נא להמתין להופעת התפריט


ולטר ברוך
אבי שיטת הצבע PAL
ראו גם אתר לזכרו
PAL COLOR LOGO

 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

טלפונקן Telefunken

בתחילת המאה התשע עשרה עסקו שתי חברות מתחרות בפיתוח טלגרף אלחוטי : קבוצת Slaby-Arco במימון חברת AEG , שנוסדה 1899 וקבוצת Braun-Siemens שייצגה את החברות Gesellschaft für drahtlose Telegraphie, System Prof. Braun ו Siemens & Halske GmbH. בהמלצת הקיסר וילהלם השני התמזגו שתי קבוצות וב 27 במאי 1903 הוקמה כ Gesellschaft für drahtlose Telegraphie GmbH כחברה משותפת של AG וסימנס למטרות טלגרפיה אלחוטית.( סימנס עזבה את השותפות בשנת 1491).
המנהל הראשון של החברה היה ד"ר גיאורג גראף פון ארקו שלזכותו נזקפו יותר ממאה פטנטים שונים. בין השאר הוא יזם את פיתוח המשדר המכאני בתדר גבוה ואת מד הגלים. ב 17 באפריל 1904 שונה שם החברה ל Telefunkenplatte GmbH. בנובמבר 1905 סיפקה טלפונקן שני משדרים לתחנת הרדיו Norddeich Radio . שנה לאחר מכן הושלמה ההרחבה של המשדר בתחנת Nauen וכעת היה לשדר שטח כיסוי של 300 קמ"ר ועוצמה מירבית של 10 קילוואט.
החברה החלה בפעילות מיסחרית ב 26 ביולי 1932 .ההון הראשוני הרשום של החברה היה 100,00 מרקים של הרייך. החברה בנתה תחנת רדיו בבנין שלה בברלין שעמד ב Tempelhofer Ufer 9 והפעילה אותה מספר חודשים לפני שתחנת הרדיו הרשמית הגרמנית הראשונה Deutsche Rundfunkverkehr נחנכה ב 29 באוקטובר 1932 . ההקפה העולמית של הגראף זפלין שנערכה 1926 בוצעה בעזרת משדרים , מקלטים וציוד רדיו דו-כיווני שסיפקה החברה.

במיסגרת תערוכת הרדיו שנערכה בברלין ב 31 באוקטובר 1928 הציגה החברה מקלט טלוויזיה על פי שיטת Karolus-Telefunken שכללה מערכת סריקה של סרט ( טלסינה ) באמצעות מקרן מכאו ( Mechau) יחד עם דיסק ניפקוב.

מאמר נוסף ותמונות על פיתוחי טלוויזיה בגרמניה קיראו כאן

אחד העובדים והמנהלים החשובים ביותר בחברה בין השנים 1919 - 1904 היה ד"ר הנס ברדוב, מי שנחשב בעיני רבים עד היום כאבי השדור המודרני. פרופ' ד"ר וולטר ברוך ( Bruch) ) פיתח את מצלמת הטלוויזיה האלקטרונית הראשונה בה הוא גם בה השתמש במישחקים האולימפיים שנערכו בברלין בשנת 1938.

ב 28 באוגוסט 1929 נחנכה תחנת הרדיו Zeesen וב 20 בדצמבר 1930 סיימה החברה לבנות החברה תחנת רדיו נוספת ב Mühlacker. בשנת 1935 ציידה טלפונקן את האיצטדיון האולימפי ואת הזירות במאיפלד וב Dietrich-Eckhardt בציוד אקוסטי-חשמלי לקראת המישחקים האולימפיים.

ב 1 באוגוסט 1936 הופעלה לראשונה מצלמת טלוויזיה אלקטרונית ( איקונוסקופ ) במהלך שדור חי בטלוויזיה .
טלפונקן דגם E-1. מהאוסף של Eckhard Etzold collection , גרמניה.

באוגוסט 1938 נחנך בשדור חי אולפן הטלוויזיה הכל-אלקטרוני הראשון של Deutsche Reichspost. המשדר, שפעל אז בגלים ארוכים, הותקן בהרצברג על ידי חברת Telefunken והחל לפעול ב 19 במאי 1939 בעוצמה של 500 ואט. זה היה גם משדר הטלוויזיה החזק ביותר שפעל אי פעם בגרמניה.

בתחילת 1939 החל יצור סידרתי של מקלטי טלוויזיה מדגם 1E ( מה שכונה "המקלט העממי" ) .היצור ההתחלתי השנתי המתוכנן עמד על 10,000 יחידות שנועדו כולן לשווק באיזור ברלין, שם כבר היה כיסוי מלא של משדר הטלוויזיה.
עם פרוץ המילחמה נפסק לחלוטין היצור לצרכים אזרחיים ובסך בכל יוצרו עד אז רק 50 מקלטים. מחיר המקלטים נקבע על 650 מרקים של הרייך. רק מקלטים בודדים מדגם זה שרדו עד היום.

ב 24 בספטמבר 1941 רכשה AEG מחצית מהמניות של Telefunken שבבעלות Siemens & Halske AG תמורת 20 מיליון מארקים של הרייך ובכך הפכה טלפונקן להיות חברה בבעלותה מלאה של AEG.

השיקום מחדש של Telefunken אחרי מילחמת השניה היה רצוף קשיים, מאחר וכל מתקני היצור של החברה נהרסו במהלך המילחמה או הוחרמו . בנוסף, גם עובדים רבים שהיו מנוסים בתהליכי יצור רבים ומורכבים נטשו את גרמניה והיגרו למדינות אחרות.
למרות הקשיים הרבים החל השיקום מחדש בגרמניה המערבית בברלין בשנת 1945 וכבר באותה שנה הוחל ביצור שפופרות ומשדרים.
היצור צבר תאוצה ובשנת 1953 כבר היו לחברה שישה מיפעלים בגרמניה ומיגוון המוצרים שיצא ממפעליה הלך והתרחב .

בשנות החמישים יצרה החברה מערכות תיקשורת לטווח ארוך, משדרי רדיו וטלוויזיה, מקלטי רדיו לצרכי ספנות ,מקלטים מיסחריים, מערכות ניווט והכוונה, מיתקני רדאר, מערכות רדיו ניידות ציוד מדידה, מקלטי רדיו ניידים, מערכות אלקטרו- אקוסטיות, מערכות מוסיקה ביתיות משולבות, רשמקולים, שפופרות רדיו, מקלטי רדיו וטלוויזיה ביתיים, שפופרות מיוחדות וגבישי קוורץ.

ב 4 בינואר 1955 שונה שם החברה ל Telefunken GmbH.
ב 1961 ביצעה תחנת הרדיו SFB- Sender Freies Berlin הזמנה ראשונה לאולפן רדיו לשדור בסטריאו.
טלפונקן צבעונית דגם 708 , 1967
המקלט הצבעוני הראשון ביצור סדרתי של החברה
מהאוסף של Eckhard Etzold collection , גרמניה.

למטה -הקלטה מ 1967, כולל פתיח הצבע הראשון של רשת ARD
בשנת 1956 הוצגה סדרה נסיונית ראשונה של מקלטי רדיו על בסיס שישה טרנזיסטורים.
ב 31 בדצמבר 1962 הגיש פרופ' ד"ר וולטר ברוך בקשה לרישום פטנט לשיטת שיטת "קידוד בזמן" בשם PAL שנועדה לשדורי טלוויזיה בצבעים.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ב 23 ביוני 1966 החליטה מועצת המנהלים של AEG לשלב את טלפונקן כחלק בלתי נפרד בחברה. הפעילויות העיסקיות של החברה הועברו לידי AEG ונמשכו מעתה תחת השם המשולב AEG-Telefunken.

ב 5 באוגוסט 1969 יצא ממפעלי החברה הרשמקול השני מיליון מדגם Magnetophon 204 TS וב 27 בינואר 1970 יצא ממפעליה מקלט הטלוויזיה השחור לבן העשרה מיליון. משבר האנרגיה העולמי בשנת 1974 נתן את אותותיו במכירות החברה שסבלו מהאטה. גם התחרות במחירים מצד חברות בינלאומיות (בעיקר מיפן ) החלה לפגוע במכירות. לעומת זאת המכירות לתחומים כמו תעשיית תיקשורת ותיקשורת תנועה היו במיטבן.

מודעה למקלט טלוויזיה בצבעים , 1971

ב 21 ביוני 1979 שונה שם ה חברה ל AEG-Telefunken Aktiengesellschaft.

ב 31 במרץ 1983 רכשה Thomson-Brandt S.A. הצרפתית 75% מהמניות של AEG-Telefunken בחברת Telefunken Fernseh und Rundfunk GmbH, כולל כל שלוחות החברה בגרמניה וברחבי העולם. יתרת המניות הועברו אליה ב 31 בינואר 1948.

פירוק החברה
בסתיו 1985 נכנסה Daimler-Benz AG שותפה בחברה ועשר שנים מאוחר יותר, בסתיו 1995 היא גם החליטה לפרק אותה מבחינה חוקית. יתרת הנכסים של החברה נמכרו לחברת EHG Electroholding GmbH.
בכך למעשה מסתיימת ההיסטוריה של החברה אבל לא של מותגיה השונים.
זכויות השמוש בשם ובמותג טלפונקן נימצאות כיום בידי חברת Telefunken Licenses GmbH שבבעלות חברת EHG Elektroholding GmbH מפרנקפורט שהיא גם היורשת החוקית של חברת Aktiengesellschaft AEG . חברת Licentia Patent-Verwaltungs GmbH מוכרת את זכויות השמוש במותגים השונים. הסימן המסחרי Telefunken ממשיך להיות רשום ב 118 מדינות אבל לא כבר מזמן לא מדובר בתוצרת גרמנית או בטכנולוגיה גרמנית כלשהיא.

מקלטי הטלוויזיה בשם Telefunken מיוצרים כיום בתורכיה על ידי חברת Profilo Telra.

מקלטי הטלוויזיה של טלפונקן הגיעו לישראל מיד עם תחילת השידורים בשנות השישים של המאה שעברה ונמכרו כאן שנים רבות . היבואן היה אלקטרו-ויסטה
מודעת פרסום למוצרי טלפונקן משנת 1968
 

לוגו משנת 1903


לוגו משנת 1926


חוברת הפרסום וההדרכה למקלט הטלוויזיה הראשון של החברה דגם 1E. הקישו על התמונות להגדלה.
     

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners