נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

סלורה Salora

בקיבוץ כפר מסריק היה בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה מיפעל להרכבת מקלטי טלוויזיה בזכיון של של חברת סלורה.

בשנת 1928 הקימו Lauri Koskinen ו Fjalar Nordell את Nordell & Koskinen בעיירה סאלו, המרוחקת 50 ק"מ מהעיר טורקו. תחילה הם עסקו במיסחר כללי שכלל יבוא מכוניות , פטפונים ואחר כך החלו גם ליצר את מקלט הרדיו הראשון (דגם Sissi A3). באותה תקופה נפתחה תחנת הרדיו בלאהטי ובתוך שנתיים נמכרו בפינלנד 100,000 מקלטי רדיו. בשנת 1937 הם החלו למכור את מקלטי הרדיו תחת בשם Salora, קיצור של המילים Salo Radio וב 1945 שינו שם החברה ל Salora .
ב 1955 החלו שדורי הטלוויזיה בפינלנד ו ב 1958 החלה החברה להרכיב גם מקלטי טלוויזיה. בשנת 1963 פנה הצבא הפיני לסלורה בבקשה לפתח עבורו מכשיר טלפון אלחוטי חדש וMartti Juva ו Martti Juva פיתחו עבור הצבא שני דגמים בתוך שלושה חודשים . Martti Juva גם פיתח את מרבית הדגמים של מקלטי הרדיו והטלוויזיה של החברה. החברה החלה לייצר מכשירי רדיו אלחוט ופיתחה ויצרה מכשירים רבים . לאחר משבר האנרגיה בעקבות מילחמת יום כיפור בשנת 1973 חל גם משבר בחברה ורק הודות להסכם שיתוף פעולה עם NOKIA ניצלה חטיבת התיקשורת של סלורה מסגירה.
בשנת 1979 הקימו Nokia ו Salora חברה משותפת לתיקשורת רדיו אלחוטית בשם Mobira. רשת NMT הושקה בפינלנד 1981. רק מעטים בעולם האמינו בעתיד התקשורת הסלולרית כולל רבים מהעובדים של נוקיה. באמצע שנות השמונים חלה האצה בתחום וב 1988 רכשה Nokia את Mobira במלואה.

בשנת 1989 הוקמה חברת Betafon והחלה לשווק מכשירי טלפון סלולריים בשם Benefon.
Salora היא כיום אחד מהמותגים של חברת Finlux מפינלנד והיא ממשיכה לייצר ולשווק מקלטי טלוויזיה תחת שם זה וגם בשמות Finlux ו Luxor. אגב, גם מקלטי טלוויזיה Luxor, במקור משבדיה, יובאו לישראל בכמות מצומצמת בתחילת שנות השבעים.

מקלטי הטלוויזיה של סלורה הורכבו בישראל במיפעל שהוקם בקיבוץ כפר מסריק שפעל מאמצע השבעים ועד שנות השמונים. מסיבות של חוסר כדאיות כלכלית נפסק היצור בישראל בסוף שנות השמונים.
 
מתוך קטלוג החברה 1977
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners