נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

חלוצי שידור : Hubbard Broadcasting Inc

נוסדה : 1923

חברת HBI - Hubbard Broadcasting Inc. מפעילה את אחת מרשתות הטלוויזיה האחרונות שנותרו בבעלות משפחתית מאז הקמתן בארצות הברית . למרות היותה חדשנית מוקדמת בתחום השידור, תחנת KSTP-TV המשדרת מ Twin Cities ממשיכה להיאבק על קיומה גם כיום .
החברה הבת USSB - United States Satellite Broadcasting Company Inc., מחלוצות חבילות הלווין שפעלו בשנות התשעים בארצות הברית נרכשה בשנת 1999 בעל ידי חברת Hughes Electronics Corporation תמורת 1.3 מיליארד דולרים ונבלעה בחבילת הלווין DIRECTV ( ש Hughes מכרה לחברת News Corp. בשנת 2002 ובשנת 2007 צפוי , שרופרט מרדוק ימכור את חלקה של News Corp. לחברת Liberty Media). חברת Conus Communications,חברה לאיסוף כתבות וידאו באמצעות לווינים שבבעלות HBI לא הצליחה ונסגרה בשנת 2002 .
כיום מנוהלת החברה על ידי בני הדור השלישי של משפחת המייסדים.

סטנלי אי האבארד , יליד מינסוטה היה חלוץ בתחום שידורי הרדיו והטלוויזיה המסחריים הקים את תחנת הרדיו הראשונה שלו WAMD במיניאפוליס בשנת 1923.

מכיוון שהאבארד היה מעונין להרחיב את שירות החדשות של התחנה , הוא הקים בשנת 1925 סוכנות משלו לאיסוף חדשות, בתקופה בה סוכנויות ידיעות כמו Associated Press ו United Press International לא ספקו עדיין שירותים כאלה לתחנות רדיו , ענף בחיתוליו באותה תקופה . תחנת WAMD התמזגה בשנת 1928 עם תחנת KFOY והתחנה הממוזגת קבלה אתה שם KSTP.

האבארד היה שם גם בין החלוצים להקים תחנת טלוויזיה משלו , תחילה בשידורי נסיון במעגל סגור כבר בשנת 1938 באמצעות אחת מהמצלמות הראשונות מתוצרת RCA . רשת RCA החלה לשדר באופן רשמי בשנת 1939 במהלך התערוכה העולמית שהתקיימה באותה שנה בניו יורק .
עם פרוץ מלחמת העולם השניה הואט קידום שידורי הטלוויזיה והם חודשו רק עם תום המלחמה המאמצים . בשנת 1948 עלתה לאויר תחנת הטלוויזיה KSTP-TV של משפחת האבארד במינאפוליס.

בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת רשמה KSTP-TV ציוני דרך רבים בתולדות הטלוויזיה בארה"ב :
- תחנת הטלוויזיה הראשונה שפעלה בין שיקגו לחוף המערבי
- התחנה הפרטית הראשונה שהיתה מסונפת באופן עצמאי לרשת NBC
- תחנת הטלוויזיה הראשונה ששדרה מהדורת חדשות בשעות הלילה המאוחרות מדי ערב
- התחנה הראשונה בארצות הברית ששדרה את כל התוכניות בצבעים.

בשלהי שנות החמישים התחיל האבארד להתרחב למדינות נוספות ורכש את תחנת הרדיו והטלוויזיה של אלבוקרקי שבניו מכסיקו . בשנת 1962 הוקמה חברת Hubbard Broadcasting Inc. כשסטנלי אי האבארד מכהן כנשיא החברה והמנהל הכללי ובנו משמש כסגנו .

סטנלי האבארד הבן החל להתלבט בעצמו כשהקים בתחילת שנות השישים תחנת טלוויזיה חדשה בסן פטרבורג שבפלורידה .הוא היה היחיד שהפעיל תחנת טלוויזיה פרטית בפלורידה וגם העיז לשדר בתחום UHF, בשעה כשכל המתחרים שידרו באותה תקופה אך ורק בתחום VHF . תוך שנתיים וחצי הפך האבארד את WTOG לרווחית . הוא הצליח לעשות זאת גם בזכות הקמת תורן שידור גדול ומשדר חזק יותר ורכישת תוכניות מבוקשות.

שוק השידורים של הערים הסמוכות מיניאפוליס- סנט פול היה תמיד שוק תחרותי בתחום השידורים ברדיו ובטלוויזיה .בתחילת שנות השבעים החלה תחנת KSTP לאבד קהל לטובת המתחרה WCCO בשני תחומי השידור. סטנלי האברד הצעיר החליט להביא מומחה לתחום המדיה על מנת להציל את המצב. למורת רוחו של האב, שהתנגד למהלך. המהלך הצליח מעבר לכל המצופה והתחנה חזרה למקום הראשון בתוך זמן קצר.

: האבארד הבן והאב ליד אחת ממצלמות הטלוויזיה הראשונות בצבעים

אולפן של תחנת KSTP בצבע בשנות החמישים

חדר בקרה של KSTP בשנות החמישים

ניידת השידור בצבע של KSTP בשנות החמישים ליד בנין התחנה במיניאפוליס

בשנת 1982 נאמדו נכסי המשפחה ב 200 מליון דולרים לפחות. באותה תקופה היו בידי המשפחה שלוש תחנות טלוויזיה וחמש תחנות רדיו , חברה לאספקת ציוד רדיו לתקשורת ימית , חברת הפקות ובית מלון גדול במיאמי.

בשנת 1984, הקימה חברת Hubbard Broadcasting סוכנות ידיעות עצמאית בשם Conus - Continental U.S. Communications שעסקה בהפצת כתבות וידאו חדשותיות באמצעות לווינים והתחרתה ברשתות הגדולות ABC, CBS, ו NBC. החברה רכשה וחכרה משיבים בלווינים שונים והציעה שירותי העברות לתחנות טלוויזיה . חברה נוספת בשם F&F Productions בבעלותה שספקה שירותי הפקה מרוחקים ובנתה באותה תקופה את ניידת השידור הלווינית הראשונה שפעלה בתחום Ku-band, שהיה תחום שידור חדש לגמרי באותם ימים.

בזכות שירותי כאלה הצליחו תחנות טלוויזיה קטנות להציע לצופיהן שידורים חיים של אירועים שונים, דבר שהיה בלתי אפשרי עד אז . זאת, העלויות הכרוכות ברכישת שירותים כאלה, שהוצעו עד אז בעיקר בתחום C-band. תחום שידור זה היה אז תחת פקוח הדוק וקשה במיוחד של הרגולטור FCC - Federal Communications Commission . בזכות שירותים אלה הצליחה Conus להגיע לשישים לקוחות קבועים, שנהנו משירותיה תוך שנים ספורות מהקמתה.

שידורי לווין ישירים למנויים

סטנלי האבארד הצעיר האמין רבות בשידורים באמצעות לווינים מעבר לשירותי איסוף חדשות . בשנת 1981 , כשחברת Hubbard Broadcasting קבלה את אחד הרשיונות הראשונים לשידורי DBS בארה"ב הוא החל לתכנן מערכת רב ערוצית שתפעל באמצעות לווין ותמומן משידור פרסומות . רעיונות כאלה כבר ריחפו בקרב יזמים שונים בארה"ב כבר בשנות השישים , מיד לאחר שהקונגרס הקים את COMSAT - Communications Satellite Corp.

המאמץ הציבורי להקים מערכת טלוויזיה מסחרית מבוססת לווינים נכשל בשל חסור תמיכה חיצונית ו COMSAT פורקה באמצע שנות השמונים ( נמכרה סופית לחברת ViaSat בשנת 2001) .
בשנת 1983 הקימו החברות Prudential Insurance, General Instrument ויזם הנדל"ן בתחום מרכזי המסחר פרנצ'זקו גאלזיאת חברת United Satellite Communications, אבל לא הצליחו למכור יותר מ 10,000 מנויים ונאלצו לסגור את החברה לאחר שנים ספורות .
חברה נוספת בשם SkyCable נסגרה אף היא בחודש יוני 1991.
למרות כל הכשלונות האלה המשיכה חברת Hughes לפתח את הטכנולוגיה הנחוצה לשידורי לווינים ישירים למנוים והתקשרה כעם משפחת האבארד לצורך הקמת מערכת כזו.

בשנת 1981 נוסדה חברת USSB - United States Satellite Broadcasting כחברה בת של Hubbard Broadcasting . גם חברה זו התקשתה להשיק את שירותיה למן יומה הראשון . זמן קצר לאחר השקתה עברה USSB ארגון מחדש שהביא להגדרת נוסחת פעילות מסחרית חדשה : החבילה הורכבה מערוצים ששדרו פרסומות, ערוצים שסופקו תמורת תשלום דמי מנוי וערוצים תמורתם שלמו המנויים עבור צפיה PPV . השידורים בוצעו באמצעות שני לווינים שבבעלות חברת RCA והמערכת הושקה באופן סדיר בשנת 1988. למרבה הצער, סבלה החברה מקשיי נזילות והעסק נסגר כעבור תקופה קצרה . אחת הסיבות העיקריות להיעדר משקיעים נבעה מהעובדה, שמרבית המתעניינים בהשקעות בתחום השידורים בתשלום כבר השקיעו את מרבית כספם בחברות כבלים ,שהיו המתחרות הישירות של חבילות הלווין הצעירות . בנוסף , משקיעים פוטנציאליים רבים פקפקו ביכולתו של האבארד להצליח במקום בו נכשלו כבר רבים אחרים .

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerאבל האברד התעקש לנסות . לקבוצת המשקיעים שהוא ארגן צורפו בשלהי שנות השמונים גופים פיננסיים כמו Nationwide Mutual Insurance, Pittway Corp ומשקיע המדיה המוכר ברט האריס . הודות לשכלולים טכנולוגיים שהופיעו באותן שנים , ביניהם שיטת הדחיסה הדיגיטלית ( שהיתה חסכונית לעין ערוך משידורים אנלוגיים ) היה לחבילה המתחדשת סיכוי טוב למדי להצליח . באותה תקופה גם שוגרו לחלל לווינים חדישים , רבי עצמה ובעלי כיסוי רחב יותר שהחלו לשייט מעל שמי ארצות הברית . הכל נראה מתאים לסיפור של הצלחה

בשנת 1991 מכרה Hughes Aircraft שבבעלות General Motors ששה עשר משיבים מלווין חדש שבבעלותה לחברה של האבארד בעסקה ששוייה מאה מליון דולרים 100 . המפקפקים בשידורי לווינים ישירים ציינו אז, ששוק הטלוויזיה בכבלים רווי מדי כדי שחבילת ערוצים בלווין תצליח לחדור לשוק . גם העלויות ההתחלתיות שהיו לחברה ליחידת מנוי היו גבוהות במיוחד ונאמדו ב 700 דולרים ( כולל מערכת קליטה), סכום שהיה גבוה בהרבה מהעלות הכוללת של חיבור מנוי לחברת כבלים . בנוסף, חבילת הלווין לא הורשתה לשדר ערוצים מקומיים.

האבארד מיהר להדגיש את העליונות הטכנית של שידורי הלווין הדיגיטליים עבור מבחינת תמונה ואודיו . באותה תקופה החלו חברות הכבלים לתכנן את המעבר לשידורים דיגיטליים ולקוחות רבים של הכבלים החלו אז להתלונן עלה איכות הטכנית הירודה של השידורים

באותה תקופה פעלו בארצות הברית שלוש חבילות ערוצים באמצעות לווינים : USSB של משפחת האבארד ו DirecTV של Hughes שלצחורך קליטתן היה צורך בצלחת קטנה בקוטר של כ 45 ס"מ וחבילה שלישית בשם Primestar, שהחלה לשדר במהלך 1990, ואשר הצריכה צלחת גדולה יותר וגם הציעה הרבה פחות ערוצים. את שתי החבילות הראשונות (USSB ו DirecTV ) ניתן היה לקלוט באמצעות צלחת אחת וממיר אחד משותף , אבל התחרות ביןה שתיים היתה עזה ביותר . ל DirecTV היה מבחר הרבה יותר גדול של ערוצים מאשר ל USSB, אבל האבארד היה זריז לרכוש חבילת ערוצים פופולריים שהופצו עד אז בכבלים, ביניהם HBO - Home Box Office , Showtime, Cinemax ו the Movie Channel. ב USSB להצי גם את ערוץ החדשות All News Channel, שהופק בשתוף פעולה בין Conus ו Viacom International . לעומתה, קפצה חבילת DirecTV על עגלת ההפצה לאוזרים חקלאיים מרוחקים מהפצה של כבלים ומזלה שיחק לה שהצליחה לשווק את החבילה באמצעות קואופרטיב התקשורת הלאומי החקלאי.

USSB החלה לשדר באמצעות לווינים בחודש יוני 1994 תוך סיוע כלכלי מפול אלן ( ממיסדי מיקרוסופט) , Dow Jones & Company והמשקיע הבינלאומי ג'ורג' סורוס . בתוך שנה הצליחה החברה למכור יותר מחצי מליון מערכות קליטה והפכה לשירות ה DBS המצליחביותר בארה"ב באותה תקופה . בסך הכל התחברו לשירות בשנה הראשונה ל USSB מעט יותר מ 300,000 מנויים . בשנת העניקה ההתאחדות הלאומית של חברות השידור באמריקה להאבארד האב והבן את אות ההצטיינות בתחומי הרדיו, הטלוויזה וה DBS 1995.

עם הצלחת החבילה הלווינית של משפחת האבארד החלו פתאום משקיעים לתעניין בתחום זה, שעד אז נחשב למוקצה . בינואר 1996 רכשה חברת AT&T חבילה של 2.5% ממניות DirecTV תמורת 137.5 מליון דולרים , ואילו החברות MCI Communications Corp. ו News Corp. שלמו 682.5 מליון ודלרים תמורת רשיון לשידורי DBS . הביקוש והעסקאות שנעשו באותה תקופה הביאו לגאות בשווי המניות של חברות שכבר פעלו בתחום, בדיוק בתקופה בה תכננה USSB לצאת בהנפקה ראשונה לבורסה . USSB הצליחה לגייס 224.1 מליון דולרים בחודש פברואר 1997 . שווי החברה, שהפכה כעת ציבורית , הוערך בשלושה מיליארד דולרים ולמשפחת האבארד היו כמחצית המניות בחברה.

הציפיות באותה תקופה הרקיעו שחקים . אבל ההתלהבות של הצרכנים התקררה די מהר . שווי המניה של USSB צנח בעקביות, מערך של 37 דולרים זמן קצר לאחר ההנפקה עד ל 11 כשנה מאוחר יותר . USSB הפסידה 237 מליון ודלרים בתוך שנתיים וחצי מהרגע שהחלו השידורים . שוב חזר גל של סקפטיות לבורסה. אנליסטים טענו אז, ששווי חבילת USSB טמון במשיבים הלוויניים שיש לה ולא ב 1.2 מליון המנויים בחבילת הערוצים שלה

בעוד חברות אחרות בתחום מבצעות מהלכים של מיזוגים - EchoStar Communications ( מפעילת DISH Network) התמזגה עם ASkyB ואילו MCI Communications Corporationהקימה שותפות עם News Corp. בשנת 1997 , נותרו חברות הכבלים התחרות העיקרית של USSB . מערכת הקליטה הלווינית ש USSB חלקה עם חבילת DirecTV נמצאו אז בכ 3.3 בתי אב ברחבי ארה"ב בשלהי 1997 ( בהשווא לעשרה מליון בכבלים באותה תקופה ) . ב USSB עמלו כל אותה עת על מנת לשפר ולשכלל את השירות ולעשותו אטרקטיבי יותר ואף חתמו על חוזה עם יצרנית הלווינים האמריקאית Lockheed Martin לאספקת לווינים נוספים

בערך באותה תקופה גם נכנסו לעסקי המשפחה בני הדור השלישי שהשתלבו בכל מגוון עסקי השידרו שבבעלותה התרחבות השימוש בטכנולוגיות שידור דייגטליות וכניסת חברות חשמל וטלפון לתחומי התקשורת יעיבו מעתה על עסקיה המסורתיים של משפחת האבארד .

בינואר 1999 רכשה חברת Hughes Electronics Corporation את חבילת USSB תמורת 1.3 מיליארד דולרים מתוכם זרמו לכיסי משפחת האבארד 674 מליון ( לפני מס) . Hughes היתה אז גם הבעלים של חבילת הלווין המתחרה DirecTV,שהפכה עם המיזוג לחבילת הלווין הגדולה ביותר בארה"ב .

עת תחילת המאה הנוכחית הואטו עסקי הפרסום בארצות הברית . לאחר אימרועי ספטמבר 2001 גם הופסקו לתקופה ממושכת מסעות פרסום של מפרסמים גדולים ועסקי משפחת האבארד, ובראשם תחנת KSTP-TV ספגו מכה קשה עם ירידה באחוזי של יותר מעשרה אחוזים . החברה נאלצה לבטל תוכניות התרחבות יומרניות שהיו לה עבור תחנת הטלוויזיה.

בשנת 2001 החליטה המשפחה לצמצם את פעילות חברת החדשות Conus Communications ובחודש ינואר 2003 היא סגרה אותה כליל ויצאה מעסקי ההפקות ושירותי החוץ אותם ספקה במשך שני עשורים לעשרות תחנות . החברה המשיכה למכור זמן אויר בלווינים בבעלותה ולהציע את שירותי ארכיון וידאו שבבעלותה .

בשנים שלאחר מכן השקיעה חברת האבארד 81 מליון דולרים ברכישת שתי תחנות טלווזייה ותחנת רדיו אחת . העסקים המשיכו להפסיד והחברה נאלצה להוריד את מחירי הפרסום לשפל חסר תקדים. למרות זאת היא המשיכה להשקיע בהפקת מהדורות חדשות שתחנות שלה, מכיוון שפרסומות שודרו בזמן החדשות היוו במשך זמן רב כמחצית מההכנסות של הערוצים מפרסום

כיום המתחרות העיקריות של קבוצת Hubbard Media בארה"ב הן קבוצות השידור הבאות : Clear Channel Communications, Granite Broadcasting Corporatio ו Sinclair Broadcast Group .
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners