נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

התפתחות התיקשורת הלווינית : בראשית
מעמוד קודם

סיפרו של ז'ול וורן הצרפתי , "מסע אל הירח" שנכתב בשנת 1865 , לא רק חזה שהאדם יטוס בעתיד אל הירח , אלא גם נכנס לפרטי פרטים בתארו את המדינה (ארצות הברית) שתבצע את המשימה הזו וגם מהיכן תשוגר החללית ( פלורידה, הנמצאת בקו רוחב זהה לזה של מרכז החלל שבקייפ קנברל).
הוא גם כתב שהשיגור יבוצע על ידי תאגיד בינלאומי של מדינות שתתרומנה את חלקן הכספי על מנת שהמשימה תבוצע הלכה למעשה. דמיון מפתיע לפעילות אירגון Intelsat עשה כמאה שנים מאוחר יותר.

כבר בשנת 1961, בעוד תעשיית החלל נמצאת בשלבי לידה מוקדמים, הכירה ממשלת ארצות הברית בפוטנציאל הגדול הגלום בתעשייה זו . בנאום הנשיא קנדי לאומה שנישא ב 31 בינואר 1961 ,הוא הזמין את כל אומות העולם להצטרף לתוכנית פיתוח הלווינים .בנאום נאום היסטורי אחר בו הוא נאם בפני הקונגרס בחודש מאי 1961 הוא חזר והדגיש את דבריו הקודמים . כל אלה ההביאו את הנשיא
לחתום על חוק התקשורת הלווינית באושר בשנת 1962 על ידי הקונגרס האמריקאי. החוק יצר ישות חדשה - "חברת תקשורת החלל" או כפי שהיא נודעה אז - COMSAT. החוק העניק לחברה את הרשות" לתכנן, ליזום, לייצר, להיות הבעלים ,לנהל , ולהפעיל בעצמה או בשיתוף פעולה עם מדינות אחרות או חברות מיסחריות , מערכת תקשורת לווינית מיסחרית". COMSAT הוקמה רישמית ב 1 בפברואר 1963 , לאחר שהנשיא קנדי חתם על המיסמכים המאשרים את רישומה של החברה .

קנדי היה מעונין מאוד בפרוייקטים מסוג כזה ובנאום שהיה אמור לשאת ב 22 בנובמבר 1963 בדאלס ,טקסס, הוא היה אמור לשוב ולהדגיש את הענין הרב שגילה בפרוייקט. את הנאום הזה הוא כבר לא הספיק לשאת, מכיוון שהוא נירצח שעות ספורות קודם לכן. מרכז החלל הראשי של ארצות הברית שבקייפ קנברל נקרא לזכרו "מרכז החלל ע"ש קנדי".

שנה מאוחר יותר, לאחר מאמצים רבים שהשקיעה חברת TASMOC , הוקם ב 20 באוגוסט 1962 , "התאגיד הבינלאומי לתקשורת לווינית" - Intelsat , על ידי 11 מדינות . (המילה תאגיד שונתה מאוחר יותר ל"אירגון"). אחת עשרה המדינות שחתמו על מסמכי הייסוד של התאגיד היו: ארצות הברית, בריטניה, קנדה, יפן , הולנד, גרמניה, ספרד, אוסטריה, נורבגיה, שוויץ ומדינת הותיקן .

חוזה הניהול של אינטלסאט נימסר לידי חברת קומסאט והחוזה הראשון לבנית לווין תקשורת עבור אינטלסאט נימסר לידי חברת Hughes Aircraft . התוצאה היתה פיתוח ייצור ושיגור ב 28 ביוני 1965 של הלווין Early Bird1 ( בתמונה למטה) , שנקרא מאוחר יותר בשם Intelsat1 . ללווין זה היו 240 מעגלים לשיחות טלפון ומשיב אחד עבור שידורי טלוויזיה בשחור לבן . הלוין הוצב מעל לאוקינוס האטלנטי והוא שירת כלווין תקשורת מיסחרי בין צפון אמריקה למערב אירופה . הלווין ,שתוכנן לפעול במקור כ 18 חודשים בלבד, פעל בסופו של דבר כשלוש שנים וחצי. הצלחתו המסחררת של הלווין המיסחרי הראשון הפכה את שמו הראשון למילה נירדפת למונח לווין :הלווינים מכונים עד היום "ציפורים".
בינתיים ובמקביל, גם ברית המועצות המשיכה בפיתוח לווינים משלה. קורולב פיתח לווינים עבור מסלול אליפטי גבוה במיוחד. הלווינים האלה היו בעלי מסלול הקפה שאמור היה להימשך 12 שעות,כשבשלב בו הלווין הכי קרוב לכדור הארץ מרחקו המינימלי במסלול (Perigree ) הוא רק 300 ק"מ ואילו כשהוא מרוחק ביותר מכדור הארץ apogee) ) הוא נימצא 40,000 ק"מ ממנו .

מסלול מרוחק זה איפשר ללווין לקלוט תשדורות מהאזור הצפוני ביותר של ברית המועצות, אזור שלווינים במסלול גיאוסטציונרים לא מסוגלים להגיע אליו . סידרת לווינים אלה כונתה בשם Molniya ( ברוסית : ברק )( בתמונות למטה) והלווין הראשון בסידרה שוגר ב 23 באפריל 1965 . בסך הכל שוגרו 16 לווינים בסידרת מולנייה ,אשר סיפקו כיסוי טלוויזיה לכל ברית המועצות אמצעות רשת תחנות קרקע שכונתה בשם Orbita1 , באשר נחנכה רשמית לכבוד חגיגות ה 50 של מהפכת אוקטובר 1917 והמיצעד הצבאי של ה 1 באוקטובר 1967 שודר בשידור חי באמצעות לווינים אלה לכל רחבי ברית המועצות, מוולדיבוסטוק במיזרח ועד לקלינינגרד שבים הבלטי. סידרת מולנייה היתה גם גולת הכותרת של קורולב. בשנת 1966 אובחן אצלו סרטן והוא נפטר מסיבוכים , זמן קצר לאחר הניתוח .

מסלול הלווין
 


ברית המועצות היתה מודאגת מאוד מהעובדה, שארצות הברית הצליחה לארגן ולהקים אירגון בינלאומי לתקשורת לווינית, שבו היא גם היתה ה"שחקנית הראשית". הקמת Intelsat גררה בעקבותיה אין ספור מחאות ( יזומות ,כמובן ) מצד ברית המועצות וגרורותיה אירופית באו"ם. בסופו של דבר, משמחאות כאלה לא עזרו , החליטה ברית המועצות להקים ארגון דומה עבורה ועבור גרורותיה בשם Intersputnik I. כתב היסוד של אינטרספוטניק נחתם על ידי נציגים של ברית המועצות , בולגריה, קובה, צ'כוסלובקיה, הונגריה, מונגוליה, פולין ורומניה . הוא הועבר ארגון להאו"ם ובהמשך אושרר סופית על ידי המדינות המיסדות ב 15 בנובמבר 1957 . למרות זאת, פעילות של ממש לא התחילה באינטרספוטניק על לשנת 1974 ....

עוד לפני ששנות השישים תסתיימנה, אינטלסאט יצליח להשיג כיסוי מלא של כדור הארץ, הודות לשיגור המוצלח של Intelsat3 ששוגר ב 1 ביולי 1969 ומוקם מעל לאוקינוס ההודי.

19 יום לאחר השיגור המוצלח של אינטלסאט 3 ,הציב האדם הראשון את כף רגלו על הירח 500 מיליון בני אדם צפו באירוע בשידור חי הודות לרשת לוויני אינטלסאט Intelsat.

השידור הישיר של נחיתת האדם על הירח הביאה לתחילת תהליך גלובליזציה שאותו אנו חווים עד עצם היום הזה. רעיונו של מרשל מקלוהאן לגבי הכפר הגלובלי החל לקבל משמעות מוחשית שהלכה וגברה מאותה תקופה ועד ימינו אנו והעולם כבר לא יהיה שוב אותו עולם.

החלק הבא : התעשייה האמריקאית מתפתחת
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners