נא להמתין להופעת התפריט



 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
ויליאם פיילי , Paley , Wiliam


1901 - 1990

ויליאם אס פיילי פיתח את רשתות הרדיו והטלוויזיה של חברת CBS וניהל אותן במשך יותר ממחצית המאה העשרים .הוא הוגדר כ "איש חזון במאה העשרים עם שאיפות של ברון-שודד באוירה של המאה התשע עשרה" על ידי העיתון ניו-יורק טיימס , פיילי הגיע ל CBS כשהייתה רשת קטנה וכושלת עם שש עשרה תחנות מסונפות והפך אותה לאימפריה של תקשורת בינלאומית.
הקסם של הרדיו המסחרי משך את פיילי לעתעשיה בהיותו צעיר .בעזרת מימון מחברת הסיגרים של אביו ,

 

בספטמבר 1928 הוא רכש את השליטה על רשת CBS הכושלת בהיותו בן עשרים ושבע בלבד . שנה מאוחר יותר רכשה המשפחה חבילת מניות נוספת והפכה לבעלת מניות הרוב בחברה .

החזון של פיילי סייע לו להגדיר את אופי הפעילות המסחרית של הרשת . בתחילת פעילותו הוא הצליח לשכנע את הרשתות המסונפות לשדר את התוכניות של CBS ללא תשלום , כשהרשת מקבלת מהן תשלום אך ורק תמורת תוכניות בהן שולבו פרסומות . בתחילת שנות הארבעים החלה מלחמה בין הרשתות הגדולות על מנת לזכות במגישים פופולריים ופיילי הצליח לפתות רבים מהבולטים שבהם לעבור לרשת תמורת פרסים ומענקים גבוהים . בכך הצליחה הרשת לזכות בעליה ניכרת במידרוג בדיוק כשהחל עידן הטלוויזיה בארצות הברית . זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השניה ובמהלכה הוא עודד את הפיתוח של חטיבת החדשות של הרשת וכך קם לרשת גם דור של מגישי חדשות מפורסמים ופופולריים במיוחד.
במהלך מלחמת העולם השניה כהן פיילי כסגן מפקד הלוחמה הפסיכולוגית בצוות של הגנרל דווייט אייזנהאוור . בשנת 1946 מונה פיילי ליו"ר מועצת המנהלים של הרשת . בשנת 1953 החלה רשת הטלוויזיה של CBS להרויח לראשונה מאז החלו השידורים ומשנת 1955 ועד 1976 היא הובילה בעיקביות במידרוג בשעות צפית השיא בארה"ב . בזכות הרווחים הצליחה הרשת להרחיב את הפעילות בתחומי הבידור והחינוך , כולל הפקת המחזמר "גבירתי הנאווה" בהוליווד בשנת 1956 ורכישת עסקים נוספים.

גם במעבדות CBS נרשמו הישגים מרשימים ( למרות שלא כולם הפכו לסיפור הצלחה בעתיד). פיטר גולדמרק פיתח במעבדות החברה את שיטת הצבע המכאנית שהופעלה באופן נסיוני בין השנים 1950-53 ( עד שנזנחה לאחר שה FCC העדיף את השיטה האלקטרונית של RCA). על מנת לקדם את שידורי הצבע בשיטתה רכשה הרשת רבע מהמניות של יצרנית מקלטי הטלווזייה Hytron אך לאחר שהשיטה נזנחה נמכרה החברה לאחר שצברה הפסדים כבדים . אבל לגולדמרק היו גם פיתוחים אחרים שהביאו לרשת הכנסות עתק -בין השאר תקליט אריך נגן ( LP) שהוצג לראשונה בשנת 1948 שהפך את חברת CBS Records (שנמכרה בשנת 1987 tלחברת סוני תמורת שני מיליארד דולרים ) לחברת ההקלטות המובילה בארה"ב של מוסיקה קלה וקלאסית.

בשנת 1977 נאלץ פיילי לפרוש מתפקיד הנשיא בגלל תקנות החברה אבל המשיך לפעול בה בתור יו"ר מועצת המנהלים ובתפקידים ניהוליים אחרים .יותר מאוחר הוא מינה את ויימן לנשיא הרשת אבל לאחר שבשנת 1985 ניסה טד טרנר ( מיסד CNN) לרכוש את החברה חבר פיילי ללורנס טיש, שהחזיק באותה תקופה את חבילת המניות הגדולה ביותר של הרשת ושניהם הדיחו את ויימן ומינו את טיש כמנכ"ל הרשת בשנת 1986. פיילי המשיך לכהן במועצת המנהלים עד מותו בשנת 1990.

פיילי יזכר בעיקר כמי שהפך רשת זניחה לרשת המשגשגת ביותר בארצות הברית במשך עשרות שנים . היתה לו האינטואיציה להפיק סדרות ותוכניות רבות שהביאו לרשת פופולריות עצומה בקרב הציבור האמריקאי . מצד שני, רבים סבורים שהוא שרד ברשת זמן רב מיד והביא גם לנפילתה מהצמרת .

הוא נפטר בניו יורק ב 26 באוקטובר 1990
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners