נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

היו זמנים : מערכת גלאי הטלוויזיה של הדואר האנגלי

ב 1 בפברואר 1952 הוצגה בבריטניה המערכת הראשונה של גלאי טלוויזיה . המערכת הוקמה על מנת לתפוש את כל אלה שצופים בטלוויזיה מבלי לשלם את האגרה ( לא רק בישראל השתמטו מהתשלום - בכל מדינה בה היא הונהגה ומונהגת עדיין -ומדובר בחלק ניכר ממדינות אירופה- יש גרעין גדול ועיקש של משתמטי אגרה מאז ומתמיד!). ניידת האיתור החדשה שהוצגה ב 1 בפברואר 1952 הוצבה ביום הצגתה בחזית משרד מנהל הדואר הראשי הלורד דה לה ואר וסגנו מר גאמאנס.מערכת האיתור פותחה במעבדות המחקר והפתוח של הדואר הבריטי
המערכות כללו שלוש אנטנות לולאה ( loop) שהוצמדו לגג כל ניידת כזו . באמצעות אנטנות אלה ניתן היה לקלוט אותות ממקלטי טלוויזיה שפעלו בסמוך למקום בו עברה הניידת באותו רגע .

המפתחים טענו, שהמערכת מספיק רגישה על מנת לאתר את מרבית המקלטים , בין אם הם משתמשים באנטנה פנימית או חיצונית. הניידות סבבו באיטיות ברחובות הישובים והגלאים שהופעלו על ידי טכנאים שישבו בתוך כלי הרכב הצביעו על בתים מהם התקבלו אותות של מקלטים פעילים . עובדים של רגליים של צוות האיתור , שנעו בסמוך לניידות, היו נכנסים לבתים , דופקים על דלתות הדירות ומבקשים לבדוק את באותן דירות יש מקלט טלווזייה והאם האגרה שולמה כחוק. בחלק גדול מהמקרים היה צורך פשוט לעמוד מחוץ לדלת ולהקשיב , אם שומעים מקלט טלוויזיה פועל בפנים....

לדברי משרד הדואר, שאותה שנה היו בין 100,000 ל 150,000 בתי אב שהשתמטו מתשלום האגרה. הלורד דה ואר אמר, ש "אנישם שאינם משלמים את האגרה נהנים מבידור המסובסד על ידי אלה שכן משלמים את האגרה בחוק. הוא אמר שמשדר הדואר נחוש לתפוש את כל המשתמטים , למרות שהוא משוכני שמרביתם קרוב לודאי פשוט שכחו לשלם אותה במועד והוסיף : "אין לנו כל כוונה לבלוש אחרי האזחרים או להתחיל בתביעות משפטיות.

מערכות משוכללות יותר הוצגו והונכסו לשימוש במשך שנים רבות אחר כך אבל ספק אם הן עלות ההפעלה של המערכות כסתה את התשלום עבור הפיתוח שלהן והמשכורות של צוותי הביקורת . אגרת הטלווזייה בבריטניה עומדת כיום על כ 130 ליש"ט , אבל שם לפחות יש תמורה מצווינת עבור האגרה.

 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners