים לטלוויזיה הראשונים באירופה.

בשנתיים הראשונות לשדורי הטלוויזיה עלה הצורך להפעיל מסע הסברה על להמחיש לציבור את ההבדלים בין הרדיו לטלוויזיה. באמצעות שדורים חיים ואפקטים אודיו-ויזואליים הטלוויזיה תוארה בתור "הקיר החמישי" בחדר המגורים הביתי וכ"מראת הפלא"". הטלוויזיה תוארה כ"כחלון לעולם" המשדר ישירות לבתי התושבים. שני אירועים עזרו במיוחד לבסס את מעמדה של הטלוויזיה : שדור חי של טקס ההכתרה של המלכה אליזבט השניה ב 2 ביוני 1952 ושדורים חיים של משחק הגמר של גביע העולם בכדורגל שנערכו בשווייץ ב 4 ביולי 1954.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

הפתיח של מהדורת החדשות , 1955


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

הפתיח של מהדורת החדשות מ 1960
ב 1954 הופעל לראשונה שירותי טלוויזיה מתואם בין הרשתות הפדרליות השונות אשר הקימו רשת שדור משותפת כלל גרמנית , ה- ARD Arbeitsgemeinschaft der oeffentlich-rechtlichen Rundfunk-anstalten der Bundesrepublik Deutschland) . ה ARD מומנה מאגרה ציבורית והחל משנת 1956 גם באמצעות פרסומות ששודרו בשעות הערב. בגלל מחסור באמצעי הקלטה, כל תוכניות הדרמה וההפקה המקומיות העצמיות שודרו בתחילת שנות החמישים בשדור חי בלבד.

ב 1956 הוקם IRT , המכון לטכנולוגיה בשדורי רדיו Institut fur Rundfunktechnik שנועד לעזור בפיתוח טכנולוגיות שדור חדשות.
ב 1958 התחיל בערוץ SWF ( ברשת ARD ) שדור תוכניות מוקלטיות על סרטים מגנטיים (וידאו ) באמצעות מערכת של חברת Ampex האמריקאית.
ה 1 ביולי כבר כללה מהדורת חדשות המרכזית ( Tagesschau ) דיווחים המצולמים על גבי פילם וגם על גבי וידאו.

בזכות שפורים טכנולוגיים שנעשו ביצור מקלטי טלוויזיה, ירידה במחיריהם וגידול באיכות ההפקות עלה מספר המקלטים בהתמדה וב 1 באוקטובר 1957 כבר דווח על מיליון בשימוש בבתי אב ברחבי בגרמניה. הצלחת הטלוויזיה וקיום תדרים פנויים הביאה את מי שיהיה יותר מאוחר הקנצלר קונרד אדנאוור להגדיל השפעתו באמצעות יוזמה להקמת ערוץ טלוויזיה שני "חופשי" כהגדרתו, אשר ימומן ממקורות תעשיתיים. הממשלה הפדרלית התנגדה בכל תוקף להצעה אשר נבלמה, בסופו דבר, על ידי בית משפט ב 1691. ניסיון נוסף להקים רשת שניה נחסם שנית על ידי ARD בתקופה שבין 1.1.1962 - 3691.1.4. במקביל לשדורים הכלל ארציים של ARD , התירו הממשלות הפדרליות השונות הקמת
מקומיות לשדור עניינים מקומיים ומשנת 1964 גם לשדר תכנים חינוכיים.

ב 22 באוגוסט 1959 פתח ה- ARD שרות טלוויזיה מקומי ב Saarland .
ב 1 בינואר 1960 הגיע 3.6 מיליון מקלטי טלוויזיה במערב גרמניה .
23 ביולי 1962 צפו תושבי גרמניה לראשונה בשדור טלוויזיה לוויני באמצעות הלווין האמריקאי טלסטאר 1.

ב 1 באפריל 1963 הסתיימה הבלעדיות של ARD בטלוויזיה בגרמניה עם תחילת השדורים של הערוץ השני ZDF ( Zweites Deutsches Fernsehen ). בין שני הערוצים אין כל קשר והם פועלים באופן עצמאי לחלוטין . הערוץ החדש מתמקד בתכנים קלים יותר ומברה בתוכניות יבוא .ה ARD , לעומתו, משדר אך ורק תוכניות מקוריות בגרמנית. בעוד שבממשלה המרכזית רצו שיתוף פעולה בין שתי הרשתות , ב ARD ראו ברשת החדשה מיתחרה מהרגע הראשון, מתחרה שיש לתקוף באמצעות תכנים אגרסיביים חדשנים. אבל מכיוון של ZDF לא היו עדיין היו עיתונאים מיומנים, היא החלה לשדר דווקא תוכניות בידור בנסיון למשוך אליה את ציבור הצופים.

4 ביולי 1963 : ה ARD פותח את SRT , בית הספר הטכני למקצועות הטלוויזיה. ( Schule fur Rundfunktechnik ).
25 באוגוסט 1967 בשעה 10:57 לפני הצהריים : רשת ARD חונכת את שדורי הצבע (בשיטת PAL ).במסגרת תערוכה בינלאומית גדולה שהתקיימה בדיוק אז בברלין, נופל ה כבוד בידי ראש העיריה וילי ברנדט , שמתכבד ללחוץ לוחץ על הכפתור הרישמי . התוכנית המוקלטת הראשונה (וידאו ) בצבע היתה הקלטה של הצגת תיאטרון.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

1967 : וילי בראנדט , שכהן באותה תקופה כ ראש עירית ברלין חונך את השידורים בצבעים במערב גרמניה

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

הפתיח לשידורים בצבעים של ARD , 1964

השדור החי של נחיתת האדם על הירח ב 21 ביולי 1969 היה נקודת מפנה מכרעת אשר נתן דחיפה עצומה במכירות מקלטים בגרמניה.

ב 29 במרץ 1970 שודרה מהדורת החדשות הראשונה Tagesschau בצבע.
ב 11 בספטמבר 1973 נעשה שימוש לראשונה בסיבים אופטיים על מנת להעביר תכנים בין תחנות טלוויזיה אזוריות של DRA.

בסוף שנות הששים מינתה הממשלה הפדרלית וועדה לבחינת ההשפעות של טכנולוגיות על ענף הטלוויזיה. הוועדה פרסמה את מסקנותיה רק בשנת 6791. בין המסקנות העיקריות צויינה הטלוויזיה בכבלים המיסחרית כבעלת פוטנציאל גדול.
ב 1 בינואר 1976 כבר היו ב 76% מבתי האב מקלטים לקליטת שדורי צבע.

בשנת 1984 הוקמו שני פרוייקטים מסחריים ניסיוניים בלודוויגסהאפן, בברלין ובדורטמונד, הרייטינג הפך למלך והרשתות ציבוריות נאלצו להתחיל לגוון את לוחות השדורים על מנת למשוך צופים ולהתחרות ברשתות המסחריות החדשות.

ב 29 באוגוסט 1985 נחנכו ב ARD שדורי סטראו ושדורים בשתי שפות .
15 בדצמבר 1990 - רגע היסטורי : בשעה 19:58 מחליף ערוץ ARD את ערוץ DDR1
בכל משדרי הטלוויזיה במזרח גרמניה לשעבר. הטלוויזיה המזרח גרמנית הופכת להסטוריה.

ועוד מספר רגעים היסטוריים של ARD לאחר האחוד:
1 בינואר 1994 : החלו השדורים בפורמט מסך רחב 16:9) ).
26 באוגוסט 1995 : החלו שדורים בשיטת PALplus ושדורי חבילת הרדיו הספרתית
הלווינית הראשונה באירופה ADR , ASTRA Digital Radio .
1 בינואר 1997 : ARD ו ZDF חונכים ערוץ יחודי לילדים KiKa
7 באפריל 1996 : ARD חונך ערוץ תיעודי בשם Phoenix
30 באוגוסט 1997 : מתחילים שדורי חבילת הלווין Digital ARD
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners