נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ספוטניק פותח את עידן החלל

4 באוקטובר 1957 : השיגור של ספוטניק 1

ההיסטוריה השתנתה ב 4 באוקטובר 1957, כאשר ברית המועצות שיגרה בהצלחה את Sputnik 1 לחלל. הלוין המלאכותי הראשון בהיסטוריה האנושית היה בגודל של כדורסל ושקל רק מעט יותר מ 90 ק"ג. ספוטניק 1 ביצע סיבוב מלא סביב כדור הארץ במחזוריות של 83 דקות במסלול אליפטי. שיגור לוין זה היווה מהפך היסטורי ודחף להשקעות ענקיות, פוליטיות וצבאיות, בתחומי המחקר, הפתוח והיצור . שיגור זה היה גם נקודת הזינוק במירוץ לכיבוש החלל שנפתח באותו היום בין שתי המעצמות דאז - ארצות הברית וברית המועצות.

Get the Flash Player to see this player.

סרט זה( כנראה מרוסיה) מתאר שיגורים של טיל בליסטי בין-יבשתי , ספוטניק 1 ו 2, כישלון בשיגור טיל D-1, שיגור D-2 (ספוטניק 3)

Get the Flash Player to see this player.

סרט רוסי המתאר את ההתלהבות מהאותות הנקלטים על פני הקרקע מספוטניק 1

המירוץ לחלל מתחיל מעט מוקדם יותר, בשנת 1952 , כאשר המועצה הבינלאומית של האיגודים המדעיים International Council of Scientific Unions קבעה את הזמן שבין 1.7.1957 ל 31.121958 כ"שנה הגיאופיזית הבינלאומית" . המועצה קבעה את התקופה הזו , מכיון שהיה ידוע שבתקופה זו מחזורי פעילות השמש יגיעו לשיאם. באוקטובר 1954 החליטה המועצה לקרוא לשיגור גופים מלאכותיים לחלל בשנה הגיאופיזית, אשר יעזרו למפות את פני כדור הארץ.

בחודש יולי 1955 הודיע הבית הלבן על תוכנית לשגר לווין שיקיף את כדור הארץ, במסגרת אירועי השנה הגיאופיזית, והזמין הצעות ותוכניות מגופים ברחבי העולם לפיתוח לווין כזה.

בחודש ספטמבר 1955 התקבלה תוכנית Vanguard של מעבדת המחקר של הצי כפרוייקט שייצג את ארה"ב בשנה הגיאופיזית. שיגור הספוטניק שינה את פני הדברים לחלוטין. כהישג טכנולוגי, הלוין משך את תשומת הלב העולמית ותפש את ארצות הברית לא מוכנה לחלוטין עם פיתוח משלה. אפילו גודל הספוטניק היה מרשים בהרבה ממה שפרוייקט ה Vanguard הציע ( האמריקאיים הסתפקו הלווין במשקל 1.8 ק"ג בלבד).

Get the Flash Player to see this player.

יומן קולנוע המתאר את כשלון השיגור של טיל ואנגארד ב 9 בדצמבר 1957

בנוסף, הציבור במערב נבהל מייד מהאפשרות, שברית המועצות תהיה מסוגלת לשגר מהחלל, בתוך זמן קצר , טילים בליסטיים עם ראשים גרעיניים אשר יוכלו להכות במטרות במערב אירופה ובארצות הברית. להזכיר: המילחמה ה"קרה" בין ארה"ב לבריה"מ היתה אז בעיצומה. לא עבר זמן קצר, והסובייטים היכו בשנית : ב 3 בנובמבר 1957 שוגר לוין קינטופס 3 לחלל. הפעם היה זה לוין כבד בהרבה והיה בו גם נוסע חי : כלבה בשם לייקה. מייד לאחר שיגור הספוטניק הראשון, הגיב משרד ההגנה האמריקאי ללחץ הפוליטי העצום שהופעל עליו והקציב סכום נכבד עבור לווין נוסף. במקביל פרוייקט ה Vanguard , המדען Wernher von Braun וציוותו החלו לעבוד על פרוייקט לוויני נוסף בשם Explorer.

Get the Flash Player to see this player.

השיגור המוצלח של אקספלורר 1

ב 31 בינואר 1958 השתנה מצב הרוח ומאזן הכוחות כאשר ארצות הברית שיגרה את 1 Explorer (בתמונה) שנשא עימו גם ציוד מחקר מדעי ,בעזרתו גילו מאוחר יותר מדענים את חגורות הקרינה המגנטית המקיפות את כדור הארץ אשר נקראות על שם החוקר העיקרי שלהן - Van Allen James .
שיגורי סידרת לוויני Explorer B נמשכו עם סידרה שלימה של לויני מחקר שונים.

שיגורו של הספוטניק הביא גם להקמת NASA - National Aeronautics and Space Administration הלא היא סוכנות החלל הלאומית (של ארה"ב) וזאת, על פי חוק מיוחד של
הקונגרס הידוע בשם "חוק החלל".

החל עידן החלל .
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners