נא להמתין להופעת התפריט


היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
ממציאים ומגלים
יאן שצ'פאניק Jan Szczepanik

1926 - 1872
- הפנייה למאמרים היסטוריים נוספים באתר

יאן שצֶ'פאניק נולד בשנת 1872 למשפחה כפרית דלת אמצעים ברודניקי ( החלק האוסטרו-הונגרי של פולין המפוצלת של אותה תקופה). הוא התייתם בגיל צעיר ועבר להתגורר אצל דודתו שגידלה אותו. בתחילת חייו כבוגר הוא עסק בהוראה בבתי ספר יסודיים שונים באזור קרוסנו . המצאותיו הראשונות היו קשורות באריגה, לאחר שהבחין בשיטות הפרימיטיביות בהן ארגו נשות האזור בדים שונים.
בשנת 1896 , בעזרת התאחדות האורגים של אזור קורצ'ין ,הוא עבר לקרקוב .שם גם הוא הכיר את לדוויג קליינברג, שיהפוך עם הזמן למממן ומסייע בנסיויים המדעיים הרבים שלו. בקרקוב הוא פתח את ההמצאה הראשונה שלו בתחום האריגה:

 
מערכת לאריגה רב-צבעונית . המערכת נרשמה כפטנט בגרמניה ובבריטניה בשנת 1896.

יאן שצֶ'פאניק רשם על שמו כמה מאות פטנטים ולזכותו נזקפות יותר מחמישים המצאות שונות, רבות מהן עדיין בשימוש כיום, במיוחד בתחום תעשיית הקולנוע, הצילום והטלויזיה.

בין השנים 1898 -1902 עבר שצֶ'פאניק להתגורר בוינה , אוסטריה . ב 28 בפברואר 1898 ,ביחד עם לודוויג קליינברג , הוא רשם פטנט על המצאת ה Fernseher או בשמו האחר טלֶקטרוסקופ telectroscope (מנגנון לשחזור מרחוק של תמונות וצלילים באמצעות חשמל ) או הטלגרף האלחוטי שהשפיע רבות על פיתוח התקשורת במאה העשרים . ההמצאה נרשמה כפטנט מספר 5031, 1897 אצל רשם הפטנטים בריטי על "שיטה ומנגנון לשיחזור תמונות ודומיהן במרחק באמצעות חשמל " ( ראו תרשים מקורי מתעודת רישום הפטנט בעמודה משמאל).

שצֶ'פאניק זכה לפרסים רבים מטעם בתי מלוכה ברחבי אירופה. מלך ספרד אלפונסו השמיני העניק לואות מסדר על המצאת בד בלתי חדיר לקליעים , והקיסר פראנץ יוזץ הראשון העניק לו פטור משירות צבאי ובנוסף, בזכות המצאת מכשיר ה photosculptor (ליצירת העתקים של פסלים ), העניק לו מתנה שני אקדחים .
לפני מלחמת העולם הראשונה , שצֶ'פאניק ביצע ניסויים בצילום , בהקרנת תמונות ובסירטי צבע בפורמט קטן . הוא רשם פטנט על שיטת אריגה חדשה וציוד להקלטה והשמעה חוזרת .

בעקבות המצאה שלו , חברת Agfa הגרמנית פתחה את הנייר ההפיך Agfacolor ; גם סרטי קולנוע בצבע יוצרו על פי המצאתו תוך הקרנת 24 תמונות בשניה . המצאה חשובה ביוחד של שצֶ'פאניק היתה הקולורימטר colorimeter - מכשיר לבקרת צבע , רובה חשמלי ושיטת ארגיה של תמונה צבעונית , כולל אוטומציה של תהליכי היצור של מוצרים אלה . שצֶ'פאניק עבד גם על כלי טיס בעל כנף נעה , הליקופטר עם מדחף כפול, ספינת אויר וצוללת

בשנת 1925 חלה שצֶ'פאניק באופן חמור . אשתו ובנו העבירו אותו בחזרה לטארנוב שם הוא נפטר מסרטן הכבד. ב 18 באפריל 2002 הוקמה לזכרו מצבה ב ככר סנקביץ' בעיר טארנוב.
הפטנט של שצֶ'פאניק וקליינברג על שיטת שידור טלוויזיה


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners