נא להמתין להופעת התפריט


היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ממציאים ומגלים
רנה אנסלמו Rene Anselmo

1926-1995

“אמת וטכנולוגיה ינצחו בולשיט ובירוקרטיה .” זה היה המוטו הקבוע של רנה אנסלמו וצעקת הקרב של חברת PanAmSat, חברת הלווינים הפרטית הראשונה בעולם אותה הקים בשנת 1982.
כשהוא ניחן בחזון יוצא מן הכלל ונחישות לעשות כל מה שצריך על מנת להשיג דריסת רגל בעסקי הלווינים, ניתץ אנסלמו כמעט במו ידיו את המונופול העולמי של אירגון INTELSAT (שהיה אז תאגיד ללא כוונת רווח בשליטת ארצות הברית וחברות תקשורת ממלכתיות מרחבי העולם) בתחום שירותי תקשורת באמצעות לווינים.

אנסלמו היה הטיפוס שלא מקשיב לאנשים שאמרו לו השכם והערב, שהוא נלחם ללא סיכוי או רודף אחרי שוק שלא ממש קיים.

למעשה ניתן ןומר כעת, שהוא ראה את השוק הרבה יותר בבהירות מכל מתחריו באותה התקופה.
 
השפעתו היתה עצומה. הוא ראה את שוק הוידאו והלווינים הרבה לפני שמישהו אחר בזמנים שחברות תקשורת לווינים ותיקות הלכו ללא כיוון. בהנחייתו , עשתה חברת PanAmSat שימוש בלווינים על מנת להפיץ שירותי וידאו, במיוחד עבור חברות כבלים ברחבי ארצות הברית ועסקיה שגשגו.


אבל להגיע לשם היה קשה מאוד. היה צורך במישהו כמו אנסלמו עם בטחון עצמי ללא רתע ורצון לסכן הכל בקרב על מנת להביא לסיומו את הסטטוס קוו שנוצר בענף תקשורת זה באותם ימים. מומחים בענף אמרו , שאנסלמו היה מאותם אנשים שהיו מוכנים למשכן את ביתם הפרטי, או כל מה שהיה צריך, על מנת לשמור על החברה חיה ופעילה באותם ימים ראשונים לפעילותה.

הוא נולד בבוסטון והשתתף כנחת בקרבות מלחמת העולם השניה. אחרי המלחמה עבר להתגורר במכסיקו אבל שב מאוחר יותר לארצות הברית על מנת לסייע בהפעלת רשת הטלוויזיה בספרדית Televista ויותר מאוחר הקים את חברת PanAmSat (או בשמה הרשום Alpha Lyracom Space Communications).

החברה השיגה דריסת רגל בתחום הטלוויזיה והתחילה לספק שירותי לווינים לרשתות תקשורת מסחריות פרטיות שספקו בעיקר שירותי נתונים לחברות בינלאומיות שפעילותן התפרשה ברחבי תבל או לרשתות מסחר קמעוניות שנדרשו לאמצעי תקשורת מהיא בין מרכז החברה לסניפיה הפרושים על פני שטחים נרחבים כמו ארצות הברית.

בשנת 1988 שיגרה החברה את הלווין הראשון שלה. שנה מאוחר יותר היא חתמה על חוזה ראשון עם רשת CNN - Cable News Network שהיתה הלקוח המסחרי הראשון שלה. CNN השתמשה בלווין PAS-1 (Panamsat-1) שהוצב מעל האוקינוס האטלנטי, לצורך הפצה בינלאומית של תוכניותיה למדינות אמריקה הלטינית. בשנת 1991 הודיעה PanAmSat על כוונתה להפוך לספקית שירותי תקשורת לוויניים בינלאומיים וזאת, באמצעות שיגור לווינים נוספים.
אבל הממשל האמריקאי ומרבית הרגולטורים ההגדולים לתקשורת במדינות אחרות במערב מנעו מהחברה להתחבר לרשתות הטלפון שלהן. בראיון שקיים אנסלמו בשנת 1991 עם העיתון Space News הוא המעיט מהאפשרות של Intelsat, תאגיד שבבעלות יותר ממאה מדינות (מרביתן עם עודף רגולציה וחברות תקשורת הנשלטות על ידי ממשלות עם מונופולין לאומי ) יכולה להיות השפעה כה נרחבת על החוקים לפיהן פועלות חברות תקשורת לווינים .

“לדעתי זהו אבסורד שהן יכולות להכתיב את החוקים.הן מחליטות מי יכול לשגר לווין תקשורת בינלאומי , איך הם יפעלו וכמה משיבים יהיו בהם ” הוא אמר. אנסלמו שבר את המונופול של Intelsat בסגנון חצוף ונועז שגרם לעולם להפסיק להתעלם ממנו מאז ובסופו של דבר הפך את חברת PanAmSat לסיפור הצלחה כה גדול שבסופו של דבר הביא להפרטת Intelsat.

הוא דחף את עצמו לתחום התקשורת עמוס הבירוקטיה והמתנהל באיטיות והיה חדשני וחסר מעצורים במאמציו להביא לשינויים במדיניות. כשראה שהממשל והרגולטורים אוטמים עינים ואוזנים לבקשותיו , הוא פרסם מודעות ענק על פני עמודים שלמים בעיתון העסקים Wall Street Journal. בין המודעות שפרסם זכורה אחת במיוחד , שהיתה בעצם מכתב פתוח לנשיא ארצות הברית רונלד רייגן בו הפציר אנסלמו בנשיא לפתוח את שוק תקשורת הלווינים לתחרות חופשית.

הכותרת מסביב : נצחון האמת והטכנולוגיה על בולשיט ובירוקרטיה
 


הכלבלב ספוט SPOT


בעזרת צייר הקריקטורות ניל ווקר, נוצר קמע של החברה בצורת כלב בשם Spot שהפך לכלב מפורסם במיוחד .הוא פרסם מודעות ענקיות בעיתונות, בהן הופיע ספוט כשהוא משתין על רגל של פוליטיקאים אליהם רצה אנלסמו לשלוח מסר ברור . הקריקטורות פעלו את שלהן והביא את מלחמתו של אנסלמו במונופול הבלתי מעורער של Intelsat למרכז תשומת הלב הציבורית .

אנסלמו, שעשן בשרשרת מת מסרטן ריאות בגיל 69 , ימים ספורים לפני שחברתו הנפיקה את מניותיה לראשונה בבורסה.

מורשתו היא למעשה תעשייה שלמה - אחת שהוא יצר כמעט במו ידיו .


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners