נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
צ'ארלס ג'נקינס Charles Jenkins

1934 - 1867

צ'ארלס פרנסיס ג'נקינס היה ממציא בולט ומקדם של הטלוויזיה בשיטת הסריקה המכאנית ולזכותו נזקפת גם ההתעניינות הרבה לה זכה מדיום צעיר זה בראשית דרכו בשנות העשרים והשלושים בארצות הברית. עבדותו בתחום הטלוויזיה המכאנית נעשתה במקביל לעבודתו של לוגי ביירד באותה תקופה באנגליה .ג'נקינס גם ערך את ההדגמה הפומבית הראשונה של שידור טלוויזיה בארצות הברית שנערכה ב 13 ביוני 1925, מעט פחות משלושה חודישם לאחר שביירד הציג את הטלוויזיה המכאנית שלו באנגליה.
ההדגמה של ג'נקינס, שהשתמש בסריקה מכאנית הן לצרכי שידור והן לצרכי קליטההתבטאה בעיקר בהצגת צלליות
 
גסות למדי של תמונות נעות שנקראו אז "shadowgraphs".עבודות מוקדמות אלה בשיטת הטלוויזיה עם הסריקה המכאנית סייעו רבות בהנחת היסודות לטלוויזיה האלקטרונית.

ג'נקינס היה אב טיפוס של ממציא אינדיבידואליסט . בלי כל סיוע כלכלי מצד גורמים בתעשיה או בנקים כלשהם ,הוא מעולם לא זכה להכרה ,הצלחה או שפע כלכלי להם היה ראוי ללא ספק. תרומותיו הרבות והמצאותיו כיסו שטחי התעניינות ושימושים רבים . הוא השתתף בפיתוח והבדגמה הפומבית הראשונה של מקרן סרטי הקולנוע הראשון בארה"ב (1894), פתח מכונית עם מנוע בחזית במקום מנוע מתחת למושבים (1898), פתח את אוטובוס התיירים הראשון לביקור חוצות(1901), יצר דגם מוקדם של מתנע למכונית (1911) ופתח שיפורים משמעותיים למנוע בעירה פנימית (1912). ג'נקינס רשם על שמו למעלה מ 400 פטנטים על המצאותיו בארה"ב . ביניהם :מד גובה , בלם למטוס, כוס שתיה בצורת חרוט, ומכונה לקילוף שעועית . בתחום התקשורת והמדיה הוא פיתח את ה"טבעת הפריזמטית" "prismatic Ring" (בערך בשנת 1915) שתוכננה על מנת לבטל את הצורך להשתמש בצמצם סרט במקרנים של סרטי קולנוע באמצעות שימוש במנגנון של דיסק זכוכית סורק . המצאה זו שימשה אותו יותר מאוחר במחקרו בתחום הטלוויזיה המכאנית .עבודותיו בתחום הפקסימילה בראשית שנות העשרים של המאה שעברה הביאאה לפתוח המוצלח של שידור wirephoto שנערך בחודש ינואר 1922 ושל תמונות רדיו בחדוש מאי אותה שנה .הוא היה מעורב גם בפיתוח של שידורי טלטייפ אלחוטיים ( טלפרינטר) .

בשנת 1916 סייע ג'נקינס ביסוד אגודת מהנדסי הקולנוע האמריקאית ( Society of Motion Picture Engineers) שמאוחר יותר שינתה את שמה ל "אגודת מהנדסי הקולנוע והטלוויזיה" SMPTE - Society of Motion Picture and Television Engineers . הוא גם נבחר לנשיא הראשון של אגודה זו . הרעיון של שידורי חוזי סקרן את ד'נקינס שנים רבות לפני שבצע את ההדגמות בתחום הטלוויזיה והפקסימילה . בחודש יולי 1894 הוא פרסם בגליון של of Electrical Engineer מאמר בו הוא הציע שיטה לשידור חשמלי של תמונות .בגליון חודש ספטמבר 1913 של העיתון Motion Picture News הוא כבר הציע שיטה של טלוויזיה מכאנית .

מקלט הטלוויזיה המכאני של ג'נקינס משנת 1925

שוק היעד הראשוני של ג'נקינס בפיתוחיו בתחום הטלוויזיה היו חובבי רדיו . הוא צפה גידול מהיר בשוק זה מכיוון שקהל רב החל להתעניין בטלוויזיה . הועדה הפדרלית לרדיו FRC העניקה את הרשיון הנסיוני הראשון לתחנת טלוויזיה בארצת הברית לג'נקינס בשנת 1927 והתחנה, שנקראה W3XK, החלה לשדר ב 2 ביולי 1928 . השידורים נקראו אז "סרטי רדיו ," תמונות טלוויזיה של סרטי קולנוע , השידורים בוצעו ממתקנים בבעלות ג'נקינס שהיו בוושינגטון הבירה . בנוסף, סיפקה החברה של ג'נקינס מידע וסיוע לבנית מקלטי טלוויזיה . בדצמבר 1928 הוקמה חברת Jenkins Television Corporation בניו גרזי כשמטרתה למכור ציוד טלוויזיה פרי פתוח של ג'נקינס ולהפעיל תחנות טלוויזיה על מנת לעודד את מכירת המקלטים לציבור וכן לעודד פתיחת תחנות נסיוניות נוספות . באמצע שנת 1929 החברה של ג'נקינס Jenkins Television Corporation כבר שיווקה מקלטים שנקראו Radiovisor שנועדו לקלוט את השידורים מוושינגטון ומניו ג'רזי .

ה Radiovisor
המקלטים תוכננו בצורה כזו שהם היו ידידותיים למשתמש הביתי . בתחילה כלל המלקט תוף סובב עם מנגנון סריקה מכאני ששימר נפח, אנרגיה ומשקל .לרוע המזל, איכות התמונה היתה מאוד ירודה מה שהפך את כל העניין להרפתקה קצרת מועד עבור מרבית הסקרנים .

ג'נקינס וה RadioVisor

בשנת 1931 חברת Jenkins Television Corporation החלה להציע מקלטי Radiovisor מורכבים וגם ערכות להרכבה עצמית . בגלל המחיר הגבוה של מקלטי ה Radiovisor בתקופת השפחל הכלכלי שפקד את ארצות הברית באותה תקופה , הירידה בהתעניינות מצד ציבור הצרכנים , איכות התמונה הירודה והשקתה הקרובה של הטלוויזיה הכל-אלקטרונית גרמו לירידה חדה במכירות באותה שנה. בנוסף ,ה FRC גם אסרה על שידור פרסומות של ג'נקינס שנועדו לקדם את מכירות המקלטים שלו .

בחודש אוקטובר 1929 רכשה חברת De Forest Radio את מרבית הנכסים של חברת Jenkins Television. בחדוש מרץ 1932 הורכזה פשיטת רגל של Jenkins Television וכל שאר נכסיה נמכרו לחברת De Forest Radio. גם חברת De Forest Radio לא החזיקה זמן רב ובתוך מספר חודישם מרכישת הנכסים של חברת ג'נקינס נכנסה החברה להליך של כינוס נכסים . מרבית נכסי החברה נמכרו לחברת RCA אשר הפסיקה מיד את תהליכי הפתוח של שיטת ג'נקינס בגלל חוסר עניין בשיטת הטלוויזיה המכאנית . המיגבלות החמורות באיכות התמונה של מערתכ הסריקה המכאנית מנעו משיטה זו כל סיכוי להתחרות במערכת הטלוויזיה הכל אלקטרונית וגזרו גזר דין מוות על ההמצאה . במעבדות של ג'נקינס שבוושינגטון נמשכו הנסיונות בטלויזיה המכאנית אבל עם מותו של הממציא בשנת 1934 גם הם הגיעו לסיומם .

ייתכן מאוד שמגרעת של ג'נקינס בתחום פיתוח הטלווזייה היתה בכך, שהוא לא הביט קדימה ולא ניסה לעבור מהשיטה המכאנית לכיוון השיטה האלקטרונית .ייתכן מאוד שמחסור במימון היה הגורם לכך שהוא לא התקדם הלאה בפיתוחיו בכיוון הטלוויזיה האלקטרונית כיים ג'נקינס כמעט ונשכח מההיטוריה של פיתוח הטלוויזיה בכל מקום בעולם . ולמרות זאת, בארצות הברית אין איש שהיה אחראי יותר מג'נקינס לבואה ולקידומה של הטלוויזיה כמדיום שידור . ג'נ'קינס היה זה שהפך את הטלוויזיה מקוריוז למוצר מעשי ואמיתי שחי ופועל למרות ששיטתו לא התקבלה בסופו של דבר .


כרטיס חבר של חובבי רדיו בתחנת הטלוויזיה של ג'נקינס
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners