נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ניקלאודאון Nickelodeon

הכל מכירים כיום את השם ניקלאודאון בתור ערוץ לילדים . אבל מקור השם גם מנציח את ההיסטוריה של הקולנוע האמריקאי בראשיתו ועל כך - בשורות הבאות.

ב 16 ביוני 1905 נפתח ברחוב סמיטפילד שבעיר פיטסבורג במדינת פנסילבניה אולם הקולנוע הראשון בתולדות הקולנוע האמריקאי. בעלי האולם קראו לו Nickelodeon ( תמונה למטה). מקור השם בשתי מילים : "ניקל" הוא המטבע האמריקאי בשווי 5 סנטים של ואילו "אודאון" הוא שם נרדף המתאר אולם למופעי תרבות, מונח שהוטבע והיה בשימוש עוד ביוון העתיקה וברומי העתיקה.
ביום הראשון להקרנות הגיעו לחזות בפלא החדש 450 איש. אבל בתוך פחות מיממה השמועה על החוויה המרגשת התפשטה ברחבי העיר וביום השני כבר עמדו בתור 1,500 איש לרכוש כרטיס כניסה לאולם.

מחיר הצפיה עמד על 5 סנטים ( "ניקל") לסרט באורך 15 דקות וההקרנות נערכו ברצף, במשך מספר שעות.
עם המבקרים בקולנוע הגיעו גם המבקרים את ה"תופעה" החדשה. פעילים חברתיים החלו לבטא דאגה, שילדים מבלים יותר מדי זמן בצפיה בסרטים , בעיקר בגלל התכנים האלימים והמיניים שהם כללו . אחרים היו מודאגים מהעובדה, שהעובדים הזרים שזרמו לצפות בסרטים האילמים ולכן לא הצריכו ידיעה של השפה האנגלית והיו גם כאלה שהוטרדו מהעובדה שנשים וגברים יושבים יחד באולם חשוך.
ההצלחה פרשה כנפיים במהירות. יזמים בכל רחבי ארצות הברית החלו להקים אולמות להקרנת סרטים , מה שעודד גם את תעשיית הקולנוע שהיתה אז בחיתוליה להתחיל להפיק סרטים רבים נוספים.

חברה להפצת סרטי קולנוע במחוז היל שבפיטסבורג נכנסה אף היא לעסקי אולמות ההקרנה ובסופו של דבר הפכה לחברת Metro Film Co. שבגלגול מאוחר יותר הפכה לחברת Metro-Goldwyn-Meyer. את בתי הקולנוע שבעיר גם פקדו מבקרים ממשפחות וורנר ןסלזניק שבאו לבדוק את תעשית ההקרנה וההפצה לראשונה בחייהם בפיטסבורג והמשיכו לקליפורניה , שם הפכו לענקי קולנוע בזכות עצמם. את ההשראה הראשונה שלהם הם קבלו מאולמות ההקנרה הקטנים של פיטסבורג.
הפופולריות המהירה של הקולנוע נזקפת בארצות הברית בעיקר לזכות האולמותה קטנים , שקמו במאות ובאלפים בתוך שנים ספורות בכל עיר שדה קטנה ומשכו אליהם בעיקר קהל רב של נשים וילדים.אלה נהנו מהצגת בידור מרגשת וזולה במיוחד, שהפכה את הקולנוע לכלי הבידור הפופולרי ביותר.
בערים הגדולות , לעומת זאת, זכה הקולנוע גם לגרסאות לגרסאות מרהיבות ומפוארות במיוחד שכנונו "ארמונות". בתחילת שנות העשרים החלו לצוץ בערים הגדולות אולנות הקרנה ענקיים שמשכו מדי ערב אלי צופים שנהנו לא רק מהצגת סרט אלא גם מתוכנית בידור מלאה. אחד מהראשונים , הותיקים והמפוארים שבה היה הרוקסי שבניו-יורק, שהוקם בשנת 1920 וכלל ששת אלפים מקומות ישיבה ( תמונה ראשונה למטה )והתיאטרון המיצרי של גראומן שבלוס אנג'לס ( תמונה תחתונה בטור ממול) .
למעלה: הרוקסי בניו-יורק
למטה : התיטרון המיצרי של גראומן בלוס אנג'לס, 1922


 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners