נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
לאונרד גולדנסון Leonard Goldenson

1905 - 1999

גולדנסון הוא האיש שהקים את רשת ABC - American Broadcasting Company בשנת 1951, ניהל אותה במשך שלושים שנה ביד רמה והביא אותה להיות אחת משלוש הרשתות המובילות בארה"ב .
שלושת ההשגים המשמעותיים ביותר של גולדנסון במהלך עבודתו ברשת :
הצלחתו לשכנע את אולפני הקולנוע בהוליווד להפיק תוכניות עבור הטלוויזיה , שידור אירוע ספורט בזמני צפיית שיא ושידור סרטים הופקו במיוחד לטלוויזיה ומיני סדרות.
גולדנסון סיים לימודי מנהל עסקים בהרווארד בשנת 1933 והחל לעבוד
 
בשיקום רשת בתי הקולנוע של רשת Paramount Pictures שעמדה אז על סף פשיטת רגל . הוא הצליח מאוד בעבודתו בשיקום הרשת עד כדי כך, שבארני בלבן, מי שהיה אז מנהל רשת aramountנתו לו את נייהול כל רשת Paramount . כשה FCC קבע בשנת 1948 שעל אולפני הקולנוע לבחור בין ניהול רשתות בתי קולנוע או לעסוק בהפקת סרטים, בלבן החליט להתמקד באולפני הקולנוע והעביר את רשת United Paramount שהפכה לחטיבה עצמאית לידי גולדנסון שבתוך זמן קצר נפטר מחלק מהאולמות שבבעלות הרשת. עם המזומנים בכיסו החליט גולדנסון לפנות לכיוון חדש -הטלוויזיה והוא בחר ב ABC.

בשנת 1953 הוא סיים לרכוש את מלוא הבעלות על הרשת, שהיתה אז רק רשת שולית ביותר עם חמש תחנות מסונפות . בגלל ההגבלות שהטיל הרגולטור על בעלות צולבת בתקשורת היה לגולדנסון החוש להבין, שלא יהיה מקום ליותר משלוש רשתות מרכזיות בתחום הטלווזייה בארה"ב של אותה תקופה. בשנת 1955 הודיעה רשת הטלוויזיה דומונט ( ראו מאמר נוסף ) על הפסקת פעילותה בתחום שידורי הטלווזייה . זה היה הרגע לו יחל גולדנסון ומכאן מתחילה ההמראה המתמשכת של רשת ABC לצמרת תוך תחרות בלתי פוסקת מול השתיים הגדולות - CBS ו NBC.

בשנת 1954 היו ל ABC רק ארבעים תחנות מסונפות מתוך כשלוש מאות תחנות שפעלו באותה תקופה ברחבי ארצות הברית . לרשת היו גם תחנות מסונפות רבות שנחשבו סניפי משנה ברמה שניה, אשר שדרו בעיקר תכנים של רשתות ורכשו תכנים של ABC כשהשלמה . עם יציאת רשת DuMont מהמשחק , החזיקה רשת ABC-TV רק 10% משוק הפרסום בטלוויזיה ואילו ; NBC ו CBS התחלקו ביתר השוק בנתחים שווים.
גולדנסון פתח באותה תקופה טקטיקה מיוחדת משלו :הוא חפש נישות שידור ספציפיות הרשתות הגדולות לא נכנסו לתוכן והשתלט עליהן . כך, למשל, לשוק התוכניות לצעירים ולילדים , שנזנח באותה תקופה כליל על ידי שתי הגדולות NBC ו CBS, נכנסה ABC עם היצע נרחב של תוכניות . הוא גם החל לקדם אתה קריירות של כמה "שחקני בית" שהפכו לשחקני קולנוע מפורסמים. כשהיה צורך בכך, הוא לא הסס להעתיק רעיונות מהמתחרים על מנת לזכות ברייטינג נאה משלו .

גולדנסון גם הצליח לשכנע מספר אולפנים בהוליווד ( כמו וולט דיסני והאחים וורנר) להפיק תוכניות עבור רשת ABC. נקודת מפנה משמעותית במיוחד היתה נכונות אולפני וולט דיסני להפיק עבור הרשת תווכנית מיוחדת שהפכה לספור הצלחה גדול. בתמורה להפקת הסדרה מכרה הרשת ת בתי הקולנוע והלוותה את התמורה שקבלה מהמכירה לוולט דיסני על מנת שיקים את דיסנילנד . ולט דיסני ניסה באותה תקופה ללוות כספים מבנקים שונים על מנת להקים את פארק החלומות שלו אבל אף בנק, או שתי הרתשות המתחרות לא הסכימו להעניק לו את ההלוואה המבוקשת. כך זכה דיסני במקור המימון שלו ואילו רשת ABC זכתה בשתי סדרות מופלאות The Mickey Mouse Club ו The Wonderful World of Disney.


ABC שדרה את התוכניות הראשונות של דיסני בחודש אוקטובר 1954; תחילה שודרו התוכניות בימי רביעי אבל בשנת 1960, עם העליה המסחררת בפופולריות שלהן בקרב כל הגילאים הועבר מועד השידור לימי ראשון בערב והן שודרו באותה יום ובאותה שעה במשך עשרים שנה ברציפות ! סוף סוף היה לרשת להיט ברשימת עשרים התוכניות הניצפות ביותר באמריקה והמליונים החלו לזרום לקופה בזכות ההשקעה הנבונה דיסנילנד .

בזכות הסדרות שהופקו עבור הרשת על ידי אולפני האחים וורנר החלה הרשת לרשום רווחים בפעם הראשונה בתולדותיה .
גם בתחום תוכניות הספורט זנקה הרשת ועקפה את NBC ו CBS במחדשת וחלוצה . ABC תחילה היא שדרה בימי שני בערב את משחקי ה NFL ואחר כך החלה לשדר את התוכנית המוכרת Wide World of Sports וכן שידורים מהמשחקים האולימפיים כולל אולימפידת החורף.

באמצע שנות השמונים גם גולדנסון חגג את שנת השמונים שלו והגיע הזמן לפרוש מעסקי הניהול היום-יומיים ברשת .בשנת 1986 , בגיבוי חברת ההשקעות Berkshire Hathaway של וארן באפט רכשה חברת Capital Cities את הרשת תמורת 3.5 מיליארד דולרים . Capital Cities החזיקה עד ז ברשת משגשגת של תחנות טלוויזיה בשם Cap Cities . עם העברת הבעלות על הרשת פרש גולדנסון לגמלאות

הוא נפטר ב 27 בדצמבר 1999 בגיל 94.
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners