נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

1956 - 2006: חמישים שנה לשלט רחוק ראשון לטלוויזיה


בשנת 1956, הוצג בארה"ב השלט רחוק הראשון למקלטי טלוויזיה ביתיים . טכנולוגית השלט רחוק התפתחה תחילה בתעשיה הצבאית האמריקאית בעיקר לשימושים צבאיים ובשנות הארבעים המאוחרות החלו להופיע השימושים הלא-צבאיים הראשונים של שליטה מרחוק (תחילה הופיעו שלטים מרחוק לפתיחת דלתות של חניות ביתיות ).

חברת Zenith Radio Corporation יצרה את השלט רחוק הראשון למקלט טלוויזיה בשנת 1950 וקראה לו Lazy Bone . הדגם הראשון היה מסוגל להפעיל את המקלט ולכבות אותו וכן להחליף ערוצים אבל הוא לא היה אלחוטי. דגם זה היה מחובר למקלט באמצעות כבל מגושם שלא התקבל באהדה על ידי הצרכנים לאחר שרבים כשלו ונפלו בגללו .

בשנת 1955 המציא יוג'ין פולי, מהנדס שעבד ב Zenith את השלט רחוק האלחוטי הראשון שכונה בשם Flash-matic . ה Flash-matic פעל באמצעו ארבעה תאי אור שמוקמו בארבע הפינות של מקלט הטלוויזיה . הצופה השתמש בפנס דו-כיווני על מנת להפעיל את ארבע הפעולות של המערכת , שכללו הפעלה וכיבוי של המקלט והזזת גלגל התחנות ( טיונר התחנות ) בשני כיוונים . אבל שלט ה Flash-matic לא עבד היטב בימים שטופי שמש מאחר וקרני השמש שהיו פוגעות במקלטים גרמו להפעלה ולשינוי ערוצים בלי מגע יד אדם ....

Get the Flash Player to see this player.

סרט קידום מכירות של RCA משנת 1961 המתאר את נפלאות השלט רחוק

הדגם המשוכלל הבא היה Zenith Space Command, שבשיווקו החלה החברה בשנת 1956. דגם זה הומצא על ידי דר' רוברט אדלר , שהתבסס על על עקרון העל-קוליות . העקרונות שעל פיהם פותח
ה Space Command היו העקרון המנחה של שלטי רחוק למכשירים ביתיים רבים במשך עשרים וחמש השנים הבאות. המשדר של ה Space Command לא פעל באמצעות סוללות ; בתוך המשדר היו ארבעה מוטות אלומיניום קטנים ששגרו צליל בתדר גבוה מאוד בכל פעם שהצופה נגע באחד מהלחצנים שהיו למעשה החלק החיצוני של קצותיהם . כל מוט היה באורך שונה, על מנת שניתן יהיה ליצור ארבעה צלילים שונים שישלטו על הפעולות של יחידת הקליטה ששכנה בתוך מקלט הטלוויזיה עצמו . היחידות הראשונות מדגם Space Command היו יקרות מאוד, בגלל שהן הצריכו שימשו בשש שפופרות ריק ( ואקום) ביחידת הקליטה , מה שהעלה את מחיר מקלטי הטלוויזיה שכללו את השלט בשלושים אחוזים . בתחילת שנות השישים, לאחר המצאת הטרנזיסטור, חלה ירידה הן בגודל השלט רחוק והן במחירו , כפי שקרה גם בכל מוצרי האלקטרוניקה האחרים . הודות לטכנולוגית הטרנזיסטור שינו ב Zenith את ה Space Command (אך המשיכו להשתמש בעקרון האולטרה-סאונד) ויצרו יחידות שלט רחוק קטנות יותר שפעלו בעזרת סוללות . למעלה מתשעה מליון יחידות כאלה נמכרו במהלך השנים .
דר' רוברט אדל

פרסומת למקלט טלוויזיה עם שלט מדגם LazyBone

שלט FlashMatic


Space Command
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners