נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

אודליה - ערוץ UHF58
מעמוד קודם

ביום ראשון, חמישה באפריל 1981 עגנה בנמל אשדוד ספינה בשם MV Odelia ששטה תחת דגל הונדורס . מטרת העגינה היתה הצטיידות במזון, מים ודלק . מרבית הסימנים הצביעו על כך, שלמשטרת הגבולות ולמשטרת ישראל כבר הגיע מידע מוקדם על כוונת הספינה לעגון בנמל ישראלי מכיוון, שזמן קצר לאחר שהיא נקשרה למיזרח הגיעו לשם מציגי המשטרה על מנת לערוך ביקורת לא שגרתית. התברר, שעוד לפני צאתה מנמל פיראוס שביוון , עקבו אחריה נציגים של השגרירות הישראלית שם שדיווחו על צאתה לים בכיוון ישראל. הם גם דיווחו, שעל הספינה הועמס והותקן ציוד לשידורי טלוויזיה, מה שמיד הטריד את ממשלת ישראל שחששה מפני כוונת הבעלים לבצע שידורי תעמולה ללא ביקורת והגבלה לישראל ( בחודש יוני 1981 היו אמורות להתקיים בחירות לכנסת).
האיש שעמד מאחורי הספינה היה אחד בשם פול גרינוולד . הוא הוזהר קודם צאת הספינה לים על ידי נציגי ישראל מפני הסכנות האורבות לו בעת שישוט לאורך חופי ישראל. גרינוולד הוטרד במיוחד מפני האפשרות של הפרעות מצד חיל הים הישראלי . למרות החששות של החרמת הציוד שנועד לצרכי שידור התברר מהר מאוד , שלשלטונות בישראל אין כל עילה חוקית לבצע פעולה כזו והספינה הורשתה לצאת מנמל אשדוד בחזרה אל לב הים.

הספינה כאמור יצאה אל הים אבל עגנה מיד לאחר שיצאה מתחום המים הטריטוריאליים של ישראל . למרות אזהרת המשטרה שהיתרה בצוות שלא להשמע ליזם , היא עגנה סמוך לספינת "קול השלום" והחלה בהכנות לקראת פתיחת שידורי טלוויזיה סדירים מלב ים אל ישראל. ואכן, שעות ספורות לאחר שהוטל העוגן כבר בוצע השידור החי הראשון , שנקלט עד לעומד של 25 ק"מ ולאורך חופי הארץ.


על המוניטור ניתן לראות את אות השידור של הערוץ

הספינה שפי שצולמה מול חופי תל-אביב

בישראל חששו כאמור מניצול הספינה לשידורי תעמולת בחירות ללא כל פיקוח ובנוסף היה ידוע,שביוון ובקפריסין צפויות גם כן בחירות במהלך השנה והובע חשש שהספינה תשמש גם שם למטרות כאלה.
משרד התקשורת הודיע על הפעלה קרובה של משדרים לשיבוש השידורים , על מנת את הספינה להפסיק את פעילותה .

ב 24 ביוני 1981 החלו השידורים הסדירים מאודליה.

ב 25 ביוני הוציא שופט בית המשפט העליון מאיר מגר צו על תנאי המורה למדינה לנמק בתוך ארבעה עשר יום מדוע היא סבורה שמותר לה לשבש את שידורי אודליה ובד בבד גם ציווה על משרד התקשורת להפסיק מיידית את השיבושים עד שיתקיים דיון מסודר בענין

ממשלת ישראל הבינה, שהדיון בבית המשפט נדון לכשלון ובתגובה הוכן בחופזה חוק חדש האוסר על שידורי טלוויזיה מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל המכוונים לישראל .

ב 19 בנובמבר נפסקו זמנית השידורים.

30 בנובמבר עבר החוק עבר בקריאה שניה ושלישית בכנסת.

ב 1 בדצמבר הודיע גרינוולד לשר התקשורת מרדכי ציפורי שהספינה תחדש בקרוב את שידוריה, אך הפעם היא תשדר רק בערבית ובאנגלית והכי התוכניות יהיו מיועדות לירדן ולכל מדינות המזרח התיכון .

ב 7 בדצמבר סרבה ממשלת ישראל להעניק לספינה שירותי טלפון אל לב ים פרט למקרי חירום ורשות הנמלים קבלה הוראה לא לסייע לספינה בכל צורה שהיא. בהמשך אותו יום נפסקו שידורי הספינה "עד שיושג הסכם עם משרד התקשורת".

ב 9 בדצמבר ביקרו בספינה נציגים של משטרת ישראל וצלמו את המתקנים השונים שעל הספינה.

ב 23 בדצמבר הפליגה הספינה לקפריסין, הצטיידה באספקה טריה ונעלמה מבלי שוב

המשך


 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners