נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

אתר La Coupole ב Wizernes

מעמוד קודם

La Coupole ( הכיפה ) הוא שמו של אתר טילי V-2 שנבנה על ידי גרמניה באיזור ויזרן (Wizernes) שנמצא מדרום מערב לעיירה סיינט אומר , בין ליל וקאלה.
האתר מוקם במחצבת אבן גיר נטושה הסמוכה לכפרים הלפו ו-ויזרן והוא נועד להיות בלתי חדיר להפצצות ולשמש כאתר להרכבה ולשיגור טילי V-2 .
מפת האתר בויזרן

העבודות לבנית האתר החלו בחודש אוקטובר 1943 uבאמצעות כוח עבודה שהורכב מעובדי כפיה שסופקו על ידי ארגון Todt . המטרה היתה לבנות אתר ממנו ניתן יהיה לשגר טילים אל לונדון שנמצאה במרחק של 200 ק"מ צפונית מערבית לאתר ויזרן . לאתר La Coupoleקדם אתר שיגורים אחר סמוך באזור אפרלק Eperlecques אבל הוא ננטש לאחר שהבתרר שהוא פגיע מדי להפצצות מהאויר.באתר ויזרן נקדחו מנהרות עם מסילות ברזל שנעודו לאפשר אחסון בטוח של חלקי הטילים . בסך הכל נחפרו באתר מנהרות באורך כולל של 6 ק"מ . מרבית עובדי הכפיהי היו שבויים סובייטים .כמו כן בננה מתקן ליצור חמצן נוזלי וכן נבנו במקום מתקני מגורים ומנהלה שצופו כולם בבטון .
כיפת האתר
בחודש ינואר 1944 צופה כל האתר בכיפת ענק מבטון ומשם גם שמו של האתר. מבנה הכיפה היה בקוטר 71 מטרים, עובי הקירות הגיע ל 5 מטרים ומשקלו מוערך ב 55,000 טונות.

המהנדסים הגרמנים הצליחו לבנות מיבנה כה גדול על ידי שפיכת בטון מחוזק בצורה קעורה על גבי שכבת הגיר . לאחר שהבטון התקשה , הם החלו לחפור מתחת באבן הגיר הרכה על מנת לפתוח חללים עבור האתר עצמו . מתחת לשכבה זו הם יצקו שכבת בטון נוספת שנועדה לשפק את עמידות המיבנה בפני הפצצות כבדות .
הכניסה לאתר
מראה המינהרות שחפרו עובדי הכפיה הסובייטים
פתחי האיוורור העצומים של אתר הכיפה

מתחת לכיפה היה מבנה מתומן רחב מימדים בגובה 21 מטרים שנועד לאיחסון מתקן בו היו אמורים להרכיב את הטילים . עם סיום ההרכבה והתדלוק היו הטילים אמורים לנוע על מסילה אל מחוץ למיבנה ומשם להיום משוגרים אל מטרותיהם , בקצב של 40 עד 50 ביום.

המחתרת הצרפתית דיווחה למודיעין הבריטי על הפוטנציאל העצום של מערכת La Coupole זמן קצר לאחר שהחלה הבניה באתר . ב 5 בנובמבר 1943, הגיעו לראשונה תצלומים של האתר לידי מודיעין בעלות הברית אבל הנסיונות הראשונים לפגוע באתר החלו רק בחודש מרץ 1944 כשכיפה המסיבית כבר היתה גמורה . במהלך החודשים הבאים הושלכו על הכיפה לא פחות מ 3,000 טון פצצצות שהשיארו רק סימנים קטנים על הכיפה , עם זאת, הפצצה של ה Tallboy בחדוש יוני 1944 גרמה לנזקים ב אזור והאתר נסגר בחודש יולי 1944 לפני שהושלמה בנייתו ומבלי שנורה ממנו אפילו טיל בודד . היטלר הורה על פינוי האתר וכלה שבויים הסובייטים הועלו על רכבות ונשלחו בחזרה לגרמניה וכפי הנראה הוצאו שם להורג, מכיוון שבתום המלחמה לא אותר אפילו שבוי אחד שעבד באתר .

באתר ויזרן פועל כיום מוזיאון היסטורי ואתר זכרון קישור לאתרהפתוח לציבור הרחב.

המשך : אתר DORA בגרמניה
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners