נא להמתין להופעת התפריט


הלוגו הראשון


הלוגו העכשווי

 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

זניט Zenith

זניט הוקמה בשנת 1918 בשיקגו על ידי שני חובבי רדיו שהקימו לעצמם מיפעל במיטבח הביתי בו הם החלו ליצר ציוד רדיו עבור חובבים אחרים. בתחילת שנות החלה תעשיית הרדיו לפרוח בארה"ב וכך גם מכירות המקלטים. השניים החלו למכור מקלטים בשם המיסחרי Z-Nith שמקורו באותות הקריאה ברדיו לחובבים של השניים. בשנת 1923 הם הקימו את חברת Zenith Radio . ההשגים הראשונים של החברה הצעירה כללו מקלט רדיו נייד (בשנת 1924 ), מקלט רדיו ביתי ראשון שפעל באמצעות זרם החשמל הביתי הרגיל ( בשנת 1926 ) ומקלט הרדיו עם מכוון לחיצים ( push buttons ) אוטומטי הראשון ( בשנת 1927). בשנת גם הוטבעה הסיסמה שליוותה את החברה ומוצריה במשך שנים רבות : The Quality Goes In Before The Name Goes On .
בשנת 1939 השיקה החברה תחנת טלוויזיה אלקטרונית , בשנת 1940 הושקה תחנת הרדיו הראשונה ב FM במערב התיכון ובשנת 1947 השיקה החברה את מערכת הטלוויזיה למנויים הראשונה בעולם.

החברה היתה חלוצה בתחום שידורי הרדיו ב AM וב MF, כולל פיתוח מערכת לשדורי סטריאו FM אשר אושרה כתקן על ידי ה FCC בשנת 1961 ונמצאת בשימוש עד היום. החברה גם היתה שותפה בפיתוח תקנים רבים עבור לטלוויזיה בשחור לבן וטלוויזיה צבעונית.

הפיתוחים המוקדמים לטלוויזיה כללו מספר אבות טיפוס של מקלטי טלוויזיה בשנות השלושים של המאה העשרים וניסיונות בשדורי טלוויזיה שהחלו שנת 1939 ובוצעו על פי בקשת ה FCC עד פרוץ מלחמת העולם השניה.
מקלט טלוויזיה מסוף שנות החמישים
ב 1948, שלוש שנים לאחר סיום המילחמה , הציגה ZENITH את הסדרה הראשונה
של מקלטי טלוויזיה בשחור לבן.

בין הפיתוחים של החברה בתחום הטלוויזיה ניתן למנות את המקלט הראשון עם באלכסון מסך של 21 אינצ'ים, שפופרת מסך ציבעונית מרובעת על בסיס שלושה תותחי צבע ( ב 1954 ). בשנת 1950 הוצג שלט רחוק חוטי ראשון בשם Lazy Bones . בשנת 1955 הושק השלט רחוק האלחוטי הראשון ( שניקרא Flash-Matic ) אבל מכיוון פעלפ באמצעות אור הוא גרם בעיות רבות והוחלף זמן קצר אחר כך ( בשנת 1956 ) ב Command Space שהיה מהפיכה עולמית של ממש בתחום הטלוויזיה (פעל על גלי קול ) , עד שהוחלף באלה של אינפרה אדום בשנות השבעים.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

פרסומת למקלט טלוויזיה משנת 1979

שיווק מקלטי הצבעוניים החל בשנת 1961 . ב 1969 הציגה זניט סדרה חדשה של מקלטים צבעוניים משופרים בשם Chromacolor המבוססים על מטריצה שחורה אשר הפכו בתוך זמן קצר למקור השוואה מבחינת איכות הצבע. בשנת 1976 הוצג תותח אלקטרונים חדש EFL extended ( field length ) ובשנת 1978 הוצגה סידרת 3 System של מקלטים בעלי מיבנה מודולרי . בשנות השבעים נכנסה החברה לתחום הטלוויזיה כבלים והחלה ליצר ממירים על פי מיפרטים של לקוחות שונים ובמותגים פרטיים שונים.

ב 1982 שווק מקלט הרדיו האחרון של החברה ובשת 1984 שונה שם החברה מ Zenith Radio Corporation ל Zenith Electronics Corporation . בחברה המשיכו עבור תחום הטלוויזיה שכללו את שיטת השדור בסטריאו MTS (multichannel television sound ) שאומץ על ידי תעשייה הטלוויזיה בארה"ב עליה גם קיבלה החברה את פרס אמי בשנת 6891. ב 1986 הוצגו לראשונה מקלטי טלוויזיה עם מערכת קול Sound by Bose' ובשנת 1988 הוצגו לראשונה מקלטים עם מערכת Dolby Surround וב 1991 הוצגה סידרה ראשונה של מקלטים מפענח מובנה של כתוביות סמויות ( closecaption ) לכיבדי שמיעה.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

פרסומת למקלט טלוויזיה מסדרת CromaColor משנת 1984

מאז שנת 1988 החברה היא החלוץ אמריקאי בפיתוח שיטת השדור האמריקאית בחדות גבוהה ( HDTV ) אשר אומצה בשנת 1996 על ידי ה CCF. כחלק מתקן השדור של ה ATSC (Advanced Television Systems Committee). על מאמצי פיתוח אלה קיבלה החברה ושותפות אחרות ב"ברית הפיתוח לחדות גבוהה" ( Digital HDTV Grand Alliance ) פרס אמי בשנת 7991.
המקלטים/מפענחים הראשונים בחדות גבוהה יצאו ממפעלי החברה בשנת 1999 יצאו לראשונה מקלטים עם ממירים מובנים לחדות גבוהה. ישווק צגי פלזמה ראשונים החל בשנת 1002.

התחרות העולמית וירידת המחירים של מוצרים מיובאים הביאה את החברה לחפש אחר שותפים איסטרטגיים. בנובמבר 1999 נרכשה החברה במלואה על ידי קונצרן LGE מדרום קוריאה.

הנקודה הישראלית : בסוף שנות השישים של המאה שעברה , מיד לאחר תחילת השידורים של הטלוויזיה הישראלית , הקים יהודי אמריקאי בשם רובינסון מפעל להרכת מקלטי טלוויזיה של זניט בירושלים. המפעל הרכיב מקלטי טלוויזיה בשחור לבן שנחשבו לאמינים במיוחד . המפעל נסגר באמצע שנות השבעים, לאחר שרובינסון שם קץ לחייו.
 

מודעות פרסום למקלטי Zenith. הקישו להגדלההשלט רחוק הראשון ( נכשל)

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners