נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
פיילו פארנסוורת' Philo Farnsworth

1971 - 1906

פיילו פארסנוורת' נולד בעיירה ביוור שבמדינת יוטה ב 19 באוגוסט 1906 . פיילו גילה התעניינות באלקטרוניקה כבר בגיל צעיר אלאחר ששוחח בטלפון עם קרוב משפחה בשיחה בין-מדינתיתולאחר שגילה מטמון של עיתוני מדע וטכנולוגיה בעלית הגג של בית המשפחה החדש אליו עברה המשפחה בעת שהיה תלמיד בבית ספר יסודי..

לאחר ששירת קתופה קצרה בחיל הים , חזר פארסנוורת' לאיידהו על מנת לתמוך באימו . מאוחר יותר הוא עבר לאזור סן פרנסיסקו ביחד עם רעיתו הצעירה אלמה :פם" גארדנר-פארסנוורת' . נדבן ידוע באזור הסכים לממן את נסיונותיו של פארסנוורת' בתחום הטלוויזיה .

בשנת 1926 הקים פארסנוורת' שותפות בסולט לייק סיטי ביחד עם ג'ורג' אווֶרסון על מנת לפתח את רעיונותיו של פארסנוורת' בתחום הטלוויזיה. אוחר יותר הוא העביר את המעבדה ללוס אנג'לס..

בשנת 1927 הצליח פארסנוורת' לשדר בפעם הראשונה את התמונה הראשונה שלו, קו ישר בודד, באמצעות המצאתו - מצלמת השפופרת על בסיס "מבַתֵר תמונה" Image Dissector camera tube ( ראו תמונה של המוצר הראשון שיוצר במעבדת פארסנוורת' בידי מנפח הזכוכית של המעבדה ו קליף גארדנר) . בשנת 1928 פיתח פארסנוורת' מערכת שניתן היה להציגה ולהדגימה בפני עיתונאים . המערכת עברה שיפורים נוספים בשנת 1929 לאחר שסולק גנרטור מנוע ומאז למערכת הטלוויזיה של פארסנוורת' לא היו יותר חלקים מכאניים נעים ! .בשנת 1930 ביקר במעבדה ולדימיר זבורקין , שהתרשם עמוקות מביצועי מצלמת הפופרת ; באותה עת בפרוייקט הטלוויזיה הנסיוני של של חברת RCA פעל עדיין סורק מכאני . בשנת 1931 הציע דייויד סארנוף, מי שהיה נשיא RCA לקנות את הפטנטים של פארסנוורת' אבל הוא סירב להצעה ; ביוני אותה שנה הצטרף פארסנוורת' לחברת Philco והעביר את המעבדה שלו לפילדלפיה ,לשם גם עברה משפחתו . חברת Philcoלא הסכימה שפארסנוורת' ייסע ליוטה על מנת להשתתף בהלווית אחותו הצעירה בחודש מרץ 1932; מות האחות הכניס את פארסנוורת' למערכת של לחצים והוא גם מסמל את תחילתו של הדכאון שפקד אותו בהמשך . מכיוון שלחברת RCA היו מספר פטנטים חשובים בתחום השידור והיא גם עסקה ביצור של שפופרות רדיו , פילקו פעלה Philco על מנת לחבל בקשריה עם פארסנוורת' במהלך 1934.

בשנת 1936 החברה של פארסנוורת' כבר שידרה תוכניות באופן סדיר ; באותה שנה האו נסע לאנגליה ויצר קשר עם ג'והן לוגי ביירד, ממציא הטלוויזיה המכאנית האנגלי . שניהם התחרו בחברת EMI על בחירת שיטת שידור הטלוויזיה בבריטניה באותה תקופה . בשנת 1939 העניקה החברה של פארסנוורת' רשיון ל RCA ליצור מוצרים שהיו מבוססים על פטנטים רשומים שלה .

פארסנוורת' פיתח את מסך הטלוויזיה שהיה מבוסס על שפופרת ריק ( ואקום) רעיון שהוא העלה כבר בגיל 14 ופתח בגיל 21. במהלך תביעת על הפרת פטנט נגד חברת RCA , צייר מורה הכימיה של פארסנוורת' מבית הספר התיכון בו למד תרשים שפארסנוורת' צייר על לוח הכיתה בגיל 14 .פארסנוורת' זכה במשפט נגד RCA וגם קבל תמלוגים אבל התביעה לא סייעה למצב בריאותו . שפופרת הקרניים האלקטרונית שפתח פארסנוורת' נמצאת בכיום בשימוש בכל מקלט טלוויזיה קונבנציונלי ( CRT) .

פארסנוורת' פתח את ה Image Dissector, מתקן סריקת תומנה אלקטרוני לחלוטין שאיפשר לראשונה להפטר מכל החלקים הנעים של מנגנון הטלוויזיה המכאנית .
פארסנוורת'

ה image dissector הראשון שניפח קליף גארדנר במעבדה של פארנסוורת' בשנת 1927


מצלמה עם image dissector,1926

שקופית שידור של תחנת הטלוויזיה של פארנסוורת'
 

מודעות פרסומת למקלט טלוויזיה תוצרת Farnsworth הקש להגדלה


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners