נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ברזיל

במחצית השניה של שנות הארבעים של המאה שעברה פעלו הרבה אנשי עסקים ואנשים בעלי הכשרה טכנית מתאימה על מנת להביא להפעלת שידורי טלוויזיה בברזיל . הכבוד נפל, בסופו של דבר, בחלקו של אדם שנוי במחלוקת בשם פרנסיסקו דה-אסיס שטובריאן , שהיה דמות בולטת מאוד בתחום התקשורת בברזיל מאז שנות העשרים ועד שנות השישים של המאה שעברה . שאטובריאן שלט אז על אימפריה תקשורתית עניפה, שכללה שכללה 34 עיתונים , 36 תחנות רדיו ואת מגזין החדשות החשוב ביותר באותה תקופה בברזיל .בשנת 1944 , לאחר ביקור שערך בארה"ב , החליט  
שאטובריאן להקים תחנת טלוויזיה .הוא ביקר במתקני RCA בניו-יורק שם ארח אותו דייויד סארנוף ב אופן אישי , בעיקר מכיוון ששאובריאן רכש במשך השנים ציוד שידור בכמויות גדולות מחברת RCA . הוא התלהב מאוד כשצפה בשידורי הטלוויזיה ב RCA והחליט, שמיד לאחר תום המלחמה הוא יקים תחנת טלוויזיה. סארנוף הגיב להחלטה זו באופן מוזר וממש לא התלהב למשמע תוכניותיו של שאטובריאן. לדעתו, טרם הגיעה עת להקים תחנת טלוויזיה בברזיל והציע לשאטובריאן במקום זה לחזק את שידורי הרדיו . נראה, שסארנוף היה נלהב במיוחד באותה תקופה לקדם את מכירת ציוד הרדיו של RCA על מנת לסיע בהקמת רשתות רדיו כלל ארציות גדולות ביבשת הדרומית . אבל סארנוף לא הטיב להכיר את שאטובריאן, שהיה מאז ומעולם אדם נחוש בדעתו לבצע את חלומותיו , יהיה מה שיהיה . בסופו של דבר,ף שוכנע סארנוף למכור לשאטובריאן לא תחנת טלוויזיה אחת אלא שתיים, האחת עבור סאן פאולו ( המרכז הכלכלי של ברזיל l )והאחרת עבור ריו דה ז'נירו ( שהייתה עדיין בירת ברזיל ).
למעלה : הצבור מתרשם מהשידורים הראשונים
למטה : שאטובריאן בטכס חנוכת השידורים של אחת התחנות

בשנת 1947, לאחר שלוש שנים בהן עסק בגיוס משקיעים ( עלות ההקמה של שתי התחנות היתה חמישה מליון דולרים ושאטובריאן , למרות הונו הרב, לא היה מסוגל לממן את הפרוייקט בעצמו )הזמין שאטובריאן את כל הציוד הנחוץ . ואז קרה דבר מאוד מעניין .אנשי f RCA ביקשו משאטובריאן לשלם עבור ההזמנה אבל גם אמרו שהם יספקו את הציוד באיחור ובמועד שהם יחליטו עליו . העיכוב נמשל כשלוש שנים אבל סבופו של דבר היה לחטובת התוכנית , מכיווןש בינתיים הושגו שיפורים ניכרים בעוצמת השידור של המשדרים עבור התחנות שהוזמנו . בעוד שבשנת 1947 טווח השידור של משדרי הטלוויזיה על 35 ק"מ בבלד , בשנת 1950 ניתן היה להגיע לטווח משל 120 ק"מ באמצעות משדר של 5 קילוואט . וכך ,בעיכוב של שלוש שנים באספקת הציוד של RCA Victor החלו שידורי הטלוויזיה בברזיל בעוצמת משדרים גדולה בהרבה מכפי שנצפה תחילה.
הפרסומות הראשונות בשנות החמישים : הכל היה בשידור חי !

הציוד של RCA Victor נרכש עבור תחנת סאן פאולו ואילו עבור תחנת ריו דה ז'ניירו נרכש ציוד מחברת General Electric. לא ידוע מדוע תחנת ריו שידרה בתקן האירופי (625 קווים, 25 פריימים , רוחב פס של 7 מגהרץ לערוץ ואודיו בערוץ FM )בעוד תחנת סאן פאולו שידרה בתקן האמריקאי ( 525 קווים , 30 פריימים , רוחב פס של 6 מגהרץ לערוץ , אודיו בערוץ FM). משקיעים נוספים החלו להתעניין באפשרות להקים ערוצי טלוויזיה אבל ההשפעה של שאטובריאן על אנשי הממשל היתה כה גדולה עד כדי כך שממלת ברזיל החליטה להמנע מהענקת רשיונות נוספים עד ששתי התחנות של שאטובריאן יתחילו לפעול. הוא רצה להתכבד בכך שייזכר לדורות בתור הראשון להפעיל תחנת טלוויזיה באמריקה הלטינית.
למטה : אחת משקופיות הניסיון הראשונות


למעלה : צוות אולפן בערוץ PRF3, תחילת שנות החמישים

אבל הכבוד לא נפל בחלקו לאחר שתחנת טלוויזיה במכסיקו החלה לשדר רק שמונה עשר יום לפני ששאטובריאן חנך את השידורים בתחנות שלו .כעת הוא היה השני באמריקה הלטינית אבל עדיין הראשון בדרום אמריקה ולמעשה בכל החלק הדרומי של כדור הארץ . ב 18 בספטמבר 1950 החלה תחנת PRF3 TV Tupi channel 3 בסאן פאולו בשידוריהעם דברי ברכה של הבישוף הקמקומי ומיד לאחר מכן שודרה תוכנית בידור בת שעה שהחלה בשעה 9:00 בערב. השידורים הסתיימו מיד עם תום התוכניות וחודשו למחרת בערב .כל מקלטי הטלוויזיה שהיו עד אז בסאן פאולו הגיעו מארצות הברית וחלק קטן היה מתוצרת פיליפס ההולנדית . הערוץ הציב מקלטים בנקודות בולטות ברחבי העיר , כך שחלקים נרחבים מהאוכלוסיה יכלו לצפות בפלא החדש . על פי דיווחים מסויימים, רק מאתיים משפחות מאושרות זכו לצפות בשידור הראשון בבית בערב הפתיחה . מפתיעה העובדה, שהאירוע ההיסטורי הוחרם על ידי מרבית העיתונים שהתעלמו ממנו לחלוטין ורק העיתונים של שאטובריאן סיקרו אותו בהרחבה וקידמו כמובן את השידורים ובינתיים המשיכה תחנת ריו בשידורי ניסיון בלבד.

על פי דיווחים שונים, בסוף שנת 1950 היו בברזיל בין 1000 ל 2000 מקלטים , כולם בשתי הערים .ב 20 בינואר 1951 נחנכו הישדורים של תחנת ריו, שנקראה בשם PRG3 TV Tupi channel 6.
למעלה : חזרות האולפני הטלוויזיה של ערוץ PRF-3
למטה : המגדל של בנק סאן פאולו בשנות החמישים עם אנטנה של ערוץ 3

ב 27 בספטמבר 1953 החלו בסאו פאולו שידורי הטלוויזיה הסדירים של רשת TV Record ( כיום: Rede Record) .

בשנת 1955 כבר פעלו בברזיל שש תחנות טלוויזיה : שלוש בסאן פאולו , שתיים בריו ואחת במדינת מינס ג'ראיס ורק בשנת 1956 הוקם קשר טלווזייה בין ריו לסאן פאולו . הפעם העיתונות סיקרה את האירוע ושתואר בתור קידמה חסרת תקדים מאחר ותושבי שתי הערים יכלו לצפות באותה תוכנית בו-זמנית , אבל למעשה הקשר נוצל אך ורק לצרכים מיוחדים ולעיתים רחוקות בלבד עד שנות השישים . ב 1956 כבר היו בשימוש 200,000 מקלטים ברחבי ברזיל בתקופה בה חיו במדינה 70 מליון תושבים . קהל הצופים הוערך אז במיליון . כ 90% מהתוכניות היו בשידור חי , שודרו מעט ממאוד סרטים וזו גם הסיבה מדוע לא נותרו כמעט חומרים היסטוריים בארכיונים של הערוצים . אחד משיאי הטלווזייה בברזיל בסוף העשור ן (הטלווזייה כבר פעלה ב 10 מתוך 23 המדינות המרכיבות את ברזיל ) היה השידור החי שסיקר את טכס החנוכה של עיר הבירה החדשה ברזיליה ב 21 באפריל 1960


שיחזור של קטעים היסטוריים מתוכניות רשת TUPI של זאטובריאן

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


בעקבות שידורי הטלוויזיה הראשונים קמה גם תעשיית מקלטי הטלוויזיה של ברזיל. חברת Invictus, שפעלה באזור התעשיהי של סאו פאולו עוד משנות הארבים ועסקה ביצור מקלטי רדיו החלה בניסויים בטלוויזיה מיד עם תחילת השידורים ובשנת 1952 הוציאה לחנויות את המקלט הראשון שלה עם אלכסון מסך של 17 אינצ'ים .מחצית מהכיבים במקלט זה היו בתחילת היצור מתוצרת מקומית ובשנה מאורח יותר כבר הצליח המפעל ליצור את המקלט ש 75% ממרכיביו מתוצרת מקומית .
מקלט הטלוויזיה הראשון מתוצרת חברת Invictus - הראשון מתוצרת ברזיל, 1952

תוך שנים ספורות קמו ברחבי ברזיל עשרות מפעלים להרכבת מקלטי טלווזייה ובשיא היו ברחבי ברזיל שמונים מפעלים כאלה, רובם בעלי היקף פעילות קטן . בשנת 1972 החלו שידורים בצבעים . השידורים תפשו את מרבית היצרנים לא מוכנים וגם לא מסוגלים לרכוש טכנולוגיות יצור מודרניות וממשלת ברזיל העדיפה את החברות הבינלאומיות . עקב כך, בתוך שנים ספורות נסגרו כל המפעלים המקומיים .

המשך בעמוד הבא

 

הלוגו הראשון של רשת TUpi
© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners