נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ימים ראשונים של טלוויזיה בכבלים

עם סיום מלחמת העולם השנייה החלו בהדרגה שידורי טלוויזיה סדירים ברחבי העולם. תחילה, במדינות כמו בריטניה וארצות הברית, בהן כבר הונהגו שידורים כאלה, לפחות באופן ניסיוני, עוד לפני המלחמה ובהדרגה גם במדינות אחרות .
בארצות  הברית  נתפשו  השידורים ( תחילה ברדיו ויותר מאוחר גם בטלוויזיה) כתחום שנועד מלכתחילה להתקיים כענף  מסחרי לכל דבר . על כן, כבר בתחילת הדרך היו בה תחנות רבות ורשתות כלל ארציות כשכולן בבעלות פרטית או ציבורית . הסנאט האמריקאי  הגדיל לעשות עוד יותר בתחום כאשר אסר על פי חוק קיום של ערוצי טלוויזיה שהם בבעלות הממשל ובכך מנע מלכתחילה כל השפעה פוליטית ישירה של הממשל על האזרח. חוק זה נשמר עד היום בקפדנות.

פרישת הרשתות היתה כרוכה בהשקעות תשתית עצומות ועל כן הטלוויזיה היתה , לפחות בעשור הראשון לקיומה בארה"ב, נחלתם העיקרית של תושבי הערים הגדולות ואזורי הפריפריה הסמוכים להן בלבד, בעוד מליונים רבים רק ידעו מה היא טלוויזיה אך לא זכו לקלוט את השידורים.

צעדים ראשונים
הטלוויזיה בכבלים , המוכרת בכינוי CATV , ראשי תיבות של Community Antenna Television  נולדה באזור ההררי של מדינת פנסילבניה שבארצות הברית באביב של שנת 1948   על ידי ג'ון ומארגרט וולסון.  השנים הקימו  בתחילת שנות הארבעים של המאה שעברה  במאהוני סיטי שבמדינת פנסילבניה חברה בשם Service Electric Company שנועדה למכור, להתקין ולתקן מכשירים מתוצרת חברת General Electric . בשנת 1947 הם החלו למכור גם מקלטי טלוויזיה אבל בגלל מיקומה הגיאוגרפי של מאהוני סיטי, ששכנה בלב אזור הררי,  התקשו תושבי  מאהוני סיטי היתה בעיה קשה לקלוט את השידורים שלושת הרשתות המובילות  שפעלו מפילדלפיה הסמוכה  באמצעות אנטנה רגילה. על מנת   להדגים בפני רוכשים פוטנציאליים את שידורי הטלווזייה של הרשתות הגדולות מפילדפיה הקים ג'ון וולסון  תורן גבוה על אחת מפסגות הגבעות המקיפות את העיירה ועליו התקין אנטנות רגילות. את האנטנות הוא חיבר לחנותו באמצעות כבלים ומגברי אותות. שנה מאוחר יותר , ב 1948, חבר וולסון גם את ביתו מספר בתים של לקוחות שרכשו אצלו מקלטי טלוויזיה ושהתגוררו לאורך הנתיב בו הונח הכבל.
וולסון הוכר על ידי  הקונגרס האמריקאי והתאחדות חברות הכבלים של ארצות הברית NCTA כ"אבי הטלוויזיה בכבלים בארה"ב".

הוא גם רשם לזכותו הישגים היסטוריים נוספים בתחום הפצת שידורי טלוויזיה : הוא היה הראשון שקל אותות טלוויזיה מרוחקים   באמצעות מיקרוגל , שהתחיל להשתמש בכבלים קואקסיאליים לשיפור איכות התמונה והראשון שהתחיל להפיץ  את HBO - ערוץ הטלוויזיה האמריקאי  הראשון  בתשלום למנויים.
חברת Service Electric Television נותרה להיות חברה משפחתית המשרתת קהל מנויים   הכולל 294 אלף בתי אב ביותר ממאתיים וחמישים קהילות בפנסלבניה ובניו ג'רזי ובבעלותה חברה בת בשם Service Electric Television המשרתת עוד כמאה קהילות נספות בפנסילבניה עם כ תשעים אלף בתי אב מחוברים.
אנטנה קהילתית

בתחילת שנות החמישים של המאה שעברה הטלוויזיה היתה עדיין חדשה ולמרות שהיא עדיין לא היתה כל כך פופולרית, מרבית חנויות החשמל ובתי הכלבו כבר הציעו למכירה מבחר דגמים . במקביל החל לצוץ על גגות החנויות יער של אנטנות , בדומה למה שהתרחש על גגות בתי המגורים . מילטון ג'רולד שאפ , שיותר מאוחר גם נבחר לתפקיד מושל פנסילבניה, לא אהב את המראה המכוער על הגגות ופיתח מערכת "חדשנית" שחסלה את יער האנטנות עבור החנויות ובתי הכלבו : הוא הקים אנטנה מרכזית אחת (Master Antenna TV) ששימשה את כל המקלטים שחוברו אליה . הסוד של המערכת היה טמון בכבלים קואקסיאליים ובמגברים שיכלו להעביר במקביל אותות של מספר ערוצים .
באותה עת בעיירה בשם לאנספורד הסמוכה למאהוני סיטי נתקל איש מכירות בשם רוברט טארלטון בבעיה דומה לזו של וולסון .הוא קרא על מהמערכת החדשה של שאפ וחשב שמה שמתאים לבתי דירות ולחנויות כלבו עשוי להתאים גם לעיירה בה הוא מתגורר . הוא פרש מערכת כבלים קואקסיאלית אותה חיבר למערכת של מגברים שהוא יצר בעצמו באופן מסחרי ובכך קמה מערכת הכבלים העירונית המבוססת על מגברים וכבלים קואקיסאליים..

הכבלים מתרחבים
הודות להמצאה של מילטון שאפ התפשטה הטלווזייה בכבלים בכל רחבי ארצות הברית והגיעה למקומות מרוחקים וכפריים הרחק מאתרי השידור המקוריים שהיו בעיקר סביב ערים מרכזיות . במשך שנים רבות מערכות הטלוויזיה בכבלים היו למעשה רק אמצעי לשיפור הקליטה , כך שאנשים במקומות מרוחקים יכלו לצפות גם בשידוירם של הרשתות הגדולות. זו היתה למעשה אנטנה קהילתית .אבל היא לא נותרה במצב זה לאורך זמן . וולסון בתחילת שנות החמישים ובחברות אחרות יותר מאוחר בחל להתנסות ביבוא של אותות של ערוצים מרוחקים לעיירות באמצעות מיקרוגל ( עד אז הקליטה היתה באמצעות אנטנה רגילה) . וכך, לתושבי פנסילבניה שהיו מחוברים למערכת של ולסון היו לפתע שש ,ף שבע או שמונה רשתות ולא רק שלוש הרשתות האזוריות ששידרו מהעיר הסמוכה אלא ערוצים עצמאיים מניו יורק ומפילדלפיה . בגלל ההיצע המוגדל והמגוון של התוכניות שהערוצים הנוספים הציעו לצופים, השירות בכבלים התחיל לצבור פופולריות הולכת וגדלה והוא החל להתקרב לערים הגדולות , מכיוון שגם תושביהן היו מעוניינים בהיצע גדול יותר של ערוצים . אבל העירוע הגדול ביותר בתולדות הטלווזיהי בכבלים ומה שהביא לצמיחתה המואצת ביותר היה הופעת הערוצים המיוחדים בתשלום.

ערוץ ראשון בתשלום
טלוויזיה בתשלום נולדה ב 8 חודש נובמבר 1972, בשעה שחברת Service Electric הציעה ללקוחות הכבלים שלה בעיירה Wilkes-Barre שבפנסילבניה את משחק הפוטבול בין קבוצות New York Rangers ו Vancouver Canucks ששודר בערוץ Home Box Office המוכר בעיקר כ HBO. השידור הגיע לעיירה באמצעות מיקרוגל
ערוץ HBO הוקם למעשה על ידי צ'ארלס פראנסיס דולן בשנת 1966 במנהטן שבניו-יורק סיטי כחברת הכבלים Sterling Manhattan Cable . החברה היתה חדשנית בניו יורק בכך, שהיא הניחה את הכבלים מתחת למדרכות העיר, שתושביה הרבים סבלו שנים מבעיות קליטה קשות של חלק ניכר מהערוצים בשל בעיות מיסוך שנגרמו ממבנים גבוהים ברחבי העיר , עשרים אחוזים מהבעלות על הערוץ היו בידי חברת Time Life שלא חשבה באותה תקופה שהעסק הזה הוא בעל פוטנציאל גדול . דולן מינה את היועץ המשפטי שלו ג'ראלד לווין כאחראי על מחלקת התוכניות של הערוץ . זה היה ערוץ הכבלים המצליח הראשון בארה"ב .ב 1975 היה HBO לערוץ הטלוויזיה הראשון בעולם שהופץ באופן קבוע באמצעות לווין ובשנת 1981 עבר הערוץ לשידורים ללא הפסקה 24 שעות ביממה. . ההפצה באותה תקופה נעשתה אך ורק לחברות הכבלים מכיוון שמערכות קליטה מלווינים בשתחילת שנות השמונים היו יקרות מאוד .
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners