נא להמתין להופעת התפריטמקס גרונדיג

 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Grundig גרונדיג , גרמניה

מייסד : מקס גרונדיג ( 1908-1989 )

ההיסטוריה של חברת גרונדיג מתחילה בשנת בשות השלושים, כשמקס גרונדיג פתח מעבדת חשמל ורדיו קטנה. במלחמת העולם השניה אחסן גרונדיג את הציוד במחסן בכפר קטן . מיד עם תום מלחמת העולם השניה הוא הוציא את הציוד והעביר אותו לעיירה בשם Fuerth והחל ליצר שנאים עבור מקלטי רדיו בחדרים ששכר לצורך כך .
בתוך שנה ( 1946) התרחבה פעילות היצור של גרונדיג באופן משמעותי והוא פנה לעירית פירט על מנת שזו תשכיר לו שטח פנוי שיאפשר להרחיב את פסי היצור .
בשנת 1947 הוקם המבנה הראשון בפירט, באתר ששמש עד אז פארק. גרונדיג, עדיין לא בן 40 שנה, שכר טכנאים מיומנים ,מתכננים ומנהלי עסקים מכל רחבי גרמניה וביחד הם הצליחו לבנות את המקלט הראשון עם מעגלים משולבים מדגם Heinzelmann .זה גם היה המוצר הראשון שהוטבע עליו השם Grundig .
בשנת 1948 כבר הורגש ביקוש ער למקלטי רדיו וגרונדיג הקים פסי יצור נוספים ומעבדת פתוח. באותה שנה השיקה החברה את מקלט הרדיו Weltklang היוקרתי שלה וכח האדם בחברה כבר הגיע ל 650 עובדים
בשנת 1949 יצא מפסי היצור של החברה המקלט ה 150 . באותה שנה גם נבנה אגף משרדים ומבנה יצור חדש בן שלוש קומות. החברה השיקה מקלט רדיו נייד ( חשמל וסוללות) בשם Grundig-Boy כשהמארז של המקלט יוצר בחברה עצמה .

בשנת 1950 הוציאה החברה לראשונה בגרמניה מקלטי רדיו שכללו טיונר בתחום ה FM (VHF). הוקם אולם יצור חדש עם קיבולת מירבית של אלף עובדים . שאותה שנה יצא מפס היצור של החברה מקלט הרדיו החצי מליון .
בשנת 1951 רכש גרונדיג את פסי היצור של חברת Lumophon שפעלה בנירנברג והחל ליצר שם את הרשמקול המפורסם של החברה . בתחום הטלוויזיה הקימה החברה משדר פרטי לצורכי בדיקות איכות שנועדו לסייע בפתוח עצמי של מקלטי טלוויזיה לקראת יצור המוני. ואכן, באותה שנה הציגה החברה את מקלט הטלוויזיה הראשון שלה בתערוכת חקלאית שנערכה בעיר פירט והודגם שידור טלוויזיה אלחוטי. עם העליה במכירות של כלי רכב פרטיים הוציאה החברה גם המקלט רדיו ראשון לרכב , דגם Grundig AS 248 .
בשנת 1952 הוקם מפעל חדש ליצור מקלטי טלוויזיה . באותה שנה היתה גרונדיג ליצרנית הגדולה ביותר באירופה של מקלטי רדיו עם מכירות של יותר ממליון מקלטים בשנה . החברה עסקה גם ביצור מכשירי מדידה שונים . הושק מקלט רדיו "כיס" בשם Boy Junior . הופיע הרשמקול העממי הראשון שעלה פחות מ 1,000 מרקים גרמניים . גרונדיג קבל את "צלב השירות הפדרלי" מממשלת גרמניה . החברה החל לבנות מעונות לעובדים והוקמה חברת שיכון למטרה זו בשם Grundig Wohnungsbau GmbH .
ב 1953 הציעה גרונדיג את מקלט הטלוויזיה הראשון בגרמניה שעלה פחות מ 1,000 מרקים. באותה שנה יצרה החברה מספר שיא של 100,000 מקלטי טלוויזיה.הוצע לראשונה רשמקול עם סלילים בקוטר 15 ס"מ ומצב של נגינה אחורה ( reverse) דגם TK 9 . הוצגה מצלמת הטלוויזיה הראשון מסוג Vidicon לצרכי מעקב ובקרה.
בשנת 1954 הציגה החברה לראשונה את הצליל ההיקפי בצורת רמקול צדדי שהותקן המקלטי רדיו ופטיפונים שולחניים.באותה שנה מכרה החברה שני מליון מקלטי רדיו בכל רחבי העולם . הוצג גם מכשיר ההכתבה הראשון Stenorette.
בשנת 1955 הפכה גרונדיג ליצרן הגדול בעולם של רשמקולים והפכה את תחום ההקלטות הביתיות לפופולרי במיוחד לאחר השקת הרשמקול הנייד מדגם TK 5 שעלה פחות מ 500 מרקים . הוקם פס יצור נוסף לרשמקולים והתפוקה השנתית ביצור רשמקולים הגיעה לכדי 700,000 יחידות. באותה שנה הוצגה גם מצלמת הטלוויזיה הזעירה הראשונה בעולם לצורך בקרת יצור של צינורות וקידוחים
בשנת 1956 השיקה Grundig שפופרת מסך חדשה מדגם E 88 C שכונתה "Wondertube" בזכות יכולת הקליטה ממרחק רב . הוצג רדיו על בסיס טרנזיסטורים בשם "Transistor Boy". בפסי היצור של החברה כבר היו 12,000 עובדים
בשנת 1957 רכש מקס גרונדיג את מניות השליטה בחברת Triumph-Werke שבנירנברג ובחברת Adler-Werke שבפרנקפורט ובכך הפך לאחד הגורמים המובילים בתחום המיכון המשרדי . מכונת הכתיבה האישית מדגם Gabriele שנמכרה במחיר חסר תקדים של 298 בלבד הפכה להיט וגם מכונת הכתיבה החשמלית Matura-electric היתה לספור הצלחה גדול . החברה הקימה בעיר ביירויט את מפעל ההרכבה הגדול בעולם ליצור רשמקולים . היצור הכולל כבר הגיע לחמש מליון יחידות של רשמקולים
בשנת 1958 הוצג רשמקול הסטריאו הראשון . בנירנברג הוקם מפעל מיוחד לפלסטיקה.
בשנת 1959 הוקם מפעל נוסף לרשמקולים בביירויט. הוצג הרשמקול הראשון שפעל על סוללות מדגם Niki SK , והרשמקול הראשון מונו-סטריאו ארבעה ערוצים . הוצגה מצלמת הטלוויזיה הקומפקטית הראשונה דגם FA 40 שכונתה "TV Eye". במפעלים כבר היו 26,000 עובדים וסך היצור הכולל הגיע ל 7 מליון יחידות.

בשנת 1960 הוצעו מקלטי טלוויזיה ראשונים עם שלט רחוק אולטראסוני . הושק מקלט הרדיו הזעיר ביותר בגרמניה מדגם Mini Boy ( במשקל 250 גרם , גלים בינוניים, 6 טרנזיסטורים, 104X65X27 מ"מ ) . חידושים נוספים באותה שנה : רשמקול על סוללות דגם TK 1 עם מהירות סרט קבועה (9.5 ס"מ בשניה) ומערכות מגבר+טיונר דגמים 6098 ו 6199 עם רמקולים חיצוניים . לאור העליה בביקוש למכשירי מדידה הוקם מפעל אלקטרוניקה חדש למטרה זו . הוקם מפעל הרכבה לרשמקולים בצפון אירלנד. קבוצת גרונדיג כבר מנתה d 30,000 עובדים, מתוכם 8,000 במפעל המקורי בפירט
בשנת 1961 החל לפעול מפעל האלקטרוניקה החדש של החברה בפאתי פירט .בשנה זו שוקה לראשונה מצלמת הטלוויזיה הראשונה הכל-טרנזיסטורית ומקלט הרדיו המטלטל Solo Boy שעלה פחות מ 100 מרקים וכן סדרה "40" של רשמקולים. באותה שנה השיקה החברה לראשונה גם מקלטי טלוויזיה ניידים .מספר היחידות שיצאו את מפעלי החברה הגיע ל 10 מליון.
בשנת 1962 נפתח המפעל החדיש והמשוכלל ביותר ליצור רשמקולים של החברה בנירנברג. הוצגה סדרה חדשה של דגמים מודולריים בתחום ה hi-fi .החברה החלה ביצור נסיוני של מקלטי טלוויזיה בחדות גבוהה עם 875 קווים לתמונה . מקלט רדיו עם גלים קצרים דגם Ocean Bo הוצא למכירה וכך גם רשמקול חדש מדגם TK 19 שהציע רמת הקלטה אוטומטית קבועה.
בשנת 1963 הוצג טיונר חדש דגם RT 50 היי-פיי ( עדיין על מנורות) ומגבר חדש מבוסס טרנזיסטורים שמשך תשומת לב רבה באותה תקופה . נעשו נסויים לשדר טלוויזיה בפס רחב באמצעות קוי טלפון . הושק מקלט רדיו לגלים קצרים דגם Elite Boy 203 L
בשנת 1964 הוצג פנקס אלקטרוני דגם EN 3 עם אפשרות של שתי הקלטות של 22 דקות כל אחת.
ב 1965 הוקם מפעל הרכבה בבראגה שבפורטוגל. הושק מקלט רדיו גלים קצרים דגם Satellit 205 עם רכיבים חדישים ביותר , מקלט רדיו מבוסס טרנזיסטורים דגם AS 40 ונגן קלטות אודיו לרכב מדגם AC 50 וגם רשקמול קלטות C 100 עם קלטות בפורמט DC . באותה שנה הציעה החברה לראשונה באירופה מניטורים לטלוויזיה מבוססי טרנזיסטורים בלבד ומכשיר הקלטה וידאו על סרט ברוחב אינץ' להקלטות בשחור לבן.
בשנת 1966 נמכרו ברחבי העולם 6.5 מליון מוצרים בשם גרונדיג . הושק רשמקול מדגם TK 245
ב 1967 הציגה החברה טיונר טרנזיסטורי חדש מדגם RTV 600,רשקמול קלטות דגם C 200 עם קלטות קומפקטיות ומכשיר הקלטה "כיס" דגם EN 7 . הוצג מכשיר הקלטה וידאו לסרט ברוחב אינץ' אחד שמאשפר הקלטות בצבע
בשנת 1968 מכרה החברה את החברות Triumph ו Adler לחברת Litton. ההכנסות מהמכירות נותבו להרחבת פסי היצור בתחוום האלקטרוניקה. בין השאר הוצג טיונר ה hi-fi הראשון באירופה עם איקווליזר ( דגם SV 140), מקליט הרדיו הראשון ,הרשמקול הראשון על C 201 FM עם קלטות קומפקטיות וטיונר לתחום FM ורדיו נייד עם FM דגם Stereo Concert Boy .כמו כן הודגמה מערכת שידור טלוויזיה בפס צר באמצעות קוי טלפון אשר איפשרה להקליט את השידור בצד השני ולהציגו בתוך דקה ממועד שידורו המקורי
בשנת 1969 נחנך מפעל חדש להרכבת מקלטי טלוויזיה ברוברטו שבאיטליה והטיונר ההי פיי הרבע מליון ירד מפסי היצור של החברה . הוצג טיונר היי פיי חדש דגם RT 100 שיחד עם טיונר היי פיי דגם SV 100 נחשב עד היום למוצר מעולה.

בשנת 1970 נחנך ברובע לאנגוואסר שבנירנברג מפעל להרכבת טלוויזיות צבעוניות .
בשנת 1971 נפתח מפעל הרכבה בקרויצפלד שבצרפת . השעון החשמלי הפופולרי מדגם Sono Clock הוצע לראשונה עם תצוגה דיגיטלית. החברה הציגה את מכשיר הוידאו הביתי הראשון שלה .
ב 1.4.1972 הפכה Grundig Werke GmbH לחברת מניות בע"מ . באותה שנה הוצגה סדרת מקלטי טלוויזיה חדשניים בשם "Super Color" על בסיס טרנזיסטורי מלא והרכבה מודולרית . באותה שנה החלה חברת פיליפס ההולנדית לקנות כמויות ענק של מניות של גרונדיג ובשנת 1993 היא הפכה למעשה לבעלת השליטה בחברה.
ב 1973 היו בחברה יותר מ 27,000 עובדים ונמכרו יותר מ 40 יחידות בכל רחבי העולם מאז נוסדה החברה . הושק מקלט טלוויזיה צבעוניים מטלטל ראשון והוצגו דגמים קוואדרופונים ראשונים ( RTV 1040 ו Studio 2040)
ב 1974 היה המחזור השנתי של פעילות החברה בכל העולם 1.75 מיליאד מארקים . בחברה היו יותר מ 31,000 עובדים במפעליה בכל רחבי העולם .
.
ב 1975 עלה סך כל המחזור לכדי 2.1 מיליארד מרקים ומספר העובדים ל 32,500.
1976 הוצגה מערכת שמע חדשה בשם Super Hi-Fi וכן הוצגה מערכת TS 1000 להקלטה מבוססת סלילים חצי-מקצועית . הוצגה מערכת הנחתת רעשים במקלטי רדיו למכוניות .המחזור צמח ל 2.37 מיליארד מרקים . במפעליה בחרה בגרמניה היו 22,500 עובדים ועוד 8,900 במפעלים בחו"ל.
ב 1977 נמשך הגידול בהכנסות ומוצגים דגמים חדשים של מכשירי הקלטה שונים
ב 1978 נפתח מפעל בנירנברג מפעל חדש להרכבת מכשירי וידאו . הושקו רמקולים דינמיים עם מגברים מובנים
ב 1979 הוצג פורמט וידאו חדש בשם Video 2000 עם קלטת מתהפכת ( ששווק במקביל גם כמוצר של פיליפס ההולנדית . הפורמט נכשל ) והוצג מקרן הוידאו הראשון בצבעים .הוחל בשיתוף פעולה בתחומים שונים עם חברת Philips

ב 8 בדצמבר 1989 נפטר מקס גרונדיג.

בשנת 1990 הציגה החברה את מקלט הטלוויזיה הראשון עם טיונר מובנה לקליטת שידורי מלווינים ( ST 70-574 SAT) . באותה שנה החלו Grundig ו Blaupunkt לשתף פעולה בתחום מקלטי הרדיו למכוניות .
ב 1992 נסגר פס היצור של מקלטי טלווזייה צבעוניים בפורטוגל. החברה מציגה את מערכת ההקלטה לוידאו ביתי מבוססת קוד המשוגר בעת השידור בשם ATS euro plus . החברה ממשיכה ליצר מקלטי טלווזייה ומדווחת שכל משלט החל משנת 1992 ידידותי לסביבה (חלק ניכר מהרכיבים ניתן למיחזור ).
בשנת 1994 החל שילוב של Dolby Surround עם Prologic בשלושה דגמי טלווזייה יוקרתיים של החברה .ב 1 באפריל מתבצע פיצול עסקי של פעילות החברה לשלוש חטיבות נפרדות. הפיצול נעשה למטרות הבראה. במסגרת זו נמכרים מפעלי החברה ברויצפלד שבצרפת ובקרדיף שבבריטניה. באותה שנה מציגה החברה את מקלט הרדיו הדיגיטלי קרקעי הראשון ( DAB ) דגם DCR 1000 DAB .

ב 1997 נפסקת השותפות העסקית בין גרונדיג לפיליפס.
מצבה הפיננסי של החברה מתחיל להדרדר בגלל תנודות כלכליות בשווקים בכל רחבי העולם שלא נצפו בזמן.

בשנת 2001 הגיעו הפסדי החברה לסכום שיא של 1.282 מיליארד יורו.

בסתיו 2002 מסרבים הבנקים הגרמניים להאריך את האשראי לחברה.

באפריל 2003 מגיע הרגע העצוב בתודלות החברה : היא הופכת לחדלת פרעון ומודיעה חברת גרונדיג על פשיטת רגל . מרבית קוי היצור של מוצרי צריכה נסגרים .

הודות למאמצים אדירים מצד כל הצדיים, כולל עובדי החברה עצמה ושיתוף פעולה מצד יצרנים זרים, מועבר היצור של מרבית מוצרי הצריכה לידי חברת Alba הבריטית ו Beko התורכית .

בגרמניה החברה ממשיכה בפעילותה בתחום המולטימדיה הממחושבת תחת השם Grundig Intermedia GmbH בנירנברג. חטיבה זו עוסקת בתחום הבידור הביתי, מחקר פתוח ושירותים . חטיבות נוספות של החברה שניצלו מפשיטת רגל הן Delphi Grundig ליצור מקלטי רדיו למכוניות , GSS ( חטיבת מוצרי קליטה מלווינים) והחטיבה העסקית GBS.

בשנת 2004 נמכרה מחצית חטיבת המולטימדיה של החברה היא בבעלות שמותפת של קונצרן BEKO התורכי ו ALBA הבריטית . בתחילת 2008 רכשה BEKO את מלוא הבעלות על כל החטיבה.

1946 : מקלט רדיו דגם Heinzelmann
 
1952 : רשמקול Reporter 500L


1951 : רדיו לרכב Autosuper 248
 

1953 : מקלט טלוויזיה דגם 6101952 : רשמקול Reporter 500L

1954: Stenorette S1956 : ConcertBoy עם FM

1958 : Pocket-Transistor-Boy1965 :רדיו עולמי דגם Satellit 205

1968 : מגבר סטריאו SV140 1971 : Sonoclock1973 : SuperColor 1510

1979 : וידאו בשיטת Video2000
Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

פרסומת לסדרת Megatron משנת 1985
 

הלוגו הראשון


הלוגו הנוכחי

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners