נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

טלוויזיה בשנות השלושים

ארבעה אישים וחברות השפיעו יותר מכל על התפתחות הטלוויזיה בהיסטוריה

ג'ון לוגי ביירד (1888-1946)
הדגים ראשון תמונת טלוויזיה ( מכאנית) בינואר 1926 . ב 1930 הוקמה חברת Baird Television Ltd. החברה נרכשה על ידי חברת Gaumont British Picture Co.בשנת 1932 ועברה לפתח מקלטי טלוויזיה המבוססים על שפופרת קרן קתודית ( CRT) ומצלמות אלקטרוניות . בשנים 1935-1936 היה לחברת BTL הסכם עם Farnsworth Company להשתמש במצלמת Farnsworth . בשנת 1936 הפסידה בתחרות מול חברת Marconi-EMI על אימוץ שיטת שידור של טלוויזיה בחדות גבוהה ( של אז) שערך ה BBC יחד עם משרד הדואר המלכותי . בין השנים 1939-1945 המשיך ביירד בפתוח ומחקר של טלוויזיה צבעונית ושידורי סטריאו בטלוויזיה באופן עצמאי.

אחרית החברה
חברת Baird Television Ltd. חדלה להתקיים זמן קצר לאחר שבריטניה נכנסה למלחמת העולם השניה בספטמבר 1939 . אבל השם Baird נוצל מאוחר יותר על ידי מספר חברות ובפעם האחרונה שהיה לו שימוש היה זה על ידי חברת Radio Rentals Ltd. בברדפורד שבאנגליה. מפעל זה להרכבת מקלטי טלוויזיה נסגר בשנת 1978 . העיר ברדפורד היא כיום גם משכנו של מוזיאון המדיה הלאומי בו מוצגים כמה פריטים פרי פיתוח של ביירד, כולל מקלט טלוויזיה מקורי משנת 1926.

Marconi-EMI Ltd.
חברה משותפת שהוקמה בלונדון בשנת 1934 על מנת לפתח שיטת שידור של טלוויזיה אלקטרונית ולהתחרות בשיטה המכאנית של ביירד על מנת להבחר על ידי ה BBC לשיטה שתאומץ לשידורים סדירים בחדות גבוהה ( נבחרה בחודש נובמבר 1936). באמצעות מרקוני היו לחברה קשרים טובים מאוד עם חברת RCA האמריקאית. פרוייקט פיתוח הטלוויזיה האלקטרונית נוהל על ידי איזק שיינברג (1880-1963).עד היום לא ברור , אם מצלמת הטלוויזיה האלקטרונית שיצרה Marconi-EMI ( המוכרת בשם Emitron) היתה פשוט גרסה משופרת של מצלמת הטלווזייה של זבורקין וחברת RCA ( המוכרת בשם Iconoscope), או שמדובר בפיתוח בריטי מקורי לחלוטין.

איפה הן כיום :
חברת מרקוני-EMI פורקה בשנת 1936 לאחר שמיצתה את מטרתה כש BBC בחר במצלמות שלה ( ובעצם, בשיטת השידור שלה ) כשיטה המועדפת לשידורי טלוויזיה בחדות גבוהה ( דאז) . חברת EMI המשיכה לייצר מקלטי טלויזיה עד שנת 1957 ומצלמות טלוויזיה גם כמה שנים מאוחר יותר . החברה עדיין קיימת כחברת מוסיקה אבל אין לה כל זיקה לטלוויזיה.
באוקטובר 2005 נמכרו מרבית נכסי חברת מרקוני לחברת אריקסון ובכך בא הקץ העצוב לחברה, שעסקה בתחום השידור במשך מאה שנים ברציפות.

פיילו טיילור פארנסוורת' ( 1906-1971)
הגה את רעיון שפופרת מצלמת הטלוויזיה האלקטרונית ( ה "image dissector") והדגים אותה בצורתה הראשונית כבר בספטמבר 1927 . בשנת 1929 כבר הצליח להדגים באמצעות האב טיפוס של המצלמה צלליות . חברת RCA השתמשה במספר רעיונות שלו בלי לבקש את רשותו והוא תבע אותה על הפרת פטנטים וזכה בכולן בשנת 1939 . אחרי מלחמת העולם השניה חדלה חברת הטלוויזיה הקטנה שלו להתקיים והוא נעלם . בשנים האחרונות חזר שמו של פארנסוותרת' תודעה והחל מסע לקומם את שמו כממציא הטלוויזיה המודרנית שנושל מהמצאתו ומהתודעה הציבורית על ידי סרנוף וחברת RCA ( שסרנוף שעמד בראשה).

אחרית החברה :
חברת The Farnsworth Television and Radio Corporation נסגרה בשנת 1949. מקלטי טלווזייה של Farnsworth נמכרו בין השנים 1946-1949 ונחשבים כיום לפריטי אספנות נדירים .
ביוגרפיה מלאה

ולדימיר קוסמא זבורקין
הגר מרוסיה לארצות הברית בשנת 1919.בשנת 1923 רשם פטנט על מצלמת טלוויזיה אלקטרונית אבל לא הדגים אותה בציבור . בשנת 1927 הצטרף לחברת RCA - Radio Corporation of America וזכה לגיבוי גדול מצד המנהל הראשי דייויד סרנוף (1891-1971). חברת RCA הדגימה לראשונה שידור טלוויזיה כל-אלקטרונית בניו יורק בשנת i 1936 וביריד העולמי שהתקיים בארה,ב בשנת 1939 . זבורקין התפרסם במשך שנים רבות כאבי הטלוויזיה אבל המוניטין שלו וזה של חברת RCA נמצאים לאחרונה בויכוח ציבורי בארה"ב בשל מסע לקומם את שמו של פארנסוורת' כאבי הטלוויזיה הכל אלקטרונית האמיתי.

אחרית החברה :
אחרי מות סרנוף בשנת 1971 החלה שקיעתה של חברת RCA . החברה פורקה בשנת 1987 ונכסיה הועברו לחברת General Electric שמכרה אותם . השם המסחרי RCA נמצא עד הים בשימוש בסדרות של מוצרי צריכה אלק'טרוניים על ידי חברת Thompson SA הצרפתית. חברת המוסיקה של RCA היא כיום בבעלות חברת Sony Corporation.
זבורקין : ביוגרפיה מלאה


בעמוד הבא : שנות השלושים - הטלוויזיה המכאנית של ביירד

 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners