נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

פיליפינים : ABS-CBN

כל ההתחלות

ההיסטוריה של החברה מתחילה ב13 ביוני 1946, עת ג'יימס לינדנברג , מהנדס אמריקאי שנחשב גם לאבי הטלווזייה בפיליפינים, הקים חברה בשם BEC - Bolinao Electronics Corporation , שהתמחתה ביצור משדרים . לינדנברג הבין את הפוטנציאל הגלום בתחום שידורי הטלוויזיה במדינה זו והיה הראשון שהגיש לקונגרס בקשה לקבל רשיון לשדר טלווזייה בשנת 1949 . ואכן, שנה מאוחר יותר הוענק לו הרשיון המבוקש . אבל עקב מחסור חמור בחומרי גלם והגבלות על יבוא ששררו באותה תקופה בפיליפיניםנאלצה חברת BEC להמיר את רשיון השידור שלה לרשיון להפעלת תחנת רדיו בלבד.

תמונה מהשידור הראשון

בשנת 1952, רכש השופט אנטוניו קירינו , אחיו של אלפידיו קירינו שהיה באותה עת נשיא הפיליפינים ושהיה , שהתעניין אף הוא באפשרות של הקמת ערוץ טלווזייה 70% מחברת BEC ושינה את שמה ל Alto Broadcasting System - ABS ( ה ALTO היה קיצור האותיות התחיליות של שם אשתו Aleli ושמו Tony.). לינדנברג נשאר עדיין פעיל בעסק כמנהל התחנה .ב 23 באוקטובר 1953 עלה לאויר ערוץ DZAQ-TV 3 (האותיות AQ הן ראשי תיבות של אנטוניו קירינו ) .
המיזוג

בחודש אפריל 1958 החליטה רשת הרדיו Chronicle Broadcasting Network - CBN ( המילה Chronicle באה מהעיתון המקומי The Manila Chronicle), שהוקמה בעצמה בשנת 1956 על ידי אוגניו לופז (1901-ןפרננדו לופז להכנס לעסקי טלוויזיה ורכשה את ABS מידי קיריניו . הצדדים חתמו על העסקה על מפית שולחן ועל אותה מפית גם שורטט הלוגו של החברה החדשה....

הרשת הלכה וגדלה ובשנת 1961 כבר היו לה שני ערוצים - DZAQ-TV 3 ו DZXL-TV 9 שנקלטו בכל רחבי הפיליפינים באמצעות ערוצים מסונפים . ב 1 בפברואר התמזגו ABS ו CBN החברות באופן רשמי והוקמה חברת ABS-CBN Broadcasting Corporation .
החברה ההולכת וגדלה הביאה לפיליפינים חידושים רבים בתחום הטלוויזיה : בשנת 1966 הושקו שידורים בצבעים, בשנת 1967 בוצע מבצע כיסוי נרחב של הבחירות הכלליות , בשנת 1968 נחנך מרכזה שדיור המשוכלל ביותר באותה תקופה באסיה ובשנת 1969 בוצע שידור החדשות הלוויני הראשון .
תקופת השלטון הצבאי
ב 21 בספטמבר 1972 סגרה ממשלת פרדיננד מרקוס את כל תחנות השדיור הלא ממשלתיות ברחבי הפיליפינים ו ABS-CBN חדלה לשדר. מרכז השידור והאולפנים נתפשו על ידי רשתות שידור בבעלות הממשלה. החברה הורחמה יותר מאוחר ממשפחת לופז ונשיא החברה אף נעצר ונכלא. בשנת 1980 הועברו ערוצי הטלוויזיה הממשלתיים למרכז תקשורת חדש והמרכז של ABS-CBN ננטש ונזנח.
רשת מספר 1

עם סילוק מרקוס בשנת 1986 מהשלטון קבלה משפחת לופז את נכסיה בחזרה . לאחר שנים של הזנחה וטיפול לקוי מצד המפעילים הממשלתיים, היה על החברה להשקיע סכומי כסף ניכרים על מנת לחדש את התשתיות , על מנת להביא להפעלה תקינה מחדושת של ערוציה ממרכז השידור הותיק שהיה סגור במשך שש שנים. במרכז השידור היו עד אז שמונה במות הפקה שונות, חדר בקרה מרכזי, חדרי עריכה וכן מתקני שידור לרדיו.

בשנת 1988, לאחר שישה חודשי עבודה מאומצת חזרה ABS-CBN לשד ובתוך חודשים ספורים שבה והיתה לרשת הנצפית ביותר בפיליפינים מאז ועד היום . באותה שנה גם החלה החברה להפיץ את שידוריה לראשונה באמצעות לווין .

ב 1992 הונפקו מניות ABS-CBN לציבור , וגם הוקמה חברה חדשה בשם ABS-CBN Regional Network Group המפיקה תוכניות אזוריות עבור התחנותה בנות והמסונפות ברחבי הפיליפינים .
בנוסף לשידוריה המקומיים מפעילה החברה רשת בינלאומית המופצת באמצעות לווינים ומוכרת בשם The Filipino Channel או TFC
לרשת גם ערוץ קרקעי נוסף (Studio 23 ) וערוצים המשודר בכבלים ברחבי המדינה ( MYX -ערוץ מוסיקה, ערוץ חדשות בשם ABS-CBN News Channel ,ערוץ סרטיםCinemaOne Global , ערוץ סגנון חיים בשם Lifestyle Network , ערוץ תוכניות בידור בהפקה מקומית בשם Pinoy_Central_TV וערוץ אנימה מקומי בשם Hero ).
בנוסף מחזיקה החברה בשלוש תחנות רדיו.

תחרות מבית
בשנת 1996 אבדה ABS-CBN חלק ניכר מקהל הצופים של כשהרשת המתחרה RPN-9 החלה לשדר סדרות של טלנובלות דרום אמריקאיות. שנה לאחר מכן חזר ועלה מספר הצופים לרמתו הקודמת לאחר שהחברה הגיבה בהתאם ושילבה טלנובלות פרי הפקה מקומית ששודרו בשעות צפיית השיא.....

מרכז השידור החדש של הרשת

 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners