נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

חברות ותיקות : AIWA ,יפן

Aiwa Co Ltd היא יצרנית מובילה של מוצרי אודיו, כולל אוזניות סטריאופונית, מערכות סטריאו ממוזערות, מערכות סטריאו ניידות, נגני מינידיסק, תקליטורים וקלטות ומערכות שמע לרכב. קרוב ל 865 מהכנסות החברה מקורן במוצרי אודיו . החברה גם מיצרת מוצרי וידאו כמו מכשירי וידאו, מקלטי טלוויזיה צבעוניים, נגני DVD ומקלטים לקליטת שידורים מלווינים ועוד. חטיבת מוצרי הוידאו מייצרת 12% מהכנסות החברה . בתחום המוצרים האחרים עוסקת Aiwa ביצור מכשירים היקפיים לתחום המחשבים כמו מודמים, תאמים למסופים ורמקולים ומוצרי איכות סביבה כמו מכשירים לטיהור אויר ומכשירי לחות . כ 89% מכלל היצור נעשה כיום מחוץ ליפן עם דגש רב על מדינותב הן כוח העבדוה זול במיוחד כלומר, מדינות בדרום מזרח אסיה כמו סינגפור, מלזיה ואינדונזיה. החברה נשענת בעיקר על הכנסות ממיכרות מוצריה ברחבי העולם ו 80% מההכנסות מקורן במכירות מחוץ ליפן מתוכן 43% בצפון אמריקה דרום אמריקה, 25% באירופה והשאר באזורים אחרים. למרות שבאופן רשמי החברה מסונפת לחברת Sony Corporation, המחזיקה ב 50.6% מהבעלות ממשיכה Aiwa לפעול באופן עצמאי ואף להתחרות בשווקים מסוימים ישירות במוצרים של Sony.

היסטוריה של החברה

ההתחלות של Aiwa לא משמ ידועות עד תומן . החבה נוסדה בחודש יוני 1951 בתור AIKO Denki Sangyo Co., Ltd כיצרנית של מיקרופונים . בחדוש יוני 1958 החלו מניות החברה להסחר בבורסה ביפן. שם החברה שונה ל Aiwa Co., Ltd בחודש אוקטובר 1959. בשנת 1960 נפתח מפעל חדש באוטסונומייה (Utsunomiya) , עיר המרוחקת כ 60 ק"מ מטוקיו .מניית החברה נכנסה למסחר ברשימה השניה של בורסת טוקיו באוקטובר 1961 .

נקודת מפנה בהתפתחות החברה נרשמה בחודש פברואר 1964 כש Aiwa הציגה את רשמקולה קלטות הראשון שלה מדגם TP-707.בשנים שלאחר מכן יהפוך יצור נגני קלטות על כל סוגיהם לקו היצור המרכזי של החברה וכך גם יהיה עד לסוף שנות השבעים של המאה שעברה. בחודש פברואר 1967 הקימה Aiwa מפעל נוסף ב איווטה (Iwate). בשנת 1969 רכשה חברת Sony Corporation את השליטה ב Aiwa, שהפכה לחברה מסונפת Sony. עם זאת ,Aiwa המשיכה לפעול גם בהמשך באופן עצמאי כמעט לחלוטין וגם מניותיה המשיכו להסחר בנפרד בבורסה.

בשנות השבעים פעלה החברה רבות להעמקת המכירות ברחבי העולם .בשלהי שנות השבעים הוקמה בהונג קונג שותפות בשם Aiwa/Dransfield & Co., Ltd. החברה הציבה את מדינות המזרח התיכון במוקד יעד מכירותיה באותה תקופה והקימה שותפות לשם כך בלבנון חברה בשם A d Aiwa Sales & Service Co. בעקבות משבר הדלק העולמי שבא בעקבותיה מלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשלהי אותה שנה הפך השוק המזרח תיכוני אפילו אטרקטיבי יותר לחברה בשל המשבר הכלכלי במכירותש פקד את העולם באותן שנים ,במיוחד באירופה ובארצות הברית . באמצע שנות השבעים כבר תפשה 30% מכלל המכירות של מכשירי הקלטה מבוססי קלטות במזרח התיכון . Aiwa גם נכנסה מודם יחסית לתחום היצור במדינות מחוץ יפן כשהקימה בסינגפור מפעל בשנת 1974. בשנת 1975 נפתח מפעל נוסף של Aiwa ב Utsunomiya ( יפן) ואז כבר נסחרו מניותיה הרשימה הראשונה בבורסה של טוקיו .

בשלהי שנות ה 1970 הפסיק המזרח התיכון להיות שוק אטרקטיבי עבור החברה בשל הגברת התחרות מצד חברות אחרות וחוסר היציבות הפוליטית באזור. Aiwa החליטה לצמצם את תלותה המסחרית במזרח התיכון והחלה להתמד בצפון אמריקה . בין השנים 1976 ל 1978 הקימה החברה נציגויות מכירה בבריטניה, גרמניה וארצות הברית ובסוף אותו עשור כבר תפשו מכירות החברה באירופה ובצפון אמריקה כ 65% מכלל היצוא של החברה . באותה תקופה החלה החברה ליצר כם מיני מערכות סטריאו שהפכו פופולאריות והתבלטו בזכות הצגים הדיגיטליים שלהן ובקומפקטיות . באותה תקופה גם מכרה החברה מגברים יוקרתיים יותר, טיונרים ומערכות סטריאו בגודל מלא ורכיבי אודיו נוספים.

Get the Flash Player to see this player.


באמצע שנות השמונים נכנסה החברה לתחום "חם" חדש והוא יצור אוזניות סטריאופוניות (שנעשו מבוקשות במיוחד בעקבות ההצלחה המטאורית של נגן ה Walkman שלSony ) . על מנת להתקרב לשווקים הרווחיים ביותר גם מבחינת יצור נפתח בספטמבר 1980 פתחה מפעל הרכבה של החברה גם בדרום ויילס.
סוף שנות השמונים - החברה ניצלת מפשיטת רגל

בשנת 1981 נכנסה Aiwa לתחום הוידאו לראשונה בתולדותיה והחלה ביצור מכשירי הקלטה מבוססי קלטות במפעלה שביפ . אך לרוע מזלה, בחרה Aiwa ליציר מכשיריםה מתאימים לסטנדרד של החברה האם Sony בשיטת Betamax . כידוע, מרות עליונותה הטכנולוגית הפסידה שיטת Betamax את השוק לטובת VHS של JVC שהפך לתקן המוביל בתחום בכל העולם בתוך שנים ספורות. בנוסף לכך סבלה החברה מתחרות קשה מבית מצד חברות אחרות בתחום מוצרי הצריכה הבידוריים ועל כך יש להוסיף את הין היפני שהיה חזק מדי באותה תקופה , מה שהפך את המוצרים שיוצרו במפעלים היפניים יקרים מאוד ליצוא לרחבי העולם . בשנה שהסתיימה בחודש נובמבר 1986 רשמה Aiwa הפסדים לראשונה זה שמונה שנים ובשל כך לא שלמה דיבידנדים לבעלי המניות לראשונה זה 14 שנה . Aiwa עמדה למעשה על סף פשיטת רגל . אפילו ההשקה של מכשיר ההקלטה הדייגטלי הראשון שלה מבוס קלטות (DAT) בחודש מרץ 1987 לא ניבאה טובות. למרות שה DAT נתפש ץתחילה כאיום לתעשיית התקליטורים שהחלה לפרוח באותה תקופה בגלל שהקלטות אפשרו גם הקלטה ולא רק השמעה , הטכנולוגיה מעולם לא תפשה את הציבור הרחב.

על מנת לסייע ל Aiwa להיחלץ מהמשבר שלחה SONY את הג'ימי אונוקי שמונה לתפקיד ממלא מקום נשיא AIWA וסייע בארגון מחדש של החברה . בין השאר הוחלט ב Aiwa על צמצום כוח העבודה באמצעות פרישה מוקדמת מרצון ובסופו קטנה מצבת העובדים מ 3,100 ב 1985 ל 1,300 ב 1988. החברה גם מיזגה ואיחדה את כל משרדיה למרכז אחד בטוקיו . שלושה מפעלים שולבו למפעל אחד והמרכז לאוטסונומייה הפך למרכז טכנולוגיה בתחילת 1989.

בנוסף, בשל מטבע יפני חזק ( מדי) הולחט להעביר את מרבית היצור למדינות אחרות . היצור במפעלים בויילס ובסנגפור הוגדל. המפעל בויילס הורחב במרץ 1989 ובסינגפור נוספו ל Aiwa added שני מפעלים חדשים . באמצעות התוספות הללו באותה שנה כבר הגיעה רמת היצור של החבר הבמפעליה למחצית מכלל המוצרים השנתית . בתחילת שנות התשעים פתחה חברה מפעל במלזיה והיצור החוץ-יפני כבר הגיע ל 80% . Aiwa rחזרה לרווחיות בתחילת שנות התשעים ( ואף שבה לשלם דיבידנדים ) . מרבית ההצלחה מיוחסת לאונוקי שהתמנה בשנת 1989 לנשיא החברה.

שנות התשעים ועד ימינו

בתחילת שנות התשעים של המאה שעברה גדל מספר מוצרי החברה . באמצע שנת 1993 רכשה Aiwa את השליטה על חברת Core International Inc.,יצרנית אמריקאית של מוצרים היקפיים למחשבים. החברה החלה ליצר -וזכתה להצלחה רבה- מקלטי טלוויזיה משולבים עם מכשירי וידאו .

בעוד מתחרות רבות שלה נאבקו בשל ההשפעות של המשבר הכלכלי היפני של שנות התשעים נותרה Aiwa רווחית במשך מרבית העשור האחרון של המאה העשרים . היא המשיכה להתמקד בהתעקת פסי יצור למדינות בהן כוח העבודה זול יותר ובשנת 1999 כבר 90% מכלל המוצרין יוצרו מחוץ לגבולות יפן .

בשלהי העשור האחרון של המאה שעברה התמקדה החברה ביצור מערכות מיני ותפשה כ 30% מכלל השוק העולמי בתחום זה ובארצות הברית לבדה כ 50% ממנו . בעוד החברה ממשיכה להתמקד בתחוםה אודיו היה כבר ברור, שהתחום לא יוכל להיות בעתדי העיסוק היחיד שלה והחברה החלה להכנס לתחום מוצרי ם היקפיים לתעשיית המחשבים כמו מודמים Aומתאמים למסופים ; כמו כן הוגדל המיקוד על יצור מקלטי טלוויזיה עם מסכים קטנים יותר ( 14 עד 21 אינצ'ים שכונו "מקלטים אישיים") , ממירים דיגיטליים לקליטת לווינים ונגני מיני דיסק (MD) .

החל בשנת 1997 החלה החברה להכנס ברחבי העולם לתחום מערכות האודיו למכוניות , תחילה בשוק האמריקאי ואחר כך באירופה ובדרום אמריקה.

Aiwa ממשיכה עדיין להתמקד בתחום האודיו אך נראה שלטווח הרחוק היא מתחילה נוע בכיוונים אחרים חדשים המתאימים יותר למאה העשרים , ביניהם מוצרי צריכה אלקטרוניים אחרים וכמובן מחשבים אישיים וכל מה שסביבם.
 

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners