נא להמתין להופעת התפריט


היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
אלן דומונט Dumont B. Allen

1965 - 1901

בשנת 1931, לאחר שנטל הלוואה בסך 1,000 דולרים, הקים אלן ב. דומונט את חברת DuMont Laboratories בחנייה של ביתו. החברה רשמה הצלחה ראשונית לאחר שהחלה לייצר שפופרות מסך קתודיות (מסכי טלוויזיה, CRT ) שהיו חיוניות אז מאוד לתעשיית האלקטרוניקה המיתפתחת.
בניגוד לשפופרות מסך CRT הגרמניות של אותה תקופה ( שיכלו לפעול רק כמה עשרות שעות) פעלו השפופרות שפיתח דומונט אלפי שעות ללא הפסקה.

בשנת 1938 נכנס דומונט לתחום שידורי הטלוויזיה,תחילה באופן ניסיוני ויותר מאוחר באופן מסחרי. למעשה ,על מנת לצפות בשידורי הטלוויזיה הניסיוניים של RCA / NBC מחוץ להדגמות שנערכו בתערוכה העולמית שהתקיימה בשנת 1939 בניו יורק היה צורך להצטייד במקלטים מתוצרת דומונט, שהיו היחידים ששווקו באותה תקופה.
 
בשנת 1924 סיים אלן דומונט את לימודיו כמהנדס חשמל ומיד לאחר מכן החל לעבוד במיפעל הנורות של חברת ווסטינגהאוס. הוא יזם שיפורים שהגדילו את תפוקת היצור של המיפעל מ 500 לכדי 5,000 נורות ביממה.
בשנת 1928 עזב דומונט את ווסטינגהאוס על מנת לעסוק בפיתוח בתחום הטלוויזיה.

לזכות דומונט ניזקפים מספר חידושים בתחום הטלוויזיה המיסחרית אבל הוא עצמו לא ראה מהם הרבה רווחים. באמצע שנות השלושים הוא פתח, כאמור, רשת טלוויזיה. בהתחשב בעובדה שטלוויזיה היתה אז מוצר חדש, יקר ונדיר דומונט עשה מספר שגיאות גדולות בתחום פיתוח העסק: הוא ניסה לגדול מהר מדי ולהפיק יותר תכנים ותוכניות עבור קהל קטן מדי.
ייתכן מאוד שכבר אז הוא הבין, שיהיה קשה מאוד להתחרות עם ענקיות כמו NBC ו SBC.
אלה חששו הרבה יותר להשקיע בתחום המדיום החדש והלכו צעד אחר צעד.

כשכבר היו לדומונט תוכניות מצליחות ברשת הטלוויזיה שלו, היו הרשתות המתחרות "חוטפות" את המגישים או את כל התוכנית אליהן. בנוסף יש לזכור , שלחברות האחרות כבר היו רשתות רדיו מפותחות, שעזרו בקידום השידורים ואילו לדומונט לא היתה אפילו תחנת רדיו אחת.
אפילו השותפות עם אולפני הקולנוע Paramount , להם מכר דומונט מחצית ממניות רשת הטלוויזיה שלו בשנת 1935 לא תרמה הרבה לקדום הרשת.
1938 - דומונט מחזיק בידיו שפופרת מסך"ענקית" באלכסון 13.5 אינצ'יםשקופית מבחן בצבעים של רשת דומונט


מקלט טלוויזיה של דומונט משנת 1947

אות זיהוי DUMONT TV NETWORK

סופה של תקופה


בעלי המניות לא היו מרוצים מביצועיו של דומונט כמנהל עסקים ובשנת 1955 נסגרה הרשת.

כל אותה עת פעלו מיפעלי הטלוויזיה של דומונט בייצור מקלטים, שנחשבו באותה תקופה לטובים יותר בארה"ב. אבל מחירם היה גבוה לעומת מקלטים של החברות הגדולות.

ב 1958 נמכר המיפעל לחברת Emerson (ראו ערך נוסף במדור) והשם דומונט שייך מאז להסטוריה.


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners