נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
ולדימיר זבורקין Vladimir Kosma Zworykin


1972 - 1889

ולדימיר קוסמה זבוריקין נולד במורום שברוסיה ב 30 ביולי 1889 וסיים את לימודיו בהנדסת חשמל
במכון הטכנולוגי של פטרוגרד בשנת 1912. בפטרוגרד הוא היה תלמידו של בוריס רוסינג, שכבר התנסה אז בטלוויזיה שהיתה מבוססת על שיטת הסריקה המכנית . זבוריקין המשיך בלימודיו ב College de France בפריז בין השנים 1912- 1914, שם הוא עסק במחקר קרני X ( רנטגן) תחת פיקוחו של הפיזיקאי הנודע פול לנגבן ( Langevin) . בתקופת מלחמת העולם הראשונה שירת זבוריקין כקצין בחיל הקשר של הצבא הרוסי.

 
בשנת 1919 הגיע זבוריקין לארצות הברית והצטרף למעבדות המחקר של חברת ווסטינגהאוז בפיטסבורג .הוא גם נרשם לימודי תואר מתקדמים באוניברסיטת פיסטבורג שם הוא קבל תואר דוקטור בשנת 1926.

במעבדות וסטינגהאוז המשיך זבורקין בניסוים בתחום הפוטוחשמליות ושפופרות ריק וכן בתחומי הטלוויזיה והפקסימילה . הוא פרסם את המאמר הראשון של העיתון של איגוד מהנדסי החשמל של אמריקה בחודש מרץ 1929 בו הוא תיאר מערכת פקסימילה אותה הוא תיאר כמסוגלת להעביר תמונות וחומר כתוב באיכות טובה בקצב של 630 מילים בדקה. . הוא גם השתתף בכתיבת ספר שכותרתו Photocells and Their Application שהופיע בשנת 1931.

בדצמבר 1923 הגיש זבוריקין בקשה לרישום פטנט על האיקונוסקופ iconoscope, שיצר סרט נע על ידי סריקה של תמונות . זבוריקין כינה את ההמצאה בשם זה מכיוון שהוא היה אז למעשה "מצגת של צלמיות" ( icons"). אבל, לאחר שזבוריקין הדגים את המצאתו לצמרת חברת וסטינגהאוז , tהם לא התלהבו מהצ\מצאתו ובקשו ממנו להפסיק את הפיתוח בתחום זה . בשנת 1923 תיאר זבוריקין את ההדגמה שערך לצמרת החברה כאחת ש "בקושי השאירה רושם כלשהו ". צמרת וסטינגהאוז לא היתה מוכנה להשקיע בטלוויזיה על בסיס המערכת שהוצגה בפניה והחברה הציעה שזבורקין יקדיש את זמנו לפתוח מוצרים הרבה יותר מעשיים . אבל זבורקין המשיך בפתוח המצאתו בשעות הפנאי שלו . הוא שקע כל כך עמוק בפתוח האיקונוסקופ עד ששומר בנין המעבדה נצטווה להורות לזבורקין ללכת הביתה אם האורות במעבדה דלקו אחרי השעה 2 לפנות בוקר . באותה תקופה צליח זבורקין לשכלל את המצאתו ולפתח שפופרת מסך הרבה יותר מתוחכמת אותה הוא כינה בשם קינסקופ kinescope שהיתה לבסיס לשפופרת המסך של מקלטי טלוויזיה כפי שאנו מכירים אותם כיום . בתוך שנה הוא הגיש גם בקשה לרשום פטנט על הקינסקופ אשר הצליח להפיק את תמונות סרוקות על פני שפופרת תמונה ( " מסך טלויזיה ") .
שידור טלוויזיה נסיוני של RCA משנת 1928 עם 60 קווים בתמונה

בשנת 1929 עזב זבוריקין את מעבדות וסטינגהאוז ועבר למעבדות של חברת RCA where he שם הוא ו הפך למנהל המחקר של מעבדת האלקטרוניקה בקמדן שבניו ג'רזי . חברת RCA עודדה את זבורקין להמשיך בעבודת המחקר שלו בתחום הטלוויזיה .
טופס הגשת פטנט האיקונוסקופ משנת 1932
בין השנים 1931-1932 הוא ערך ניסויים אותם הוא חשף בגליון חודש דצמבר 1933 של איגוד מהנדסי החשמל . על פי המאמר, זבוריקין עדיין השתמש במערכת טלוויזיה שהיתה מבוססת על משדר של סריקה מכאנית אבל עשה זאת כבר בשילוב עם שפופרת קרן קתודית ששימשה כשפופרת התמונה ( "מסך") . הניסויים בשטח של האיקונוסקופ בוצעו מחוץ למעבדה שבקמדן בשנים 1933-1934 ובמהלכם שודרה תמונה של 343 קווים בקצב של 30 תמונות ( "מסגרות") בשניה . יותר מאוחר עבד זבוריקין על השפופרת של מצלמת האורתיקון אשר שילבה את תכונות האיקונוסקופ עם אלה של שפופרת מבַתֵר התמונה ( image dissector) של Farnsworth.
תרשים של הקינסקופ,1935


זבוריקין וצוותו במעבדות RCA גם פתחו מיקרוסקופ אלקטרוני וחיישנים אינפרא אדום אשר נוצלו במערכות מתקדמות בתקופת מלחמת העולם השניה . הוא היה שותף בכתיבת הספר Television: The Electronics of Image Transmission שפורסם בשנת 1940. זבורקין היה שותף מחקר במעבדות RCA בין השנים 1942- 1945 והחל משנת 1947 ועד לפרישתו בשנת 1954 היה גם סגן נשיא RCA .

היסטוריה של הטלוויזיה
1956 : סרט של RCA על תולדות הטלוויזיה ואירוע היסטורי : דייויד סרנוף וולדימיר זבורקין משוחחים על פיתוח המדיום . בגלל בעיות צפיה בזרימה, מומלץ להוריד ולצפות אחר כך

יש צורך בנגן QuickTime

על שם זבוריקין רשומים למעלה מ 120 פטנטים בארצות הברית ובשנת 1977 הוא נכנס לרשימת המכובדים של היכל התהילה האמריקאי של הממציאים.

ולדימיר זבוריקין נפטר בפרינסטון שבניו ג'רזי ב 29 ביולי 1982
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners