נא להמתין להופעת התפריט

 
טלוויזיה בהפרדה גבוהה HDTV
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

מה היא טלוויזיה בהפרדה גבוהה ?

טלוויזיה בהפרדה גבוהה HDTV - high definition television נותנת לנו תמונה באיכות משופרת עם דיוק פרטים של עד פי ארבעה מזה שאנו מכירים בטלוויזיה בהפרדה רגילה SDTV - standard definition television הנפוצה כיום. באופן פשטני ניתן לאמר, שהתמונה עוברת מאיכות "בינונת - טובה" ל "מעולה". התמונה ופס הקול הופכים ספרתיים (דיגיטליים ) לחלוטין, חל שיפור משמעותי פס הקול המסופק לצופים והוא מועצם באמצעות ערוצי שמע רבים ( צליל היקפי ).
לפניכם סרטון של רשת TEN האוסטרלית המסביר בפשטות את יתרונות השידורים בפורמט החדש.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


כיום קיימים שני תיקני שדור עיקריים בהפרדה גבוהה המוכרים כ 1080i ו 720p . מיספרים אלה מתייחסים למספר הקווים האופקיים שבכל תמונה ( frame) ) . מכאן, שבאות שידור מסוג 1080i יש למעשה 1,080 קווים בכל תמונה ואילו באות שידור 720p יש רק 720 קווים בכל תמונה . ה 'i' וה 'p' מתייחסים לסוג האות - אם הוא מסוג progressive ( מתקדם) או interlaced ( משולב) . באות שדור מסוג interlaced , כל הקווים הזוגיים משודרים במנה (batch ) אחת ולאחר מכן משודרים כל הקווים הלא-זוגיים. בשיטת interlacing , לעומת זאת , מצומצם רוחב הפס הנחוץ להעברת אות השדור ומכאן שבשדור בשיטה זו ניתן להגדיל את מספר הערוצים, תוך שמירה על איכות גבוהה של התמונה המתקבלת.
שדורי טלוויזיה אנלוגיים בצבעים בשיטה הגרמנית PAL - Phase Alternating Line ( הנהוגה גם בישראל ) מבוצעים למעשה בשיטת 526i. מכאן, שבשיטת 1080i מוקלטים רק 540 על ידי המצלמה ומשודרים ברגע מסויים. לאחר מכן, הם מורכבים מחדש בזמן השדור. באות שדור מסוג progressive כל הקווים במיסגרת בודדת משודרים בבת אחת ברציפות. מכאן, שבשיטת 720p כל 720 הקוים מוקלטים ומשודרים ברציפות. מכיוון שבשדורים בהפרדה גבוהה מדובר בתמונה בפורמט מסך רחב (המוכר כ 16:9 או widescreen ) אזי יהיו לנו 1920=16/9X1080 פיקסלים אופקיים באות שדור מסוג 1080i מה שנותן רזולוציה של ( הפרדה ) 1920x1080. בדומה, באות שדור מסוג 720p יתקבלו 720X16/9 = 1280 פיקסלים אופקיים אשר יתנו רזולוציה של 1280x720.


לגבי הבדלים ויתרונות של שיטת i על p ישנה כיום הסכמה לגבי העובדות הבאות:
- קל יותר לבצע דחיסה דיגיטלית בשיטת p , מה שמאפשר לשדר בקצב ביטים נמוך יותר
- המצב הטוב ביותר לתכנים מרובי תנועה הוא 720P50, סריקה מסוג interlaced עשויה להביא למצב בו נראים ארטיפקטים בתמונה בעת שידור תנועה מהירה כצופים בהם בצגי הפועלים בשיטת הסריקה הפרוגרסיבית ( כמו פלזמה ו LCD )
- סריקה מסוג 720P50 pנותנת בסך הכל הרבה פחות ארטיפקטים בתמונה לעומת סריקהה מסוג 1080i
  אירופה : 1080i או 720p ?
לגבי הויכוח הניטש בין 720p ל 1080i אומרים מומחים המכירים את הנושא מקרוב, שהמירוץ להשיק באירופה שידורים בשיטת 720p ויהי מה ולא להמתין עד שיהיה די ספקטרום לשדר ב 1080i הוא בחירה גרועה . לדעתם, שידור ב 720p יגרום לצרכנים פוטנציאליים רבים לתהות האם קיים בכלל יתרון בשידורים בהפרדה גבוהה לעומת המצב כיום (בשידור ספרתי בכבלים, בלווין או קרקעי). הדבר נכון במיוחד לגבי המצב באירופה, שם נהוג שידור עם 625 קווים בתמונה ( אנלוגי PAL ) לעומת השיטה האמריקאית NSTC בה יש רק 525 קווים לתמונה וההבדל בין שידור אנלוגי וספרתי מקלט NTSC בולט מאוד לעומת זה של חדות גבוהה. בנוסף מזכירים יודעי דבר, שהתחרות על חדות גבוהה תגיע ממש בקרוב מכיוונים אחרים : תקליטורי DVD בהפרדה גבוהה ומכשירי המשחקים החדישים ביותר שיתמכו בפורמט 1080i. מומחים אומרים, שעצירה בפורמט 720 תיטול את העוקץ והיתרון משידורים בהפרדה גבוהה ועלולה להרחיק את הצופים מהחנויות וממעבר לפורמט החדש לפרק זמן ממושך.
אגב, בחבילת הלווין הבריטית BSkyB הוחלט להשיק אתה שידורים בשתי השיטות, כשלכל ערוץ נקבע פורמט לפי אופי התכנים המשודרים בו.

עולם אחר של הפרדה גבוהה - HiVision ו Super HiVision

יפן היא חלוצת השידורים בהפרדה גבוהה בעולם והתקן המקומי מכונה Hi-Vision. עבודות הפיתוח לתקן ( עדיין בתקופה ה"רק-אנלוגית" ) החלו בשנת 1964 ובשנת 1982 כבר החלו להפיק תוכניות בתקן החדש.
השידורים הרשמיים נחנכו בשנת 1988 וכללו שידורים ישירים של המשחקים האולימפיים שנערכו אז בסיאול שבדרום קוריאה . בשנת 1991 החלו שידורים סדירים יומיים של שמונה שעות. במרץ 2000 הכריז ארגון התקשורת הבינלאומי ITU - International Telecommunication Union על התקן היפני כתקן אולפנים בינלאומי . בדצמבר 2000 הופעלו לרשונה ביפן שידורי טלוויזיה דיגיטליים באמצעות לווינים ישירים לבתים ורשות הטלווזיה היפנית הציבורית NHK השיקה ערוץ ראשון בהפרדה גבוהה.

במהלך 2005 , במסגרת התערוכה העולמית שנערכה באאיצ'י שביפן הודגמה לראשונה בציבור השיטה האמורה להעלות את השידורים בהפרדה גבוהה מדרגה נוספת : שיטת Super Hi-vision או Ultra High Definition Video הכוללת 4000 קווי סריקה . השיטה הודגמה באירופה לראשונה במסגרת תערוכת IBC שנערכה באמסטרדם בחודש ספטמבר 2006. השיטה החדשה , שנמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים מיועדת, לפחות בשלב ראשון, לשימושים תעשייתיים בלבד ומסחריים ולא לשימשו אישי-ביתי . עיקרי השיטה החדשה :
רזולוציה : 7,680X4,320 פיקסלים ( יחסי מסך : 16:9) כ 33 מגהפיקסל
קצב תמונות : 60 בשניה
מערכת קול : 22.2 ערוצים ( 9 מעל גובה האוזן, 10 בגובה האוזן, 3 מתחת לגובה האוזן ושניים עבור אפקטים בתדרים נמוכים)
רוחב פס : 21 GHz , 600 MHz, 500~6600 Mbit/s bandwidth
© אתר החדשות הישראלי היחיד בתחום שידורי טלוויזיה ורדיו בלווינים , ערוצים בלווינים, שידורי טלוויזיה בחדות גבוהה HDTV בלווינים - Satellite Television and Radio , HDTV and IPTV News

הצטרפו לעדכן החדשות
ביטול מנוי לעדכן האתר
שילחו מידע חדשותי
חדשות ועידכונים
עידכוני ערוצים בלווינים channels updates on satellites
חדשות המזרח התיכון
Newsletter
עדכן האתר
הכל על לווינים
מידע בסיסי למתחיל ולמתעניין בנושא לווינים
כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת לווינים
לווינים ושיגורים
הכל על לווינים
חברות לווינים
טלפורטים
פוסטרים של שיגורים
חברות לשיגור לווינים
מדריך שיגורים מתוכננים


ערוצים וחבילות
ערוצים ותוכניות
חבילות ערוצים בתשלום בלווינים
שידורים בהפרדה גבוהה HDTV
ערוצים ישראליים בלווינים
israeli TV and radio via satellite
ציוד והתקנה
חדשות ציוד
יצרני ציוד קליטה
חישובים להתקנת ציוד קליטה מלווינים
הצלחת שלי - קוראים כותבים ומספרים
מתקיני ציוד קליטה מלווינים בישראל
חנויות לציוד קליטה מלווינים בישראל
היסטוריה ונוסטלגיה
תולדות התקשורת המשודרת בישראל ובעולם
היסטוריה של השידור והטלוויזיה בוידאו

קישורים
בניה ושיגור לווינים
תקינה ורגולאציה בעולם
טלפורטים
אינטרנט לוויני
חנויות ציוד באינטרנט
תערוכות מקצועיות
פורומים ואתרים בנושאי לווינים וקולנוע ביתי

אתרים נוספים
GoDigital : שידורים דיגיטאליים קרקעיים - רדיו וטלוויזיה : DVB-T, DVB-H, DMB , DAB ו +DAB
Newsletter
עדכן האתר
אודות האתר
contact us קשר
advertise פרסום

תנאי שימוש
about trademarks used in this site
קידום אתרים SEO