נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
מנפרד פון ארדן Manfred von Ardenne


1997 - 1907

מנפרד פון ארדן נולד בהמבורג, נצר לשמפחה אריטוקרטית גרמנית שמאוחר יותר עברה להתגורר בברלין .

את הפטנט הראשון, על שפופרת קרניים קתודית, רשם פון ארדן כשמלאו לו חמש עשרה שנה . בעזרת הכספים שקבל תמורת מכירת הפטנט הראשון שלו לתעשיין ששיווק את ההמצאה tהחליט ארדן לעזוב את ספסל הלימודים ולהקדיש את זמנו למחקר . בשנת 1925 הוא פתח את מגבר רחב הסרט הראשון בעולם , שבין שאר הפיתוחים עזר רבות בפתוח הרדאר . לאחר המצאה זו התחיל ארדן בלימודי פיזיקה , כימיה ומתמטיקה באוניברסיטת ברלין (מבלי לעבור את בחינות הבגרות ), אבל אחרי ארבע סמסטרים החליט לנטוש את

 
ספסל הלימודים לאחר שהגיע למסקנה, שהלימודים האקדמיים אינם מסייעים למחקריו . פון ארדן הפך לאוטודידקט והקדיש את זמנו למחקר בפיזיקה מעשית.
מנפרד פון ארדן - 1929
בשנת 1928 קבל פון ארדן את ירושתו המשפחתית, שסייעה לו מעתה לשלוט במקורותיו הכספיים ולכלכל את עצמו. הוא הקדיש זמן ניכר להקמת מעבדת מחקר בברלין , אותה הוא ניהל בפועל עד שנת 1945. בין השנים 1928 - 1945 לקח פון ארדן חלק בפיתוח מיקרוסקופ אלקטרונים סורק והטלוויזיה . בשנת 1931 הוא הדגים בברלין את הטלוויזיה האלקטרונית הראשונה בעולם (שפעלה בעזרת " סורק נקודתי מרחף ") בדוכן של חברת Loewe במסגרת תערוכת הרדיו העולמית שהתקיימה באותה שנה בברלין . ב 24 בדצמבר 1933 הצליח פון ארדן לבצע את שידור הטלוויזיה הראשון . במהלך מלחמת העולם השניה קבל פון ארדן מימון כספי לפיתוח הרדאר אבל לא הצליח להגיע לגרסה ברת יצור המוני .

מעולם לא הוברר מה היתה הסיבה בעטיה בחר פון ארדן לעבור ולשתף פעולה עם מוסדות מחקר הסובייטים עם תום מלחמת העולם השניה ;ביתו והמעבדה שלו היו בחלק הרוסי של ברלין . בין השנים 1945 - 1954 הוא עבד בפרוייקט הגרעין של ברית המועצות והעתיק את מכון המחקר שלו מברלין לסוחומי שבגרוזיה . שם הוא פיתח , בין השאר, מפריד איזוטופים מגנטי לצורכי יצור תעשייתי של אורניום 235 . בשנת 1953 זכה פון ארדן בפרס סטלין . לאחר שובו למזרח גרמניה בשנת 1955 הוא התמנה לפרופסור באוניברסיטה הטכנית של דרזדן . בשנת 1955 הוא יסד מכון מחקר בדרזדן בו עבדו יותר מחמש מאות חוקרים ומדענים ואשר הפך למודר יוצא דופן במזרח גרמניה בהיותו מכון מחקר בבעלות פרטית . בשנת 1991 , לאחר איחוד שתי הגרמניות קרס המכון בגלל חובות רבים אבל קם מחדש כחברה בערבון מוגבל בשם Von Ardenne Anlagentechnik GmbH . ארדן זכה פעמיים בפרס הלאומי של מזרח גרמניה . בשנות הקריירה האחרונות שלו , עסק פון ארדן במחקרים בתחום הסרטן . במהלך חיו הוא רשם על שמו למעלה מ 600 פטנטים.

שפופרת מסך קתודית מקורית של פון ארדן משנת 1933

בחודש מאי 1997 פון ארדן והוא בן תשעים שנה . הוא נקבר בדרזדן .
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners