נא להמתין להופעת התפריט 
כתבות ומאמרים
הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

Duolabs Qbox One
יצרן : Duolabs, איטליה

פורסם לראשונה ב digital-sat.it . בהיתר מיוחד ל satil.com . פרסום מקורי
אוקטובר, 2008


הממירים הדיגיטליים הראשונים מבוססי Linux הגיעו כולם מגרמניה. תחילה היה זה ה DBOX ואחר כך הגיעו ה Dream Box של חברת DreamMultimedia.  החל משנת 2003 ייצאו הגרמנים את ה"קופסאות" האלה לכל רחבי אירופה . ה"קופסאות" היו קצת קשות לשימוש עבור חובבי הלווין המסורתיים, שנתקלו לראשונה בצורך להתמודד עם מושגים איתם לא היה להם כלל ידע קודם בממירים הרגילים, כמו למשל : כתובות ip, ראוטר , ethernet, plugin, image …ומונחים ומילים אחרות הקשורות בעולם המחשבים. היום ניתן לומר, שסוגים אלה של ממירים תפשו מקום של כבוד ויצרו תחום משלהם בשוק ולצד ה DreamBox הולכת ומתייצבת שורה הולכת וגדלה של "שיבוטים" “במחירים נוחים יותר מהמוצרים ה"מקוריים". למעשה, כמעט כל יצרן של ממירי לווין כולל כיום בקטלוג שלו ממיר מבוסס Linux, בדרך כלל עם תכונות סטנדרד ומתוגברות , ביחס לתכונות הבסיסיות שהוצעו במקור על ידי מערכת ההפעלה Enigma ושמעולם לא שונו באופן רדיקלי בתכונותיה על ידי יצרן כלשהוא .

את ה Qbox-One, המיוצר כולו על ידי חברת DUOLABS האיטלקית , אפשר להגדיר כיום בבהחלט כ "מעל כולם" בהתייחס למגוון הממירים הלוויניים מבוססי Linux עם מערכת הפעלה Enigma וזאת, הודות לתכונות הנוספות שלו. סיכום קצר של תכונות אלה, שייבחנו בהמשך אחת לאחת כולל : טיונר דיגיטלי קרקעי, התקן WIFI מובנה, (802.11g), שני חיבורי USB , מכשיר הקלטה דיגיטלי באמצעות חיבור USB ( או בדרך המסורתית באמצעות כונן קשיח משולב בתוך המכשיר), סריקה עיוורת ( Blind Scan ) באמצעות חומרה ו CAM מסוג DIABLO בתוך החומרה ……כל זה לא נראה לי מעט, במיוחד אם קושרים זאת לתכונות התוכנה החדשנית, כמו Stream delayer.

ה Q-Box One הוא, אם כן, ממיר לוויני שמשתמש לצורך מערכת הפעלה Linux תוכנה בקוד פתוח בשם Enigma, הדומה בעקרון לממירים אחרים המשתמשים באותה מערכת ( כמו DreamBox, IPBox ושיבוטים דומים). הממיר מנוהל על ידי מעבד IBM STB 02500 במהירות 250 MHz ויש לו זכרון RAM של 96MB מגה ו זכרון פלאש של 64MB.

עיצוב הקופסה הוא מינימליסטי ובצבע שחור ; הדופן הקדמית פתח לשני קוראי כרטיסים, כניסת USB 2 ונורת בקרה LED. הדופן אחורית כוללת מבחר חיבורים וכניסות : כניסה ויציאת אנטנה, חיבור USB 2, חיבור לאנטנה קרקעית, חיבור Ethernet, חיבור סריאלי RS-232, יציאת אודיו דיגיטלית S-PDIF , יציאת קומפוזיט אודיו ווידאו , שני חבורי SCART , מפסק ראשי וחיבור לרשת החשמל.

השלט רחוק מזכיר את זה של DreamBox מסדרה 7000,אבל הוא בצבע שחור ומידותיו קטנות יותר. גם התפקודים ומיקום הכפתורים דומים מאוד במרבית המקרים לאלה של השלט רחוק של Dream Multimedia, מה שמקנה שליטה קלה ומהירה בשלט לכל מי שברשותו ממיר כזה.

חיכינו מעט עד ליציאת הממיר לשוק לפני שפרסמנו את הביקורת שלפניכם , על מנת שנוכל לדווח עליו אחרי שניסינו אותו במו ידינו ולא על ידי התרשמות מתכונות שהובטחו על ידי היצרן לפני תחילת השיווק.

אנו חייבים לציין, שידידנו ב Duolabs באמת התעלו על עצמם עם המוצר הראשון שלפנינו ….אבל הם כבר הצטיינו בעבר עם ה CAM מסוג Diablo , שבשנתיים האחרונות התבלט כטוב מסוגו בשוק הודות לתמיכה ולתכונות שלו . לכן גם לא הופתענו מאיכות והתכונות של הממיר שלפנינו.


כפי שנכתב קודם , הממיר מבוסס על מערכת הפעלה אניגמה ועל כן במימשק הגרפי שרואה המשתמש זהה לכל הממירים המשתמשים באותו מערכת ורק השלט רחוק, ששונה מממירים אחרים נותן תחושה של מוצר שונה.

בהיות ה Enigma מערכת הפעלה ה"סובבת" מערכת לינוקס, היא אינה מערכת קוד פתוח של ממש כפי שניתן לחשוב תחילה, במיוחד בהתייחס לשינויים המבניים האחרונים שלה. למעשה ניתן לבצע רק מספר מצומצם של שינויים בממיר על מנת להעניק לו תכונות חדשות, אבל למרבית המזל המערכת תומכת בתוספים ( plug- ins) ובדיוק על אלה התבססו מהנדסי Duolabs בבואם להוסיף לממיר שלפנינו תכונות חדשות.

לפיכך, כניסה לתפריט ה plug ins מאפשרת גישה לכל התכונות הנוספות של ה Qbox-one , באמצעות לחיצה על הכפתור הכחול של השלט ובחירה בתכונת QBOX MANAGER, אותה יחידה של מערכת ההפעלה המטפלת בכונן הקשיח הפנימי או בזה המחובר ב USB, בערוצים הדיגיטליים הקרקעיים , ב WIFI, בגיבוי ובשחזור וב l Blind Scan .
הדיגיטלי הקרקעי והטיונר הלוויני
בנוסף לטיונר לוויני צויד הממיר גם בטיונר לקליטת שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים . שני הטיונרים ממותגים ומופעלים על לוח האם (שבפועל מפעיל רק אחד מהם לפי הצורך ) אחד בכל פעם . בענין הטיונר הלוויני, מהנדסי Duolabs בחרו לצייד את הממיר בטיונר מתוצרת SHARP מסוג "סריקה עיוורת", שהוא רגיש הרבה יותר מזה בנמצא בממירי Dreambox ( אחת המגרעות הבולטות ביותר בממירים אלה).

נפתח בסריקת ערוצים : בממיר בסריקה לווינית נמצא על HotBird ומנתח 105 משיבים לוויניים בקצת פתחות משבע דקות, תוך זיהוי 2024 ערוצים, מהם 1337 טלוויזיה, 458 רדיו ו 229 ערוצי נתונים. עם סיום הבדיקה העליתי לממיר את ההגדרות של VHannibal (שנחשבות כיום - באיטליה - להגדרות היחוס הכי אמינות לכל הממירים המבוססיםע ל מערכת ההפעלה Enigma).

כעת ננסה את הטיונר הדיגיטלי הקרקעי ; אני פותח בסריקה במנהל ה Qbox ואחרי קצת יותר משלוש ה Qbox זיהה 107 ערוצי טלוויזיה , רדיו ונתונים. קודם לכן העליתי לממיר את ה Channels Setting של Vhannibal, מכיוון שאחרי הסריקה של הערוצים הקרקעיים ה Qbox ייצור רשימה בשם Terrestrial שיכלול את כל הערוצים הקרקעיים, כולל השינויים ;אם, לעומת זאת, הייתי טוען תחילה את ה Channels Setting ואחר כך מבצע סריקה , הרשימה היתה נמחקת ומוחלפת על ידי הרשימה המוטענת . הממיר אינו כולל רשימה מוכנה מראש של הערוצים הדיגיטליים הקרקעיים, מכיוון שהתדרים והערוצים משתנים מאזור גיאוגרפי אחד לאחר.גם השלטוט ( zapping) בערוצים הקרקעיים מהיר ביותר ולמעשה מיידי, כמו בערוצים הלוויניים ; במעבר מערוץ לוויני לערוץ קרקעי ולהיפך יש פסק זמן של כ 8 שניות בשל החלפת טיונר.
נחזור שוב לחלק הלוויני ונשתמש בתכונת הסריקה העיוורת Blind scan, כפתור כחול , Qbox manager, נבחר באפשרות ותופיע תצוגת הסריקה העיוורת. תכונה זו פועלת באמצעות החומרה הודות לטיונר המובנה . אפשר לקבוע מראש סריקה של תדר אחרי תדר וניתן לבחור לבחור את עומק הסריקה בצעדים של 1-2-3-4-5-10-15 MHz ; בסיום הסריקה ה Qbox ייצור רשימה של FEEDS שתכלול את כל הערוצים שנמצאו בסריקה עיוורת זו.

התוכנה שנבדקה על ידי היא האחרונה ששוחררה על ידי חברת Duolabs(V1.5.4 del 3/10/2008) והסריקה העיוורת נכללה בעידכון האחרון ולכן עוד יש מקום לשיפורים בעתיד.

תכונת ה WIFI

באמצעות ה Qbox Manager נבחר כעת ב CONFIGURE WIFI; התצוגה במופיעה בהמשך מאפשרת לנו לבחור ולהפעיל את מודול ה WIFI(802.11g), את הבחירה להשתמש בכתובת סטטית או HDCP ולהגדרת point-router אליו ניתן להתחבר


אני לא אוהב כתובות שמוקצות על ידי ה HDCP ולכן בחרתי ב STATIC IP ובאמצעות השלט רחוק אכניס את נתוני החיבור שהקציתי לממיר ואז אני מפעיל את סריקת SSID על מנת לזהות נקודות חביור בטווח ה QBOX.

אחרי שניות ספורות מופיעות נקודות גישה זמינות ואני בוחר ומסמן אחת מהן וה Qbox מתחבר, יש לציין , ביציבות רבה . אם נבחר בקישור מוצפן ,תוך לחיצה על הכפתור הצהוב בשלט רחוק נוכל להכניס מפתחות WEP-WPA או WPA2 .
ברגע שהתחברתי לנקודת גישה לראוטר, ניתן לבטל בשקט את כבל ה LAN. ה qbox מציע לנו חיבור אלחוטי יציב ביותר ועלי לציין שגם ברגישות גבוהה הדומה לזה שבמחשבים נישאים איכותיים . גם אם נכבה ונדליק מחדש את ה Qbox, החיבור האלחוטי מבצע מיידית עם הדלקת הממיר.
מנקודה זו תוכלו להשתמש ב QBox  , פרט להיותו ממיר בפני עצמו, גם בתור "לווין" של הממיר הביתי הרגיל . אם יש ברשותכם ממיר Linux המחובר לרשת , תוכלו לאפשר לו להתחבר ל QBox שנצא בחדר אחר וזאת בלי כבלים , כמובן באמצעות WIFI . באמצעות תוכנת FTP תוכלו לעדכן את הממיר ולאפשר לו שיתופיות עם תכנים שנמצאים במחשב שלכם , מהרשת או ממיר Linux אחר בביתכם מבלי צורך לנייד את הממיר או לחבר אותו לכבל LAN או חיבור סריאלי.

מכשיר ההקלטה הדיגיטלי

כמובן שה Qbox-one משמש גם כמכשיר הקלטה דיגיטלי שמאפשר להקליט תוכניות על גבי דיסקים פנימיים של 2,5(ide) iאו דיסקים חיצוניים באמצעות חיבור USB 2.

ניתן להגיע לתכונת ההקלטה על ידי לחיצה על הכפתור בשלט המסומן כ VIDEO,כפתור RADIO להתחלת ההקלטה וכפתור TV לעצירת ההקלטה , וכל באמצעות הכפתורים הצבעוניים על מנת להשתמש בהם לצורך תפקודי המכשיר לצפיה , עצירה והרצה אחורה וקדימה של התוכנית המוקלטת .ברור שאיכות הקלטה משובחת כי היא דיגיטלית.

Il QBOX Updater
ה Qbox updater היא תוכנה יחודית חיונית על מנת לקשר בין הממיר למחשב האישי ; מדובר בכלי משובח מכיוון שהוא כולל כל מה שצריך על מנת לבצע פעולה כלשהיא בין המשב לממיר. באמצעות התוכנה ניתן לטעון תוכנה חדשה, לבצע גיובי, לטעון גיבוי של צד שלישי ולטעון רשימות ערוצים ועוד. מדובר בממשק מעולה שמאפשר לחבר כאמור בין המחשב לממיר.

קוראי כרטיסים ו CAM ה Diablo המובנה

קוראי כרטיסים עם תוכנה מקורית מאפשרים לקרוא אך ורק כרטיסים חכמים של Conax, אבל באמצעות שינוי מתאים של התוכנה (לא מקורי אבל ניתן להשגה בקלות ברשת ) מאפשרים גם לקרוא כרטיסים חכמים בשיטת NDS Videoguard. אני מזמכיר לכם שהשימוש בתוכנות כאלה , גם אם קלות להשגה ברשת, אינו חוקי.

תכונות יחודיות אחרות

תכונות יחודיות נוספות כוללות את ה Stream delayer , שמאפשרת, באמצעות מעבד חומרה, להאט את זרם הנתונים למטרות "מסוימות" וגיבוי הממיר . תכונת הגיבוי מתאפשרת בלי כל צורך במחשב באמצעות כונן בחיבור USB; עם בחירת תכונת CREATE BACKUP TO USB הממיר יוצר העתק בכונן USB או בכונן הקשיח לפי בחירה. עם תוכנת RESTORE BACKUP FROM USB תוכלו להטיען מחדש את הגיבוי ששמרתם או לעדכן את הממיר עם גיבוי של חבר או גיבוי שהורדתם מהאינטרנט…. וכל זאת בלי להשתמש כלל במחשב

מסקנות

מצאתי את ה Qbox יציב למדי למרות גילו הצעיר ; הוא לא מתחמם גם הודות לזינה חיצונית והמערכת מתרסקת רק לעיתים רחוקות . השילטוט מהיר ביותר, מכשיר ההקלטה הדיגטלי מציג את ההקלטות ביעילות , הממיר ניחן ברגישות גבוהה והטיונר מתוצרת חברת SHARP מהיר ביותר, למרות שבתכונת Blind Scan היה רצוי לשפר את המהירות. הטיונר הקרקעי שימושי ביותר לצד זה הלוויני ומאפשר להמנע מהחלפת ממירים, במיוחד בשעה שהערוצים המקומיים מוצפנים בלווין . רכיב ה WIFI המובנה אמין ורגיש ביותר ( הופתעתי לטובה) ובאמת מדובר בנוחות גדולה עבור מי שמחבר את הטיונר שלו לאינטרנט מכיוון שאין יותר צורך בכבלים .

בדקתי את הממיר עם התוכנה המקורית, אבל קיימות ברשת "תמונות" או "גיבויים" מתוחכמים ביותר עם שפע תוספים Plugins( שמתאימים כמובן לכל הממירים המבוססים על מערכת Enigma) ותוכנות עזר ….. בקיצור, יש מכל הטעמים.

החברים ב Duolabs אמרו לי שהממיר עובר פיתוח מתמשך ולכן בעתיד יתווספו לו תכונות בלעדיות חדשות שיהפכו אותו ללא ספק לאחד הממירים האיכותיים ביותר בקבוצת ממיר ה Linux .

הממיר משווק כעת באיטניה במחיר השקה של 200 יורו שלדעתי מצוין בהתחשב בטכנולוגיה ובתמורה ואל תשכחו שמדובר בממיר מתוצרת איטליה !

מפרט טכני

. מערכת הפעלה Linux OS - Kernel 2.6.17
. מעבד 250 MHz PowerPC
. 2 status LED
. Personal Video Recording (PVR) באמצעות מכשיר USB חיצוני
. Plug&Play Tuners (DVB-S, DVB-C DVB-T)
. שני קוראים של כרטיסים חכמים (DuoCrypt)
. חיבור סריאלי V.24 RS232
. רשת 10/100 Mbit
. 2 חיבורי Scart
. יציאת Video Audio Cinch
. יציאה אודיו דיגיטלי S/PDIF
. תמיכה לכונן פנימי HD (2,5”) בכל נפח
. מהירות החלפת ערוצים : פחות משנייה אחת
. תמיכה בלוח שידורים אלקטרוני EPG - electronic program guide
. תמיכה במיתוג LNB (DiSEqC)
. מסך תפריט בשפות שונות

תכונות בולטות מיוחדות

. מכשיר הקלטה דיגיטלי באמצעות USB 2.0 עם שני חיבורי USB (קדמי ואחורי) r
. חיבור Wi-Fi connection 802.11b/g
. טיונר כפול
. Blind Scan<
 


© כל הזכויות שמורות * All trademarks are the property of their respective owners