נא להמתין להופעת התפריט


למעלה הסמל הראשון של הרשת החדשה
למטה - הסמל השני עם הספרה "5" מובלטת.

עם השנים הלך הדרקון ונעלם כמעט לחלוטין וכיום רק ראשו עוד מופיע בסמל הערוץ


 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

כל ההתחלות : Canale 5 איטליה

Canale 5 הוא ערוץ טלוויזיה כלל-ארצי איטלקי והשני הנצפה ביותר בין כל ערוצי הטלוויזיה במדינה זו . הערוץ הוא חודש החנית של קבוצת המדיה האיטלקית Mediaset.
הערוץ הוקם בשנת 1980 מאיחוד בין חמש רשתות טלוויזיה מסחריות שפעלו עד אז בחמש פרובינציות שונות בצפון איטליה והן : Telemilano 58 ( לומברדיה ), TeleEmiliaRomagna ( אמיליה-רומניה), TeleTorino ( פיימונטה ), VideoVeneto ( ונטו) ו A&G Television (מחוז ליגוריה).
ה"אב הקדמון" של Canale 5 הוא Telemilano שהיה ערוץ טלוויזיה בכבלים שנוסד על ידי ג'יאקומו פרופרצי ואלצאו מורטי ב Milano 2, עיר לווין של מילנו אשר הוקמה על ידי יזם נדל"ן בשם סילביו ברלוסקוני . הערוץ הוקם בספטמבר 1974 חודשים ספורים לאחר שבית המשפט לחוקה של איטלהי נתן הכשר להפעלת תחנות טלוויזיה פרטיות באיטליה ( משפט Telebiella ) כולל תחנות טלוויזיה בכבלים ( ובמקרה ספציפי זה , חברת Telemilanocavo שהפעילה את ערוץ Telemilano ). למערכת המקומית היו מחוברים כ 5000 בתי אב וצפו בשידורים כ 20000 צופים.
במחצית השניה של שנות השבעים נכנס יזם הנדל"ל ברלוסקוני לתחום השידור כשהוא רוכש את TeleMilano, תחנת טלוויזיה בכבלים שמשרתת את תושבי MIlano 2 ופרבר נוסף סמוך בשם San Felice.
בתוך שנים ספורות מצליח ברלוסקוני לעשות מהפיכה של ממש בתחום השידוריםב איטליה , מה שממריץ בעיקר בתי האוצה לאור מבוססים וותיקים כמו Rizzoli, Rusconi ו Mondadori להכנס לתחום הטלוויזיה המסחרית .
בשנת 1978 מחליט ברלוסוקני לרכוש את ערוץ UHF בתדר 58 של תחנת הטלווזייה הפרטית Tv One ולנטוש את השידורים כבלים לטובת גלי האתר. הוא גם מחליט לנטוש את השם המסחרי TeleMilano לטובת Telemilano Canale 58, (המספר נבחר בגלל התדר ב UHF ). שנתיים אחר כך יקום Canale 5, ערוץ טלוויזיה בסינדיקציה שיקבץ עשרה ערוצים אזוריים , חמישה בצפון איטליה וחמישה בדרום איטליה שביחד יהוו את Rete 10 .

בשונה ממתחריו ,בחר ברלוסוקני להקים מערכת כוללת של רדיו וטלוויזיה הכוללת את מחברות שונות הפועלות בתחומים שונים של ההפקה, השידור והשיווק והן : COFINT-Finanziaria האחראית על תחום המימון וההשקעות , Publitalia 80 האחראית על תחום הפרסום בכל הערוצים ( זו אחת מספינות הדגל המצליחות ביותר של קבוצת Fininvest, ויותר מאוחר של קבוצת Mediaset), הערוצים Telemilano 58 ו Canale 5, מרכז ההפקות Videoprograms, חברת הרכש וההפצה של התוכניות וחברת התשתית והתמיכה הטכנית Videotecnica .

עם הקמתה , מעבירה הרשת של Canale 5 מעביר למעשה את התוכניות של ערוץ TeleMilano 58 ב 11 אזורים באיטליה , מהצפון ועד לדרום הרחוק, תחילה באמצעות מערכת עצמאית בכל רשת מסונפת ומהדורות חדשות שהוקלטו שעה קלה קודם לכן . זאת, מכיוון שאסור להן לפעול כרשת כלל ארצית לכל דבר וענין כמו רשתות הטלוויזיה הציבוריות של RAI. גם הגבלה זו תבוטל בסופו של דבר והממשלה תתיר לברלוסקוני ( ולמתחריו ) להפעיל רשתות כלל ארציות בשידור חי . באמצעות רשת משדרי. הדבר במבליט מייידת את הרשת של ברלוסקוני לעומת כל הערוצים המתחרים הוא המקצועיות והרמה הטכנית הגבוהה של השידורים כשהמתחרה המקצועיות היחדיה היא RAI . רכישות מסיביות בהיקף חסר תקדים חושפות לראשונה את הצופה האיטלקי לעולם גדוש בסדרות ובסרטים אמריקאיים חדשים ושוברי קופות. ב RAI מתחילים לפחוד בפעם הראשונה מתחרות של ממש.
הודות לחוזים שמנים מצליח Canale 5 לגנוב ל RAI גם חלק מהמגישים המבוקשים ביותר של תוכניות בידור מצליחות וגם פורמטים שב RAI לא היו מרוצים מהם מאומצים בהצלחה רבה על ידי הערוץ והופכים ללהיטים בקרב הקהל. .

באותן שנים, הלוגו של Canale 5 היה למעשה עיבוד מפושט של הסמל של ערוץ Telemilano. הספרה 5 החליפה את הספרה 58, אבל הדרקון שמקורו בסמל של דכונת Milano 2 ( שהיה הסמל ההיסטורי של בני משפחת ויסקונטי ) המשיך להיות הסמל של הרשת החדשה.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners