נא להמתין להופעת התפריטמקס גרץ

 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Graetz גרץ , גרמניה
Graetz & Ehrich


ב 2 בינואר 1986 הקימו אלברט גרץ ( שרברב אומן במיקצועו) ואמיל אריך ( מפיץ במיקצועו ) חברה בשם Lampen-Fabrik Ehrich & Graetz OHG (חברה ליצור מנורות אריך וגרץ ללא הגבלת עירבון ) בברלין. גרץ הקים את החברה על מנת לשים קץ, לדבריו, לעידן עששיות השמן הצמחי המיושנות של אותה תקופה ששמשו למאור ביתי ומישרדי. הוא התעתד להשיג זאת באמצעות עיצוב משופר שלהן. ואכן , הם החלו לייצר ביצור ושיווק שלושה דגמים של עששיות נפט מאווררות. בשנת 1989, זמן קצר לאחר שאריך פרש מהחברה, העביר גרץ את ניהולה לשני בניו, אדולף ומקס, שהחלו לנהל את החברה במרץ רב. מקס רכש במשך השנים ניסיון רב בטכנולוגיות חדשות של מנורות ואילו אחיו הצעיר אדולף היה מנוסה בתחום השיווק. בשנת 1899 עברה החברה למקום חדש ובאותה שנה היא כבר העסיקה 1,000 עובדים. מיפעלים נוספים הוקמו בארה"ב, בבריטניה ובצרפת. ב 9 בנובמבר 1911 העניק קיסר גרמניה עיטור כבוד לחברה על פועלה. בשנת 1905 השיק מקס פטנט חדש בשם Graetzin-Gasanzuender, מצת הגז של גרץ שאיפשר לראשונה להצית נורות גז ששמשו לתאורת רחוב ללא מגע יד אדם. בשנת 1908 הושקה נורת החשמל הראשונה בשם Esso. בשנת 1909 הושקה נורה המבוססת על פחם וגז שכונתה Graetzin-Licht ( אור גרץ ).
בשנת 1920 הוצגה לראשונה עששית ה Petromax המבוססת על נפט, אשר הפכה את מישפחת גרץ לעשירה ומפורסמת ברחבי העולם. המנורה הפכה ללהיט שמיוצר עד עצם היום הזה (בסין ,כמובן ). בשנת 1913 החלה החברה ליצר מוצרי חשמל ביתיים שונים ובשנות השלושים הוחל ביצור מקלטי רדיו שזכו למוניטין רב הודות לאיכותם הגבוהה. בשנת 1942 שונה שם החברה מ Ehrich und Graetz AG ל Graetz AG. באותה תקופה גם רכשה החברה את ADIA.  
החברה הגרמנית המיתחרה בתחום תנורי חימום והיא הפכה לחברה המובילה בעולם ביצור תנורי חימום באותה תקופה. בעיקבות השתלטות ברית המועצות על השטחים המזרחיים גרמניה בתום מילחמת העולם השניה איבדה משפחת גרץ את כל נכסיה לאחר, שמפעליה במיזרח ברלין הוחרמו על ידי שילטונות הכיבוש.

בשנת 1947 הקימו האחים, ביחד עם שלושה עובדים, מיפעל חדש באתר נטוש באלטנה שבווסטפליה ,במערב גרמניה. החברה הוקמה מחדש גם מבחינה כספית לאחר שגוייס כסף מהציבור והיא ניקראה מעתה Graetz KG. מיפעלי AG Graetz המוחרמים על ידי הסובייטים המשיכו לפעול במקביל בגרמניה המיזרחית. בשנת 1948 שונה שם המיפעל המיזרח גרמנית ל VEB Graetz Werk וב 1950 שונה השם שוב ל VEB Fernmeldetechnik Treptow. אז עבר המיפעל המיזרחי ליצור מוצרי תקשורת.
גם במיפעל המערבי נמשך יצור הנורות והתנורים שיועדו ברובם ליצוא.

לקראת סוף שנות החמישים החלה החברה להתרכז במוצרי אלקטרוניקה. בשנות החמישים עבדו במיפעלי הרדיו הטלוויזיה של גרץ כ 5,000 עובדים. בשנת 1969, בלא שהיו לו יורשים טבעיים, מכר אריך גרץ 74.5% מ Graetz KG מהחברה לחברת ITT / SEL ( Standard- Elektronik-Lorenz AG ). זו מכרה לאחר מכן את אחזקותיה ל Nokia, פינלנד.

בשנות השבעים הועבר קו יצור המנורות לסין.
בתחום האלקטרוניקה הבידורית גרץ היא כיום בעיקר שם מסחרי בלי כל קשר עם למורשת הגרמנית המקורית של החברה
מתוך קטלוג למקלטי רדיו ניידים, 1955
דגם F-2, תחילת שנות החמישים של המאה הקודמת

מתוך פרוספקט , 1953
מודעה למקלט טלוויזיה בצבעים , 1969
 
© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners