נא להמתין להופעת התפריט 
היסטוריה של השידור
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

ערוצי טלוויזיה ברחבי העולם

METV - MIDDLE EAST TELEVISION

METV , המוכר בעברית כ " ערוץ המזרח התיכון" הוא, למעשה, ערוץ טלוויזיה מסיונרי אמריקאי השייך לחברת LeSEA Broadcasting אבל ראשיתו ביוזמה נוצרית אחרת. הערוץ הוקם בשנת 1982 על ידי ג'ורג' אוטיס, שהקים בין השאר את High Adventure Ministries ותחנת הרדיו העולמית Voice of Hope.הערוץ הוקם כתמיכה מורלית ודתית של הקבוצה הנוצרית בתושבי דרום לבנון הנוצרים, אשר חברו לישראל בתקופת מלחמת האזרחים בלבנון שנמשכה שנים רבות.
אוטיס הציב בסמוך לגדר הגבול שבין ישראל ללבנון ניידת שידור ששידרה בתדר קרקעי ( VHF 12) . השידורם נקלטו אז היטב במרבית חלקי ישראל, לבנון, סוריה וצפון ירדן. לערוץ היו בתקופה מסויימת אולפני שידור במארג' עיון. הניידת עצמה סבלה לא פעם מפגיעות ישירות אבל השידורים כמעט אף פעם לא פסקו ליותר משעות ספורות. בתקופה בה היה בישראל רק ערוץ טלויזיה בודד, היה ערוץ המזרח התיכון אלטרנטיבה דלה אך זמינה לתוכניות נוספות ובעיקר זכור בזכות תוכניות הפוטבול ששידר בשנותיו האחרונות בלבנון ( וגם כיום, מאולפניו שבלימסול,קפריסין) אשר היוו ( ועדיין מהווים עבור הקהל הישראלי) את האטרקציה העיקרית שלו .
בשלב מסויים ניסו יזמים ישראליים לשתף פעולה עם הערוץ ולהפוך אותו לערוץ מסחרי כאילו -ישראלי . הם הפיקו ערוץ מקביל ונפרד שיועד אך ורק לישראל וכונה "USA1" באמצעותו הם ניסו לשדר תוכניות בעברית ואף לשלב פרסומות ישראליות . לאחר איומים מצד גורמים ישראליים, ביניהם המועצה לשידורי כבלים ולווין, ,ששידורי הערוץ יופסקו ולא יועברו יותר בכבלים, היוזמה בוטלה.

עם נסיגת צה"ל מדרום לבנון התפנה צוות התחנה גם הוא ברגע האחרון מהאזור ושידורי הערוץ נפסקו למספר שבועות. בהמשך קיבלה התחנה היתר לפעול ולשדר מתחומי קפריסין אך הפעם כבר לא ניתן היה לבצע שידורים קרקעיים , הן בגלל המרחק והן בגלל הסיטואציה הפוליטית-גיאוגרפית החדשה . הערוץ עבר להפצה לווינית באמצעות הלווין הישראלי AMOS.

בזכות השידור הלוויני גדלה באופן ניכר תפוצת שידורי הערוץ, אם כי לא ידוע מה למעשה הפופולריות האמיתית שלו ברחבי המזרח התיכון .
עם המעבר לקפריסין הושק ערוץ טלוויזיה נוסף בשם FETV - Far EAst TV המשדר אף הוא באמצעות הלווין AMOS .

אודות קבוצת LESEA

הקבוצה הוקמה על ידי לסטר סמראל ( בתמונה) בארה"ב . סמראל היה נוצרי אדוק שקיבל , שלדבריו, ציווי אלוהי להקים ולהפעיל תחנות טלוויזיה ורדיו כך "שניתן יהיה להפיץ את הקול הנוצרי מבלי שניתן יהיה להשתיקו " . נגלתה לו העובדה, שיגיע יום בו לא ניתן יהיה להפיץ את האמונה הנוצרית באמצעות חברות שידור וכי אלה לא יתירו לרכוש זמן אויר לתוכניות כאלה. גם כיום, כך לדברי החברה, מסרבות תחנות שידור רבות בארה"ב לקבל לשידור תוכניות דת נוצריות אפילו בשעות הבוקר של יום ראשון. חברת LeSEA Broadcasting מפעילה 11 ערוצי טלוויזיה בארה"ב ומחוצה לה.
 


אתר הערוץ
חברת LESEA

© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners