נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

שאוב-לורנץ Schaub-Lorenz / ITT Schaub-Lorenz

בסביבות 1870, קארל לורנץ (1844-1889) פתח חנות בברלין לייצור מוצרי תאורה חשמליים. החנות נכנסה לתחום הטלגרף בשנת 1880, אמצה את השם C. Lorenz Telegraphenbauanstalt .  בעקבות מותו של קרל לורנץ, החברה נרכשה בשנת 1890 על ידי איש עסקי  טקסטיל  בשם Robert Held  (1862-1924). הוא שמר על שם החברה המקורי   ואחיו של קארל, אלפרד לורנץ,  מונה למנהל הטכני. תחת הלד, החברה הפכה ספקית מרכזית של ציוד טלגרף ואיתות לחברת הרכבות הלאומית של גרמניה. בשנת 1893 הרחיב הלד את עסקי החברה  לשוק הטלפון על ידי קניית חברת  Lewart ובאמצעות רכישה זו הפכה החברה לספקית מכרזית של הדואר הגרמני.  מכונה כתיבה   בשנת 1898 נוסף קו ליצרו מכונות כתיבה , הפעילות התרחבה לערים נוספות בגרמניה ובשנת 1906 היא נרשמה למסחר בבורסה בשם   C. Lorenz AG .

בתחילת מלחמת העולם הראשונה,  גדלו מפעלי לורנץ   והעסיקו 3.000 כשהמפעלים הפכו לספק   עיקרי של הטלפון הצבאי הגרמני,  ציוד הטלגרף של והחברה נכנסה גם לתחום    האלחוט . לצורך זה נבנה בשנת 1918 מפעל רחב ידיים  במחוז טמפלהוף שבברלין . כאשר מלחמת העולם הראשון הסתיימה, לורנץ נאלצה לבצי צמצומים נרחבים ההיקף פעילותה ופנתה ליצור  מכשירי רדיו בינתיים, משדרים לתחנות רדיו   , מטוסים ומערכות תקשורת. בשנת 1919, ביוזמת לורנץ החלו שידורי רדיו  סדירים בגרמניה, והמקלט הביתי הראשון  מדגם  Liebhaber-Empfänger , הוצג בשנת 1923. לאורך שנות העשרים של המאה העשרים  התרכזה החברה ביצור שפופרות ריק ( ואקום)   ובתחום זה  הייתה למתחרה עיקרית של חברת טלפונקן.

לאחר מותו של הלד הפכו מניות השליטה בחברה לזמינות ונרכשו בשנת 1930 על ידי Standard Elektrizitätsgesellschaft שבבעלות  התאגיד האמריקאי הבינלאומי הטלפון והטלגרף (ITT ) . עם זאת, חברת  Lorenz המשיכה לפעול תחת שם זה  באופן עצמאי.   בשנת 1932, פיתחה החברה   סוג חדש של מערכת ניווט רדיו המוכרת ברחבי העולם ב"אלומת לורנץ".  בשנת 1935 רשמה החברה כפטנט את אנטנת ה ferrite   פטנט שאומצה בהמשך לקליטת שידורי רדיו במקלטים ביתיים.

כשגרמניה החלה בהכנות למלחמה נוספת, שבה חברת לורנץ להיות ספק מרכזי לכונת המלחמה הגרמנית   . ייצור של שפופרות רדיו לצבא הגרמני החל בשנת 1937ובהמשך גם מקלטי רדיו צבאיים . כל זה הביא לשמועות שלחברת  ITT האמריקאית היו   קשרים במפלגה הנאצית. עם תחילת מלחמת העולם כבר היתה החברה ספקית מרכזית של הצבא הגרמני , ותוך זמן קצר היצור התרחב למפעלים נוספים. בשנת 1940, רכשה לורנץ את מפעלי  C. Schaub Apparatebau GmbH שעסקו ביצור מוצרי חשמל  זולים.

המוצרים צבאיים של לורנץ במלחמת העולם השנייה כללו מערכות מכ"מ קרקעי ומוטס , מערכות רדיו דו כיווני, מקליטי חוטים, שפופרות רדיו, ו התקני תקשורת המאובטחים ביותר המוכרים בתור מכונת ההצפנה  לורנץ שהיתה מתקדמת בהרבה ממכונת האניגמה ושמשה רק את המפקדות המרכזיות של הפיקוד העליון הגרמני. לורנץ גם החזיקה ב  25% מהבעלות על  פוקה וולף, חברת המטוסים הגרמנית שבנתה כמה מזה מטוס הקרב המוצלחים ביותר שהיו בשימשו חיל האויר הגרמני הלופטוואפה  .  בזמן מלחמה, לורנץ, כמו חברות תעשייה גרמניות רבות אחרות, השתמשו באסירים שהגיעו ממחנות שבויים. בשיא המלחמה, עבדו במפעלי החברה כ 24.000 עובדים 12 מתקנים. מפעלים הגדולים ביותר היו בברלין, Plauen , Muhlhausen , וכן בסדנאות ומרתפים תת קרקעיים נרחבים  באזור האנובר.   נשים ממחנה הריכוז בוכנוטואלד שהיה  סמוך למפעל  ב  Muhlhausen  הועסקו בו בעבודת  פרך .

עם תום המלחמה בשנת 1948, חזרו מפעלי לורנץ לעבודה מחדש. חלק מהמפעלים נסגרו סופית , מפעלים שהיו באזור המזרחי הועברו בשלמותם לבריתה מועצות. . לורנץ העבירה את המטה למחוז Zuffenhausen של שטוטגרט. במהלך 1950,   לורנץ פתחה מחדש מספר מפעלים : ברלין, טמפלהוף (לשידורי רדיו ותקשורת מחקר);  Esslingen am Neckar (שפופרות רדיו), Landshut (מכונות חשמל, ציוד שידור ומערכות אותות), Pforzheim-1 (מחקר וסדנה לציוד שידור בקנה מידה קטן) , Pforzheim-2  (מפעל טלקס) ו  Schaub Pforzheim  (מקלטי רדיו וטלביזיה).
בשנת 1954, שם המותג של מכשירי רדיו וטלביזיה שונה לשאוב לורנץ .

בשנת 1958, C. Lorenz AG חדלה להתקיים כחברה עצמאית.
 ITT אירגנה מחדש את פעילותה בגרמניה על ידי מיזוג של Standard Elektrizitätsgesellschaft , Lorenz וחברות נוספות תחת שם חדש בגרמניה Standard Elektrik Lorenz  (או SEL ).

בשנת 1961, הפכה החברה לבעלת מניות עיקריות של חברת Graetz .
בשנת 1987, SEL , שכבר היתה  חברה מאוד מגוונת, התמזגה עם חברות צרפתיות Compagnie Generale d'Électricité ו Alcatel , וכל אלה מוזגו לחברה החדשה הידועה בפשטות Alcatel SEL AG.   
 כל הפעילות שהיתה בעבר של חברת Lorenz נמכרה בסופו של דבר    לקבוצת Nokia-Graetz GmbH.

בשנת 1987 נעשה נסיון נוסף להחזיר את קו היצור של פפורצהיים לפעולה על ידי שתוף פעולה עם סניו היפנית. הדבר נכשל.
בשנת 1988 מכרה ITT את חטיבת מוצרי הבידור הביתיים לחברת נוקיה , פינלנד.
בשנת 1996נמכרה חטיבת הפתוח של החברה לחברת Semitech הסינית המייצרת גם קו תחת השם AKAI ומותגים רבים אחרים.

בשנת 2006 רכשה חברת ELTA הגרמנית את זכויות השימוש במותג שאוב לורמץ עם תוכניות לקו יצור רחב של מוצרי בידור אלקטרוניים וקו ומוצרים "לבנים" לבית.


בשנת 1955 הופיע לראשונה שילוב השמות שאוב-לורנץ כשם מסחרי אחד


מודעה ישראלית מסוף שנות השישים
מודעה למקלט בצבעים משנת 1977
 1961© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners